Jaderní elektrárna Dukovany.

Jaderní elektrárna Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dukovany mají problém. Po 25 letech provozu elektrárně zestárli odborníci

  • 0
Stát i energetici řeší, co dál s jadernou elektrárnou v Dukovanech, která má za sebou už čtvrtstoletí provozu. Řada zaměstnanců v ní totiž pracuje od samého začátku a s jejich odchodem do důchodu tak elektrárně hrozí, že jí začnou chybět odborníci.

Na Třebíčsku dali hlavy dohromady politici i experti. Připravili speciální konferenci s názvem Energetické Třebíčsko 2011. Ta má poukázat na problémy, jako je nedostatek odborníků pro atomové elektrárny v budoucnu či sáhodlouhé tanečky vrcholných politiků kolem rozšíření dukovanské elektrárny a dostavby Temelína.

Licenci na provoz dukovanských bloků má společnost ČEZ coby vlastník do roku 2015 a postupně žádá o prodloužení do roku 2035. Jenže začínají chybět odborníci.

"Řada zaměstnanců tu pracuje od spuštění elektrárny. Postupně odcházejí do důchodu. Nastane střídaní generací. Budou potřeba středoškolští i vysokoškolští experti v oborech elektrotechnika, chemie, strojařina," shrnul bezpečnostní inženýr dukovanské elektrárny Libor Fejta.

Výměna palivových článků a regulačních tyčí na druhém bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.
Výměna palivových článků a regulačních tyčí na druhém bloku jaderné elektrárny v Dukovanech (Stroj obsluhují i dvě ženy, Julie Krsková v brýlích a Monika Mervartová).

Jen letos odejde 10 až 15 mistrů. Za pět až deset let se obmění třetina zaměstnanců dukovanského kolosu. "V roce 2011 bude naše jaderná elektrárna potřebovat sedm vyučených, 15 středoškoláků a 16 vysokoškoláků," zmínil se nedávno mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Jak to bude s rozšířením elektrárny

Existují navíc plány rozšíření Dukovan o jeden nový blok o výkonu 1 650 megawatt. Výstavba má začít sice až v roce 2020, ale profesionálové budou potřební dříve. Už v roce 2015 by mělo přijít 120 nových lidí, o rok později 140.

Výměna palivových článků a regulačních tyčí na druhém bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.

"Smyslem květnové konference je poskytnutí podnětů a vyjádření podpory pro rozvoj jaderné energetiky v Česku a podpora rozšíření Dukovan," nastínil Fejta, který je v organizačním výboru mimo jiné společně s třebíčským starostou Pavlem Heřmanem či rektorem zdejší Západomoravské vysoké školy Pavlem Doležalem.

Na konferenci promluví odborníci z vědy, výzkumu, jaderné energetiky. Pozváni jsou mimo jiné i zástupci stěžejních ministerstev. "Právě experti mohou vytvořit určitý tlak na politiky, aby se pro stát stalo rozšíření Dukovan prioritou," poznamenal Fejta.

Konec Dukovan by znamenal útlum regionu

Na Třebíčsku je elektrárna nejvýznamnějším "chlebodárcem". Uvědomují si to i školy. Na Střední průmyslové škole v Třebíči podpořila elektrárna nový obor energetika. Západomoravská vysoká škola by ráda nabídla bakalářské studium pro lidi, kteří by do Dukovan nastupovali na posty správců, mistrů.

"My jednoznačně podporujeme tuto konferenci. Máme zájem o rozvoj jádra v našem regionu," reagoval třebíčský místostarosta Pavel Pacal.

Jeho kolegyně Marie Černá je tajemnicí Energoregionu 2020, což je sdružení obcí ve dvacetikilometrovém pásmu kolem dukovanských chladicích věží.

"Energoregion se hlásí k této akci. Ještě když jsem pracovala na kraji coby náměstkyně hejtmana, dělali jsme analýzu, co by nastalo, pokud by skončil provoz Dukovan. Odešla by pracovní síla. Nastal by útlum celého Třebíčska. Město by se vylidnilo," načrtla Černá.

Průzkumné vrty u jaderné elektrárny Dukovany.

Průzkumné vrty u jaderné elektrárny Dukovany.

Co se týče rozmachu Dukovan, tak tam loni na podzim geologové zkoumali, kde by bylo vhodné podloží pro stavbu pátého reaktorového bloku. A řeší, jak získat vodu na chlazení nového bloku. Výsledky bude znát tým pro rozšíření Dukovan během letošního roku (o průzkumu čtěte ZDE).

Lidé od věží chtějí také rozvoj. "Nedovedu si představit, že by elektrárna za čas skončila. Tady jsou na ní závislé celé rodiny. Jsou tam slušné peníze a jistota," hloubá důchodkyně Marie Pejchalová.

"Na věže jsme zvyklí. Když tu přibudou další, tak s tím problém nemám. Je to klišé, ale tady fakt o slušně placenou práci nezavadíte," popsal čtyřicátník Luděk.