Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Falešná inspektorka energetického úřadu mění lidem dodavatele elektřiny

  • 4
Na Jihlavsku řádí falešná kontrolorka Státní energetické inspekce. Obchází domácnosti, snaží se dostat do bytů a z obyvatel vymámit údaje o dodávkách elektrické energie. Pak jim okamžitě nabízí „výhodnější“ smlouvy u nových dodavatelů.

Státní energetickou inspekci (SEI) na nevhodné jednání ženy upozornili sami obyvatelé Jihlavska. Inspekce odmítá, že by se jednalo o jejich pracovnici. SEI před takovými návštěvami obyvatele zároveň varuje.

Vždy jde o podvod s cílem vymámit z lidí buď poplatky nebo podepsat smlouvu u jiného „výhodnějšího“ dodavatele, což ve finále klienty nakonec vyjde dráž.

„Minulý týden nám obyvatelé z Jihlavska ohlásili případy, kdy žena navštěvovala domácnosti, snažila se dostat do bytů a od majitelů žádala informace o dodávkách elektřiny, dodavatelských smlouvách, spotřebě energie a dalších věcí týkajících se elektřiny,“ uvedla mluvčí SEI Radka Vymlátilová.

Podle SEI se rozhodně nejedná o zaměstnankyni inspekce. „Naši pověření inspektoři se vždy předem písemně ohlásí a domluví si termín návštěvy. Neexistuje tedy, aby inspektoři přišli bez ohlášení,“ konstatovala Vymlátilová.

Podobné podvody podle ní nejsou příliš časté, ale zároveň ani neobvyklé. „Každý rok jich několik je. Tento případ je prvním za poslední čtvrtletí,“ řekla.

Podvodný energetik skončil před pár měsíci ve vazbě

Na Jihlavsku dva podobní podvodníci řádili od konce roku 2013 až do loňského září, kdy je zatkla policie. Zaměřili se na seniory.

„Starším lidem nabízeli smlouvy na odběr energií a podvodně od nich poté vylákali smyšlené zálohy a poplatky. Seniory pachatelé připravili o téměř sedmdesát tisíc korun,“ prozradila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Oba muži ve věku třiadvacet a šestadvacet let byli obviněni ze spáchání trestného činu. Mladší z pachatelů byl v minulosti za obdobnou trestnou činnost již vyšetřován. Soud ho tak raději poslal do vazby.

Podvedli celkem osm starších mužů a žen žijících na různých místech Jihlavy. Některé seniory pachatelé připravili a pár tisíc korun, od jiných vylákali částky několikanásobně vyšší. Získané peníze používali pro vlastní potřebu.

„Žádáme veřejnost, aby byla mnohem více obezřetnější v případech, kdy se jim cizí osoba představí jako kontrolor energetické inspekce,“ nabádá Pavel Gebauer, ústřední ředitel SEI.

„Navíc inspektoři SEI mají oprávnění kontrolovat pouze instalace přístrojů na regulaci a měření tepelné energie, nikoliv spotřebu energie či dokonce smlouvy nebo vyúčtování,“ upozornil.