Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je vyšší Javořice, nebo Devět skal? Rivalitu oprášil plán na přeměření

  8:25aktualizováno  8:25
Javořice versus Devět skal. Oba nejvyšší vrcholy Českomoravské vrchoviny a zároveň Kraje Vysočina dělí podle dosud platných údajů jediný metr nadmořské výšky. Fanoušci Devíti skal to chtějí změnit.

Pohled z vysílače Javořice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vedení Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Velkého Meziříčí, Velké Bíteše a také Nedvědice a­ Tišnova z Jihomoravského kraje chtějí spojit síly a založit agenturu propagující společně cestovní ruch.

Destinace bude mít název Koruna Vysočiny, který lehce evokuje úspěchy novoměstského horolezce Radka Jaroše na osmitisícovkách v Himálaji a Karákóramu. Osmistovkám Žďárských vrchů oproti nim jedna nula chybí...

„Název jsme diskutovali dlouho. Máme tu nejvyšší kopce Vysočiny, i ­když ten jediný vyšší je u Telče,“ naráží starosta Žďáru Zdeněk Navrátil na fakt, že Javořice s výškou 837 metrů je o metr vyšší než Devět skal na Novoměstsku. „Ještě musíme vyřešit to, aby Javořice nebyla nejvyšší,“ dodal s úsměvem starosta.

Je jasné, že vedení měst jde o marketing. A mít nejvyšší vrchol kraje ve svém rajonu, to se počítá. Dojde tedy na pomyslný souboj obou vrcholů?

„Tuhle myšlenku podporuji, ale vynosit kameny na vrchol Devíti skal bude muset můj žďárský kolega, který s tím nápadem přišel,“ reagoval odlehčeně starosta Nového Města Michal Šmarda. „Napadá mě jedině možnost zmenšit Javořici,“ glosoval Zdeněk Navrátil.

Nejvyšší je Javořice. Starosta původně učil zeměpis

V úvahu přichází i jednodušší varianta. Přeměřit oba vrcholy, jako se to čas od času děje se slavnějšími horami. Školáci se dlouho učili, že Mount Everest měří 8 848. Podle aktuálních měření pomocí přístroje GPS ukotveného na vrcholu hory na konci devadesátých let je dnes oficiálně přijímanou hodnotou výška 8 850 metrů na mořem.

„Povyrostla“ i Sněžka. Nejvyšší český vrchol podle údaje z února 2014 měří 1603,3 metru nad mořem místo dosavadních 1602 metrů. Nový způsob měření navíc ukázal, že vrchol leží na polském území.

Javořici v každém případě hraje do karet to, že na jejím vrcholu stojí ještě 166 metrů vysoký stožár televizního vysílače.

A starostu nedaleké Telče Romana Fabeše nechává žďárské zpochybňování ledově klidným. Javořice je podle něj nejvyšší a basta! „Původním povoláním jsem učitel zeměpisu. Tato regionální rivalita už byla za minulého režimu,“ řekl.

V minulosti se spekulovalo, že když se na Javořici stavěl vysílač, tak se shrnula část jejího vršku a­ tím pádem se snížila. „Javořice je nejvyšší i historicky a srdcem. A je to i vidět v krajině na rozdíl od některých jiných,“ vrátil Fabeš smeč zpátky do Žďárských vrchů.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz