Jednou z investic, která by podle Švejnara hodně pomohla, je vybudování

Jednou z investic, která by podle Švejnara hodně pomohla, je vybudování vysokorychlostní železnice na území republiky. Ta by mohla vést přes Vysočinu – navrhovaná trasa dost kopíruje dálnici D1. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Švejnar se v Jihlavě před vysokoškoláky zamýšlel nad ekonomikou

  • 3
Co udělat s českou ekonomikou? Nad tím se česko-americký ekonom Jan Švejnar zamýšlel v neděli v televizi v Otázkách Václava Moravce a také o den později v Jihlavě, v zaplněné aule tamní Vysoké školy polytechnické.

Jednou z investic, která by podle Švejnara hodně pomohla, je vybudování vysokorychlostní železnice na území republiky. Ta by mohla vést přes Vysočinu - navrhovaná trasa dost kopíruje dálnici D1.

"Kdyby byla Vysočina dobře propojená dopravními tepnami, tak by to velice pomohlo k lepšímu fungování trhu práce. Tím by mohla být najednou i celá republika, kdybychom zde měli rychlovlaky. Lidé jsou ochotní cestovat půlhodiny za prací, rychlovlakem se můžete dostat už hodně daleko," řekl Švejnar.

"Záleží ale také na síti spojů, jak bude efektivní. Výkonnost ekonomiky by pak díky ní mohla stoupnout o patnáct až dvacet procent," poznamenal v Jihlavě muž, který v současnosti působí jako profesor a jako ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

V čem má Česko problémy

Jan Švejnar přednášel a diskutoval v Jihlavě hodinu a půl. O čem například? Korupce a další minusy "Ta nejvíce komplikuje podnikání. Pak máme i neefektivní vládní byrokracii a poměrně vysoké daně a regulaci," uvedl ekonom. Důchodová reforma "Není dobře připravená. Ani někteří ministři ve vládě nevědí, jak ten systém má fungovat," řekl Jan Švejnar. Pokud by byla reforma schválena tak, jak je navržena, těžili by z ní podle Švejnara jen mladí, kteří budou v příštích letech vydělávat nadprůměrně.

Ve své přednášce, která trvala přibližně hodinu, zmínil důležitost investic do infrastruktury a do vědy. "Prostě do vysoce návratných záležitostí," uvedl Švejnar.

"Mohla by vznikat třeba centra excelence a ta by dostávala zdroje. Tam by se věci posouvaly dál, tam by mohla vznikat pracoviště, která patří ke světové špičce. Dala by lidem šanci stát se konkurenceschopnými," uvedl Jan Švejnar.

V Kraji Vysočina nyní vznikají vědeckotechnologické parky. Vysočina v tomto směru těží třeba i ze své polohy v centru republiky.

"A Česko může zase těžit z toho, že je kompaktním státem uprostřed Evropy. Máme výhodnější polohu a uspořádání než třeba Chorvatsko," sdělil ekonom.

V diskusi v Jihlavě se ho lidé ptali na to, proč si myslí, že si Česko způsobilo současnou krizi samo.

"Kvůli korupci, klientelismu, neefektivní byrokracii, ale také kvůli tomu, že domácnosti, firmy a vláda spotřebovávají méně," vyjmenoval Švejnar.

Světovou ekonomiku by měla podle něj v roce 2013 táhnout především Čína. Česko by mělo růst nepatrně nebo ještě stagnovat. Záležet bude dost na vládní politice.