Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z politika kantorem. Exstarosta Žďáru opět maluje a zpívá na gymnáziu

  5:19aktualizováno  5:19
Nejen pro prvňáčky je začátek září speciální. Mimořádný je také pro Jaromíra Brychtu. Vysloužilý politik si zase zvyká na oslovení „pane profesore“. Na gymnázium ve Žďáře nad Sázavou se vrátil po více než dvaceti letech, kdy působil jako starosta a místostarosta okresního města.

„Učit budu hudební a výtvarnou výchovu. Vracím se ke své profesi, tuhle práci jsem měl vždycky rád. Pět let jsem učil na základní škole v Borech, potom čtyři roky na gymnáziu,“ zavzpomínal Brychta. Aprobaci má také na ruštinu.

Před loňskými komunálními volbami jej sice vlastní strana odstavila na čtvrté místo a nepočítala s ním, své konkurenty ve straně však přeskočil na první místo a zastupitelský post obhájil i přes historicky nejslabší výsledek ODS ve městě. Na pokračování v uvolněné funkci to však bylo málo a v listopadu musel vyklidit kancelář.

Starostovat začal po ustavujícím zastupitelstvu 1. prosince 1994. „ODS tehdy chtěla po kauze se starostou Žurkem populární tvář, zaměřila se na učitele a doktory,“ líčí Brychta. I když předtím v obci Bory zakládal Občanské fórum, do politiky prý nechtěl. „Straníci mě chodili dlouho přemlouvat i do kabinetu, nakonec jsem kývnul.“

Satt ho mrzí, ale gymnázium nebere jako krok zpět

Loni si dělal zálusk na post ředitele Sattu, teplárenské a telekomunikační firmy, ve které drží město většinový balík akcií. V prvním výběrovém řízení, které nechalo nové vedení města kvůli údajnému zpolitizování zrušit, se dostal mezi finálovou dvojici uchazečů. V novém výběrovém řízení neuspěl.

„To mě mrzí, protože jsem město v Sattu dlouhé roky zastupoval a jeho problematiku dobře znám. Měl jsem nabídky na práci mimo Žďár, ale nechtěl jsem celý týden lítat po republice a na víkend se vracet domů,“ vysvětluje Brychta, proč nakonec zakotvil ve žďárské Neumannově ulici.

Vedení gymnázia mu podle zákona muselo držet místo po celou dobu působení v uvolněné funkci.

„Naše gymnázium je dlouhodobě prestižní škola, určitě to neberu jako nějaký krok zpátky. Pro mě to bude takové zklidnění života. Lékaři mi během starostování predikovali, že skončím s mrtvicí nebo infarktem,“ připomíná permanentní stres. Do důchodu Brychtovi zbývá šest let.

Že zpívat a hrát pořád umí, dokázal veřejně například minulý pátek při křtu knihy Hynka Jurmana na Staré radnici, kde zahrál na kytaru tři písničky. Jako „výrazný extrovert, který přímo rozkvétá mezi lidmi“, jak sám sebe charakterizuje, s podobnými kousky nemá nejmenší problémy.

Studenti se ho budou snažit rozkecat, na hodinky si dá pozor

Kdo Jaromíra Brychtu někdy zažil při veřejném vystoupení, musí mu být jasné, že v jeho hodinách nejspíš dojde - zjednodušeně řečeno - i na „kapitoly z dějin polistopadového budování Žďáru“.

„Čekám od studentů pokusy, aby mě rozkecali. Všichni ví, že mám košaté projevy, proto si musím dát pozor,“ říká s úsměvem. „Na druhou stranu neučím exaktní vědy, určitě budeme chodit hodně do plenéru a ve výuce se dá diskutovat,“ dodává.

Aby v jeho hodinách nevládla anarchie, bude muset výrazně zapracovat na dochvilnosti. Pozdními příchody byl proslulý široko daleko. „Ale nemyslím si, že by to bylo nedochvilností. Když jsem řešil nějaký problém a měl jsem pozvané lidi, neměl jsem ve zvyku odcházet od nedořešené věci,“ tvrdí.

Ve středu poprvé předstoupil před studenty. Od kolegy převzal plný úvazek 21 vyučovacích hodin.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Najdete na iDNES.cz