Tesla Roadster na jihlavském Masarykově náměstí

Tesla Roadster na jihlavském Masarykově náměstí | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Lidé v Jihlavě obdivovali elektromobil s akcelerací lepší než u ferrari

  • 12
Stejná auta jsou v celé České republice jen dvě. Rudou Teslu Roadster, elektromobil s rychlejším startem z nuly na 100 km/h, než mají vozy Ferrari, mohli v pondělí odpoledne v rámci končícího Týdne mobility obdivovat lidé na jihlavském Masarykově náměstí.

"V Česku byly tři roadstery, jeden pán ale naboural, tak jsou tu teď dva kusy, na Slovensku žádné takové auto není. Celkem jich bylo vyrobeno jen 2 500. Každý rozbitý zvedá hodnotu těch zbývajících funkčních," uvedl Filip Hanslián z firmy Wave Promotion, která elektromobily představovala. Kromě Tesly Roadster ukazovala i elektromobil Opel Ampera.

Elektromobil Tesla Roadster

Maximální rychlost (km/h) 200

Dojezd (km) 320

Emise CO2 (g/km) 0

Počet sedadel: 2

Emisní třída: Euro 6

Tesly si kupují bohatší lidé, protože se cena pohybuje nad dvěma miliony korun, a nadšenci.

"To auto je takový mazlík. Máme ho skoro dva měsíce. Koupili jsme ho na předváděčky," říkal o rudém sporťáku jeho šofér Jiří Vlk, jinak majitel a zakladatel společnosti Wave Promotion. Auto má karbonovou kapotu, střechu i spojlery. A dosahuje nejvyššího výkonu, jaký je v případě Tesly Roadster možný.

Když se spálí kabel...

Do Jihlavy Roadster dorazil se zpožděním. Spálil se totiž rychlodobíjecí kabel a s náhradními díly či servisem vozů Tesla to není tak úplně jednoduché. V Česku automobilka nemá zastoupení, nejbližší je ve Vídni. "Opravy jsou na delší dobu," připustil Filip Hanslián.

Roadster je prvním prototypem americké automobilky Tesla Motors. Ta sídlí od roku 2003 v Palo Alto v Kalifornii. Založila ji skupina inženýrů ze Silicon Valley.

"To auto je částečně předělaný Lotus. Z nuly na sto zvládne zrychlit za 3,7 vteřiny," uvedl Hanslián. "Při klidné jízdě ujede až 400 kilometrů na jedno nabití. Při ostré jízdě, například po dálnici, 200 kilometrů," dodal Hanslián.

Tisíce baterií pohánějí auto

Zajímavostí podle něj je, že v baterii uprostřed vozu je 7 000 článků, dá se říct tužkových baterek. "Automobilka pracuje na navyšování dojezdu na jedno nabití. Aby to bylo třeba 500 kilometrů," pravil Hanslián.

Cena takového vozu je zhruba dva miliony korun.

Že by elektromobily byly Popelkou, to už prý neplatí.

"Než začala Tesla dělat auta, tak se záměrně vyráběly elektromobily vzhledově škaredé, aby je nikdo nechtěl. Teď je už dělají třeba i BMW, Kia, Nissan, Renault. Všichni s tím přicházejí, aby jim neujel vlak," uvedl muž z firmy Wave Promotion.

Například Renault se podle něj domluvil s izraelskou vládou na tom, že země chce přejít na elektroauta, že nechce být závislá na ropě. "Renault se stal největším výrobcem elektroaut," doplnil Filip Hanslián.

Také Tesla Motors nemá problém sehnat klienty, ale uspokojit poptávku. "Jsou obrovské pořadníky. Lidé, co si kupují třetí model v pořadí, složili zálohu. Ještě přitom ani to auto neviděli, ani nevědí, kdy bude vyrobené. Ale věří tomu," uvedl Hanslián.

V Česku jsou zatím stovky elektromobilů

Dnes jsou v Česku podle Hansliána stovky elektromobilů. "Hodně tomu pomohla Tesla, která má dneska dva typy aut. Díky tomu si i ostatní automobilky řekly, že budou dělat elektroauta," dodal.

Trend podle něj mohl být rozjetý už mnohem dřív. "O tom se moc neví, ale třeba General Motors udělal elektroauto už asi před patnácti lety, vyrobili asi 2 500 kusů. Vozy dali mezi lidi a zjistili, že je to auto bezporuchové, s levným provozem, tiché a že je lidi chtějí. Tak ty vozy sešrotovali a zametli pod koberec. Jsou v tom obrovské peníze, je třeba řešit servisy a tak dále," vysvětloval Hanslián.

Společnost Wave Promotion podle něj také spolupracuje s jednou firmou i vládami na stavbě továrny na přestavbu aut na elektromobily. A v Německu staví větrné parky v moři.

"V Česku se větrná elektrárna zaplatí za sedm let, v Německu do tří let. A 17 let vám pak vydělává. Obnovitelné zdroje pak financují třeba výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily," sdělil Filip Hanslián.


Elektromobil