Jihlavský festival dokumentů začíná. Sází na poutníka i na prezidenty

  11:34aktualizováno  11:34
Jihlava se počínaje dneškem stává hlavním českým filmovým městem. Začíná další mezinárodní festival dokumentů. Divákům nabídne 327 snímků z celého světa. Láká třeba na dokument o prezidentské kampani Michala Horáčka i na snímek o českém poustevníkovi v Austrálii. Nabídne i Putina či Gorbačova.

Centrum Jihlavy už doplnila i originální festivalová architektura. Letos na Masarykově náměstí vyrostl takzvaný „větrný pavilon“. Dřevěná konstrukce, která bude ještě doplněna vlající látkou, má vybízet k meditaci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Slavnostní zahájení i pondělní udílení cen letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se ponese ve slavnostním, prvorepublikovém duchu. A nebude to jediná novinka. Po více než dvaceti letech se ceremoniál přesune z divadelního sálu do tanečního v domě kultury DKO.

Nový bude i celý koncept večera včetně režisérů a moderátorů. „Chceme večer učinit ještě slavnostnějším. Je to společenská událost, oslava filmu a vzdání holdu režisérům,“ vysvětluje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Režiséry budou nově Vít Klusák a Marika Pecháčková. Někdejší moderátorskou dvojici, kterou tvořil Jiří Havelka a Ondřej Cihlář, vystřídají dokumentaristé Tereza Nvotová a Jan Foukal.

Stovka snímků bude v Jihlavě uvedena ve světové premiéře

Program zahrnuje dohromady 327 snímků. Z toho stovka jich bude uvedena ve světové premiéře. Přijede i velké množství zahraničních hostů a osobností českého politického a kulturního života, se kterými budou diváci mít možnost diskutovat. Nebudou chybět doprovodné programy, koncerty, divadla ani speciální program věnovaný virtuální realitě.

Fotogalerie

A na které dokumentární filmy zajít? Divácky vyhledávané jsou především filmy ze soutěžní sekce Česká radost, z níž nakonec vzejde nejlepší český dokumentární film. O první místo se utká hned třináct dokumentů.

Prvním filmem, který diváci uvidí, bude snímek Máme na víc od režiséra Robina Kvapila. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka.

Zajímavou podívanou slibuje podle Marka Hovorky také páteční projekce filmu Dobrý život sokola Bendy, která bude okořeněna živou hudbou sokolské kapely.

„Je to film, který se nejmladší generaci snaží přiblížit ideály sokolství. Jde na to pozoruhodně, a to skrze japonský televizní štáb, který se snaží natočit reportáž pro japonské diváky o českých sokolech,“ popisuje Hovorka.

Na uvedení dokumentu se do Čech vrátí poustevník z Austrálie

Jihlavské diváky by také chtěl pozvat na snímek Feral, který sleduje osudy emigranta Charlieho Soukupa, který žije v Austrálii jako poustevník. Po letech přijede do České republiky a zúčastní se i slavnostní premiéry.

Snímek Uzamčený svět je zase čtyřhodinovou ságou z prostředí teplické věznice, kde režisér Tomáš Žalud natáčel dva roky.

Letošní přehlídkou se také prolíná téma prezidentství. K vidění bude hraný dokument Hovory s TGM, což je fiktivní rozhovor prezidenta Masaryka se spisovatelem Karlem Čapkem. V rámci sekce Zvláštní uvedení budou promítnuty portréty ruských politiků Michaila Gorbačova a Vladimira Putina.

A na samotný závěr festivalu bude uveden nejnovější film srbského režiséra Emira Kusturici s názvem Pepe, svrchovaný život. Snímek pojednává o bývalém uruguayském prezidentovi Josém Mujicovi, který se do historie zapsal jako „nejchudší“ prezident na světě.

Koho bude možné potkat na festivalu dokumentů

Charlotta Kotíková je teoretička výtvarného umění. Žije v USA. V Jihlavě...
Vědec Ivan M. Havel přijede v rámci festivalu do Horáckého divadla, kde bude...

Diskutovat v Jihlavě budou mimo jiné i Charlotta Kotíková a Ivan M. Havel.

  • Charlotta Kotíková - Česká teoretička výtvarného umění, která od roku 1970 žije v USA. Je pravnučkou T. G. Masaryka. V Jihlavě bude porotkyní soutěže Česká radost. Diskutovat bude v pondělí 29. října v rámci Inspiračního fóra v Horáckém divadle od 14.30 do 16.30 hodin na téma: Co nás čeká ve střední Evropě.
  • Adam Michnik - Polský novinář, spisovatel a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza. V 80. letech byl jednou z předních postav Solidarity. V Jihlavě bude hovořit o demokracii, Polsku, společnosti a populismu. Program začíná v pondělí 29. října od 16.30 hodin v Horáckém divadle.
  • Ivan M. Havel - Vědec působící v Centru pro teoretická studia, kde se zabývá kybernetikou, umělou inteligencí a filozofickými otázkami, které s tím souvisí. Je bratrem bývalého prezidenta Václava Havla. Diskutovat bude v úterý 30. října od 12.00 v Horáckém divadle na téma Umělá inteligence a proměna lidství.
  • Karel Schwarzenberg - Poslanec a exministr zahraničí bude hovořit v neděli 28. října v Horáckém divadle od 12.00 na téma Krize levice.
  • Tadatoši Akiba - Japonský matematik a politik. Do roku 2011 byl starostou města Hirošima. Hovořit bude v sobotu 27. října od 16.30 hodin v Horáckém divadle o míru a matematice, čistém ovzduší a čisté duši.
  • John Tusa - Britský historik, novinář a bývalý ředitel BBC World Service. Narodil se jako Jan Tůša, jeho rodina odešla v roce 1939 do Velké Británie. Hovořit bude v pátek 26. října v Horáckém divadle od 12.00 hodin o budoucnosti žurnalistiky a nezávislosti médií.
  • Pavel Rychetský - Od roku 2003 je předsedou Ústavního soudu. V roce 2005 obdržel francouzský Řád čestné legie. V Jihlavě bude porotcem soutěžní sekce Svědectví o politice.
  • Charlie Soukup - Undergroundový písničkář a signatář Charty 77. V posledních letech žije v Austrálii jako poustevník. Zúčastní se premiéry dokumentu, který o něm byl natočen. Snímek Feral bude uveden v neděli od 14.30 hodin v kině DKO.
  • Krzysztof Zanussi - Polský režisér a scenárista. Jeho filmy byly oceněny na festivalech v Cannes, Benátkách, Berlíně či Tokiu. V Jihlavě bude porotcem. V pondělí 29. října se představí od 17.30 v kině Dukla, sále Reform.

Trailer k filmu Máme na víc:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Sport park u Jihlavy nebude, nájemce procitl ze sna o Čeřínku a končí

Před zimní sezonou byl areál na Čeřínku ve stadiu kompletní renovace. Ta...

Jedna sezona stačila, aby se nový nájemce lyžařského areálu na Čeřínku u Jihlavy přesvědčil, že středisko není...

Najdete na iDNES.cz