Hlavní rysy své současné podoby získal Horácký zimní stadion v 60. letech minulého století, kdy se nad tribunami vztyčila charakteristická střecha doplněná prosklenou stěnou. Tato stěna by při rekonstrukci měla zaniknout.

Hlavní rysy své současné podoby získal Horácký zimní stadion v 60. letech minulého století, kdy se nad tribunami vztyčila charakteristická střecha doplněná prosklenou stěnou. Tato stěna by při rekonstrukci měla zaniknout. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava chce znát názor fanoušků na podobu zimního stadionu

  • 1
V roce 2017 má začít dlouho odkládaná rekonstrukce Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Magistrát má na výběr ze dvou variant, obě splňují podmínky hokejové extraligy. V jedné by na tribunách byly pouze sedačky, ve druhé by bylo zachováno na jedné stání. Politici chtějí znát i názor fanoušků.

Prosklená stěna září do setmělého parku. Kolemjdoucí podle ruchu, jenž vychází z haly, mohou tipovat, jak si zrovna hokejová Dukla vede.

Předběžné ceny variant rekonstrukce HZS

S tribunou na stání

Demoliční práce: 16 mil. Kč

Rekonstrukce: 167,5 mil. Kč

Hala + technologie: 166,8 mil. Kč

Celkem bez DPH: 350,3 mil. Kč

S tribunou na sezení

Demoliční práce: 18 mil. Kč

Rekonstrukce: 227,5 mil. Kč

Hala + technologie: 169,3 mil. Kč

Celkem bez DPH: 414,8 mil. Kč

Nová hala na témže místě

Levnější varianta: 485,5 mil. Kč bez DPH

Dražší varianta: 540,0 mil. Kč bez DPH

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Takto to v Jihlavě chodí už desítky let. Mohutná skleněná masa je jedním z typických prvků Horáckého zimního stadionu.

Při rekonstrukci, která by podle nejnovějších plánů magistrátu měla začít v roce 2017 a potrvá několik let, však o prosklenou stěnu stadion přijde. A kolemjdoucí možná budou postrádat i široký chodník, který kolem haly nyní vede.

Tam ovšem bude záležet na tom, pro jakou ze dvou navrhovaných variant se město při přestavbě areálu, v němž je doma Dukla - dvanáctinásobný mistr Československa, rozhodne. Ta levnější alternativa, jež počítá se zachováním jedné tribuny na stání, se do sousedního parku zařízne méně.

Dražší verze, v níž mají být na stadionu pouze sedačky, si ze současného prostoru za halou ukrojí podstatně větší díl. „Ta leze do parku ještě víc, až ke těm stromům,“ ukázal prstem v nové studii první náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Nízká podlaží jsou problémem pro rozvody a vzduchotechniku

Autorem zmíněného dokumentu je architekt Antonín Buchta, který v minulosti projektoval haly v Liberci nebo Karlových Varech. Právě on Jihlavě navrhl dvě cesty, po kterých se dá vydat.

Vlastně tři.

On propočítal i to, na kolik by vyšla stavba nové haly v místě současného Horáckého zimního stadionu. „Výhodou by bylo, že by se daly zvednout výšky jednotlivých podlaží, protože ty současné jsou opravdu hodně nízké. Bude problém se tam vymotat s rozvody a vzduchotechnikou,“ předestírá Buchta.

Jenže stavba zcela nové haly v jeho propočtech vychází jako nejdražší možnost. Včetně daně z přidané hodnoty by město muselo zaplatit až zhruba 650 milionů korun.

A navíc má tato varianta další nevýhodu: hokejisté i ostatní bruslaři by se museli na nějakou dobu vystěhovat. Přitom město by bylo rádo, kdyby se celá rekonstrukce dala dělat po etapách s minimálním narušením provozu.

„Jelikož Jihlavu teď nejvíc pálí střecha, tak řešíme, jak to udělat, aby se vyměnila v předstihu,“ přibližuje architekt směr, kterým se momentálně ubírají myšlenky vedení města. Výměna střechy by se mohla stihnout během léta a nijak by tak nenarušila hokejovou sezonu.

Podle náměstka primátora Výborného střeše v roce 2018 vyprší certifikát bezpečnosti, proto by chtěl v roce 2017 začít s rekonstrukcí haly. Ostatně město s ní počítá ve svém rozpočtovém výhledu.

Ledová plocha by měla být více zapuštěná do země

Náměstek primátora osobně preferuje možnost se zachováním tribuny na stání směrem do parku. Je levnější, a navíc by se při ní dalo postupovat po etapách. „I z hlediska atmosféry mi přijde stání lepší,“ doplnil.

Naopak jeho kolega z městské rady Jaroslav Vymazal (ODS) by byl rád, kdyby sedačky obkroužily celý stadion.

V dalších položkách už jsou si obě varianty velmi podobné. Počítají se zapuštěním ledové plochy níž do země, dostavbou kabin mezi hlavní halou a malým zimáčkem a také s přidáním toalet a stánků s občerstvením. V obou verzích se rovněž bourá objekt směrem k polytechnice do Tolstého ulice, kde je nyní restaurace.

„Bude tam další tribuna na sezení,“ doplnil Výborný.

Navíc právě z tohoto směru by měly začít hlavní stavební práce, technika i materiál by se tudy dostaly dovnitř haly. „Od parku by to bylo těžší, protože si musíte uvědomit, že samotná ledová plocha leží asi o dva metry níž, než je vstup,“ vysvětlil Výborný.

Jakou verzi nakonec město zvolí, se zatím neví. „V první řadě musíme prověřit, zda varianta s plným sezením bude splňovat všechny protipožární i bezpečnostní předpisy,“ přednesl primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Podle něj by se do debaty o podobě stadionu měli zapojit i fanoušci.