Dukovany mají další problém. Hrozí jim neprodloužení provozu na deset let

  18:05
V době střídání ředitelů dukovanské jaderné elektrárny prochází atomový kolos problematickým obdobím. Potýká se s jednou z nejvýznamnějších poruch za 29 let provozu. A kvůli pokulhávající dokumentaci teď hrozí, že úřad pro jadernou bezpečnost neprodlouží elektrárně provoz bloků o dalších deset let.

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Blíží se konec roku. A zatímco loni touto dobou zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany spěli k dalšímu rekordu, letos můžou na pozitivní hodnocení za množství dodané elektřiny do sítě zřejmě zapomenout. Důvodem je prasklé potrubí a neplánovaná odstávka půlky elektrárny na celé dva týdny.

Do toho přišel Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) s varováním, že neprodlouží provoz zařízení o dalších deset let, pokud nebude slovy předsedkyně Dany Drábové „spigl nigl“ veškerá dokumentace, která takové kroky doprovází.

„Mají zhruba rok, aby se hnuli i s papíry, ne jen s věcnou stránkou. Je ovšem nesmysl předpokládat, že by se měly bloky do dvou let začít odstavovat. Bohužel dnešní doba je taková, jaká je. Státní dozor opravdu potřebuje mít nástroje k vytváření tlaku, aby všechno bylo, jak se sluší a patří ze všech stránek. I z té papírové. Protože svět se na to kouká,“ říká Drábová.

O kolik peněz přišla polostátní elektrárenská společnost ČEZ dvoutýdenním výpadkem provozu dvou pětisetmegawattových bloků? Polovina zařízení nepracovala od 5. listopadu do tohoto týdne.

„Ztráta výroby v Dukovanech je zhruba 336 tisíc megawatthodin. Jistěže to bude mít dopad do plánu, ale ne tak velký, protože jsme měli i plánovanou poruchovost. Počkáme si na výsledek do konce roku,“ sdělil mluvčí elektrárny Petr Spilka. Přesnou sumu nevyčíslil.

Výpadek nahradí třeba černouhelné Dětmarovice

Energetický analytik ze společnosti ENA Jiří Gavor ji odhadl na 315 milionů korun v závislosti na kurzu eura a ceně elektřiny na burzách.

„To už je citelná ztráta. Na trhu s elektřinou se to ale prakticky neprojeví, výkonu je nyní nadbytek a trh je propojený v rámci celé střední Evropy. Proto se i tak velký výpadek pokryje,“ uvedl Gavor.

„ČEZ může své smluvní závazky řešit buď najetím bloků, které normálně plně nevyužívá, například jen černouhelná elektrárna Dětmarovice má výkon 800 megawattů. Nebo nákupem na trhu - volí se vždy ekonomičtější varianta,“ dodal analytik.

Energetický gigant tak má možnost sáhnout do vlastních zdrojů, jen na jiné místo na mapě svých elektráren. O závadě se hovoří jako o jedné z nejvýznamnějších co do délky trvání na devětadvacet let provozu Dukovan.

Otázkou zůstává, co ji způsobilo. V elektrárně se mluví o těžkých náklaďácích, které nad místem poruchy přejížděly při stavbě nových ventilátorových věží.

Technická voda v systému, u kterého byla zjištěna netěsnost potrubí, v elektrárně slouží ke chlazení důležitých technických a bezpečnostních zařízení.

Petr Spilka zmínil, že se ještě bude dělat přesná analýza potrubí, která řekne víc. Jen uvedl, že nově byly položeny ocelové pláty v místech, kudy těžká technika jezdí. Aby se ochránilo podloží. Energetici ve středu 5. listopadu postupně odstavili 3. a 4. výrobní blok. Zpět do provozu bloky najížděly tento týden v úterý a ve středu.

Původně Dukovanští předpokládali, že postačí vyměnit asi 1,5 metru dlouhou část s netěsností. Později rozhodli, že to bude celých 23 metrů rour.

„Preventivně jsme vyměnili celý dlouhý úsek, který s dopravou už nemá nic společného a to jistě odstávku natáhlo. Ale bylo by hloupé za pár let dalšího provozu zase kopat na téměř stejném místě,“ řekl mluvčí Spilka.

Inspektoři a nový ředitel

V současnosti je v elektrárně mezinárodní mise odborníků SALTO, kterou zajímá, v jakém stavu je zařízení. Zda má nárok žádat o prodloužení provozu.

„Této misi přikládáme velký význam, protože očekáváme, že v příštím roce obdržíme z Dukovan žádost o prodloužení provozu,“ uvedl inspektor SÚJB Zdeněk Witkovský.

Toto hodnocení dle mezinárodních kritérií podle jeho slov bude hrát důležitou roli při rozhodování úřadu.

