Takto vypadaly kávovo-kakaové oplatky Dukla z továrny v Lomnici nad Popelkou.

Takto vypadaly kávovo-kakaové oplatky Dukla z továrny v Lomnici nad Popelkou. | foto: Archiv muzea v Lomnici nad Popelkou

Obal z oplatků Dukla si fanoušci lepili na trika. Bonbonů se dočkají sparťané

  • 15
Možná si na to někteří fanoušci hokejové Dukly vzpomněli po čerstvém postupu týmu do extraligy. Před rokem 1989 si část z nich vystřihovala logo Dukly ze stejnojmenných oplatků. Lepili si ho izolepou na tričko. Známé oplatky už se ale přestaly vyrábět. Naopak k bonbonům Klokanky a Slavia přibudou i Sparty.

Když slavila hokejová Dukla Jihlava v osmdesátých letech mistrovské tituly v tehdejším Československu, neexistovala ještě prodejna s klubovými suvenýry.

A tak fanoušci improvizovali. K výrobě různých předmětů k fandění využívali i obaly od oplatků Dukla, které se tehdy vyráběly v Lomnici nad Popelkou. Stály dvě koruny a dvacet haléřů.

I když různé sportovní kluby s názvem Dukla v republice dodnes přetrvávají, stejnojmenné oplatky se před časem z trhu potichu vytratily. „Důvodem ukončení výroby byly nízké prodeje tohoto produktu,“ uvedla Gabriela Bechynská, mluvčí nadnárodní firmy Mondelez.

Po změně receptury a přesunu výroby následoval konec

Konec oplatků byl postupný. Měnila se i jejich receptura. Ještě když se vyráběly v Lomnici, měly kávovokakaovou náplň. Později se jejich výroba přesunula do Opavy a už měly pouze kakaovou náplň.

Navíc oplatky Dukla z Opavy už neměly před svým zánikem tradiční červeno-žluté logo s třemi kruhy, které nosí dodnes ve znaku nejen jihlavští hokejisté.

Naopak byly v modrém obalu. V této podobě se přestaly vyrábět v roce 2012. „V roce 2013 jsme je sice na krátký čas do prodeje vrátili, ale už jenom jako limitovanou edici,“ dodala Bechynská.

Čokoládovny jsou zrušené, skončily pár let po privatizaci

Dnes už nefungují ani čokoládovny v Lomnici nad Popelkou, kde se tyto oplatky původně vyráběly. Po privatizaci se v nich provoz utlumil v roce 2000. „Přitom tam kdysi pracovalo šest stovek zaměstnanců,“ řekl Jan Drahoňovský, ředitel tamního muzea.

Kdo si chce oplatky Dukla připomenout, může navštívit v Lomnici stálou muzejní expozici o tamní potravinářské výrobě. Čokoládovny tam kdysi produkovaly desítky druhů dalších sladkostí. K vidění jsou v muzeu nejen jejich dávné obaly.

Oplatky Dukla ale mají na Jihlavsku už několik let jednu náhradu. Společnost Lapek nabízí v cukrárnách sladké puky se znakem místního hokejového klubu, který před pár dny postoupil do extraligy.

„Mají kakaovou polevu,“ ukázala Soňa Bužgová ze společnosti Lapek. Kakaové puky před lety prodával v cukrárnách i někdejší kapitán jihlavské Dukly Oldřich Bakus.

„Fotbalové“ bonbony se prodávají už půl století

Ačkoliv oplatky Dukla už z regálů zmizely, bonbony s logy pražských fotbalových klubů se stále nabízejí, a to už půl století.

„Slavie vyrábíme od roku 1965 a Klokanky od roku 1967. Letos k těmto dvěma druhům bonbonů přibude Sparta. Tyto bonbony se také vyráběly od konce šedesátých let, s jejich výrobou se přestalo pravděpodobně v sedmdesátých letech,“ zmínila Andrea Brožová, mluvčí společnosti Nestlé Česko.

Bonbony Sparta se objeví na trhu koncem května v limitované edici. Budou dva druhy v barvách klubu. Ten červený se chystá s višňovou příchutí. Žlutý má chutnat po citronech. Výrobce v tomto případě spolupracuje s fotbalovou Spartou Praha.

S Bohemians a Slavií výrobce bonbonů nespolupracuje

Naopak v případě eukalyptovomentolových bonbonů Klokanky ale firma není napojená na klub Bohemians Praha.

Přímá spolupráce není ani s fotbalovou či hokejovou Slavií. Po ní pojmenované bonbony s kakaovou náplní v peprmintovém obalu se prodávají i na Slovensku, kde Slavia ani nepůsobí. Stejně tak je tomu i s Bohemians.

„V současné době je podoba obou bonbonů spíše volnou variací na historické motivy a s kluby jako takovými nemá mnoho společného,“ doplnila Andrea Brožová.

Naopak ty sparťanské budou k dostání i přímo na fotbalovém stadionu, a to nejen v obchodě pro fanoušky. Rovněž na Slovensku mají svoje „fotbalové“ bonbony - v černo-červených barvách Spartaku Trnava. Nesou název Trnavské furé a v regálech supermarketů u východních sousedů bývají hned vedle bonbonů Slavia a Klokanky.