Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z politika kantorem. Exstarosta Žďáru opět maluje a zpívá na gymnáziu

  5:19aktualizováno  5:19
Nejen pro prvňáčky je začátek září speciální. Mimořádný je také pro Jaromíra Brychtu. Vysloužilý politik si zase zvyká na oslovení „pane profesore“. Na gymnázium ve Žďáře nad Sázavou se vrátil po více než dvaceti letech, kdy působil jako starosta a místostarosta okresního města.

„Učit budu hudební a výtvarnou výchovu. Vracím se ke své profesi, tuhle práci jsem měl vždycky rád. Pět let jsem učil na základní škole v Borech, potom čtyři roky na gymnáziu,“ zavzpomínal Brychta. Aprobaci má také na ruštinu.

Před loňskými komunálními volbami jej sice vlastní strana odstavila na čtvrté místo a nepočítala s ním, své konkurenty ve straně však přeskočil na první místo a zastupitelský post obhájil i přes historicky nejslabší výsledek ODS ve městě. Na pokračování v uvolněné funkci to však bylo málo a v listopadu musel vyklidit kancelář.

Starostovat začal po ustavujícím zastupitelstvu 1. prosince 1994. „ODS tehdy chtěla po kauze se starostou Žurkem populární tvář, zaměřila se na učitele a doktory,“ líčí Brychta. I když předtím v obci Bory zakládal Občanské fórum, do politiky prý nechtěl. „Straníci mě chodili dlouho přemlouvat i do kabinetu, nakonec jsem kývnul.“

Satt ho mrzí, ale gymnázium nebere jako krok zpět

Loni si dělal zálusk na post ředitele Sattu, teplárenské a telekomunikační firmy, ve které drží město většinový balík akcií. V prvním výběrovém řízení, které nechalo nové vedení města kvůli údajnému zpolitizování zrušit, se dostal mezi finálovou dvojici uchazečů. V novém výběrovém řízení neuspěl.

„To mě mrzí, protože jsem město v Sattu dlouhé roky zastupoval a jeho problematiku dobře znám. Měl jsem nabídky na práci mimo Žďár, ale nechtěl jsem celý týden lítat po republice a na víkend se vracet domů,“ vysvětluje Brychta, proč nakonec zakotvil ve žďárské Neumannově ulici.

Vedení gymnázia mu podle zákona muselo držet místo po celou dobu působení v uvolněné funkci.

„Naše gymnázium je dlouhodobě prestižní škola, určitě to neberu jako nějaký krok zpátky. Pro mě to bude takové zklidnění života. Lékaři mi během starostování predikovali, že skončím s mrtvicí nebo infarktem,“ připomíná permanentní stres. Do důchodu Brychtovi zbývá šest let.

Že zpívat a hrát pořád umí, dokázal veřejně například minulý pátek při křtu knihy Hynka Jurmana na Staré radnici, kde zahrál na kytaru tři písničky. Jako „výrazný extrovert, který přímo rozkvétá mezi lidmi“, jak sám sebe charakterizuje, s podobnými kousky nemá nejmenší problémy.

Studenti se ho budou snažit rozkecat, na hodinky si dá pozor

Kdo Jaromíra Brychtu někdy zažil při veřejném vystoupení, musí mu být jasné, že v jeho hodinách nejspíš dojde - zjednodušeně řečeno - i na „kapitoly z dějin polistopadového budování Žďáru“.

„Čekám od studentů pokusy, aby mě rozkecali. Všichni ví, že mám košaté projevy, proto si musím dát pozor,“ říká s úsměvem. „Na druhou stranu neučím exaktní vědy, určitě budeme chodit hodně do plenéru a ve výuce se dá diskutovat,“ dodává.

Aby v jeho hodinách nevládla anarchie, bude muset výrazně zapracovat na dochvilnosti. Pozdními příchody byl proslulý široko daleko. „Ale nemyslím si, že by to bylo nedochvilností. Když jsem řešil nějaký problém a měl jsem pozvané lidi, neměl jsem ve zvyku odcházet od nedořešené věci,“ tvrdí.

Ve středu poprvé předstoupil před studenty. Od kolegy převzal plný úvazek 21 vyučovacích hodin.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Najdete na iDNES.cz