Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Evangelíci žalují Myslibořice a stát. Chtějí i budovy, které nestavěli

  • 7
Myslibořice na Třebíčsku dusí spory o církevní restituce. Nemůžou tam stavět bydlení pro mladé rodiny. Církev se soudí s obcí i státem. Dělá si nárok nejen na pozemky, ale požaduje i budovy, které na nich v posledních desítkách let vyrostly a které církev nestavěla. Jejich vydání obec odmítá.

V Myslibořicích, vsi se sedmi stovkami obyvatel, s napětím čekají, jak dopadne soud, který může ovlivnit život místních na desítky let. Českobratrská církev evangelická zažalovala stát a obec Myslibořice, v rámci církevních restitucí žádá navrácení řady pozemků a některých nemovitostí.

„Jde tu o peníze až na prvním místě, chtějí z toho vyrazit co nejvíc, tím postojem ochromí rozvoj celé vesnice,“ vyjádřil se myslibořický starosta Milan Palát.

To ale evangelíci odmítají. Říkají, že jde o narovnání starých křivd u pozemků, na něž mají nárok.

Podle Paláta evangelíci žalují stát a obec, protože chtějí, aby obec převedla majetek zpátky na stát. „A oni se mohli se státem vyrovnat. Takový princip neuznávám,“ podotkl Palát.

„Ani jednu z budov, které si evangelíci nárokovali či nárokují, nestavěli. Akorát stojí na části jejich pozemku. Tak si to zahrnuli do restituce,“ zmínil starosta.

Nemovitosti jsou po deseti letech užívání vydržené, říká obec

V první žalobě evangelická církev žádala kromě jiného o vydání objektu základní školy, mateřinky, fotbalových kabin, dvou bytovek či nákupního střediska. Ty byly postaveny na pozemcích, jež kdysi vlastnilo Obecně prospěšné českobratrské družstvo pro sociální podniky. Budovy vyrostly v dobách socialismu a obec do nich investovala i po revoluci.

„Církev svoji předchozí žalobu, s níž u Okresního soudu v Třebíči neuspěla, teď zredukovala. Většinu pozemků a staveb z žaloby stáhla. Hlavním předmětem sporu je nyní budova v areálu bývalého statku, kterou obec nově zrekonstruovala, rybník Hrušovec (kolaudovaný v roce 2001 - pozn. red.) a pozemky v okolí zámku v centru Myslibořic. Čeká se na rozhodnutí soudu,“ konstatoval místostarosta Roman Benda.

Evangelíci ve vsi provozují diakonii - domov pro seniory v tamním zámku. Kdysi tam působilo právě Obecně prospěšné českobratrské družstvo. V roce 1951 valná hromada rozhodla o likvidaci družstva a předání statku včetně pozemků Československým státním statkům. A o odevzdání zbytku jmění Českobratrské církvi evangelické.

„V roce 1954 Lidový soud civilní v Brně provedl výmaz družstva z družstevního rejstříku. V roce 1991 převedl stát tyto nemovitosti na obec Myslibořice, která je převzala v dobré víře, že jde o zákonný převod, a dle občanského zákoníku jsou tyto nemovitosti po užívání více než 10 let vydržené. Tudíž by na ně evangelíci neměli mít nárok,“ řekl místostarosta Benda.

Starosta Palát má navíc pochyby, zda jsou evangelíci nástupnickým subjektem po zaniklém družstvu.

Plán církve: budovy získat a obratem je pronajmout obci

Myslibořice se dosud úspěšně rozvíjely. Teď by tam rádi postavili další bytovky pro mladé, kteří se jich dožadují. Když před časem bylo k mání posledních jedenáct obecních parcel pro stavbu domků, byly do týdne pryč. Jenže jediný pozemek, na kterém by se mohlo stavět, blokuje restituční spor.

„Obec katolíkům loni vrátila jednu hasičárnu, teď bude možná evangelíkům vracet druhou. Nachází se totiž ve zmíněné nárokované budově v areálu bývalého statku poblíž zámku,“ dodal starosta Palát.

Petr Haška, bývalý ředitel zdejšího zařízení pro seniory, nyní generální ředitel všech diakonií v Česku, říká, že prošel s právníky všechny pozemky, kde už obec něco postavila.

„Nárokujeme si jen parcely v blízkosti zámku, kde je nějaká možnost je využít. Co se týče budovy bývalého statku - obec do ní nějaké prostředky vložila, ale je otázka, zda by nebyla šance ji získat. Nabídli bychom ji pak obci k dlouhodobému pronájmu a za deset dvacet let tam třeba přesunuli část provozu domova důchodců.“