Na elektrárně už si pomalu přebírá agendu po odcházejícím šéfovi Jaroslavu Jakubovi Miloš Štěpanovský, přechází ředitelovat ze stejného postu v Temelíně. V úterý byl na poradě vedení.

Postupně si bude zvát „na kobereček“ všechny vedoucí útvarů. Oficiálně má nastoupit do funkce 1. ledna 2015. Jakub míří na pozici projektového manažera výrobní divize.

Používáme na Dukovanské bububu, aby udělali co nejvíc

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová není spokojená s tím, jak daleko jsou v Dukovanech s přípravou na provoz dalších deset let.

Co Dukovanům teď hrozí?
Reálně nic. To už bychom podnikali jiné kroky. Ale státní dozor je tady od toho, aby upozorňoval ČEZ na fakt, že i když je oprávněně hrdý na Dukovany, pořád je co zlepšovat. Aby provozovatel nepodléhal sebeuspokojení, což má častokrát tendenci. V tom není výjimkou. I jiní provozovatelé a jiní naši kolegové ze zahraničních dozorů se s tím často setkávají úplně stejně. Berte to jako zdvižený prst Dukovanským: ano, jste dobří, ale musíte si dávat pozor a pracovat na tom, abyste dobří zůstali. Z naší strany nejde o kritiku. Spíš o upozornění, že se nesmí usnout na vavřínech.

Co výrok, že by Dukovanští nemuseli dostat povolení k provozu bloků na dalších 10 let?
Jde o to, že možná nestihnou mít připravenu veškerou dokumentaci se zohledněním všech prací, které udělali k datu podání žádosti o povolení pro prodloužení provozu prvního bloku na dalších deset let. Úvaha, která se ale nemusí realizovat, zní: když dokumentace nebude, můžeme vydat povolení třeba jen na rok nebo na dva. Berte to ale jako úvahy, jak nejlépe dosáhnout výsledku, který bude i mezinárodně akceptovatelný. Ne jenom věcně dobrý. To nemusí být to samé. I když bude věcně všechno v pořádku, přijatelnost je trochu, jak to říct, měkčí záležitost. Technici někdy mají tendenci říct: my to máme věcně v pořádku, co bychom se obtěžovali s papíry.

Zařízení je tedy z pohledu provozu a bezpečnosti v naprostém pořádku? Jen shánění razítek a vytváření dokumentace pokulhává?
Bezesporu je zařízení bezpečnostně v pořádku. Kdyby nebylo, bloky nejedou. Provozovat budou moci dál, ale budou třeba „zapodmínkováni“ nebo omezeni nějakou kratší dobou povolení. Berte to spíš jako motivační. Mají zhruba rok, aby se hnuli i s papíry, ne jen s věcnou stránkou. Je ovšem nesmysl předpokládat, že by se měly bloky do dvou let začít odstavovat. Bohužel dnešní doba je taková, jaká je. Státní dozor opravdu potřebuje mít nástroje k vytváření tlaku, aby všechno bylo, jak se sluší a patří. I z té papírové stránky. Svět se na to kouká. Rozhodnutí bude podrobeno detailnímu zkoumání ze strany nevládních organizací, ze strany sousedních zemí. Takže všechno musí být spigl nigl. Používáme na Dukovanské tohle bububu, aby udělali co nejvíc. Ale samozřejmě že mediální svět z toho okamžitě udělá, že ta elektrárna nestojí za nic. Tak to ale není. To je mediální zkratka.

  • Nejčtenější

Prodával kolejiště i s domem, obří model nakonec daroval. Přenášel ho jeřáb

22. března 2024

Premium Nezvyklou podívanou zažili nedávno lidé ve žďárské Smetanově ulici. Autojeřáb tam stěhoval...

Moldavský autobus byl napěchovaný alkoholem, celníky upoutal chladicí přívěs

22. března 2024  14:04

Přes 600 litrů nelegálně převáženého alkoholu zajistili celníci z Vysočiny při kontrole moldavského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlavští policisté vyšetřují znásilnění holčičky, podezřelý muž je ve vazbě

20. března 2024  16:01

Jihlavští kriminalisté se od minulého týdne zabývají případem znásilnění dívenky. Dojít k němu mělo...

Zlínští hokejisté rozdrtili Litoměřice, semifinálovou sérii srovnala i Jihlava

20. března 2024  22:04

Zlínští hokejisté vyhráli ve druhém semifinálovém utkání první ligy v Litoměřicích drtivě 8:1 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je jaro, Kobylinec na Třebíčsku pokryly květy vzácných modrých konikleců

23. března 2024  12:04

Přílivu návštěvníků nyní čelí přírodní památka Kobylinec u Trnavy na Třebíčsku. Rozkvetly zde...

K úpravě sídliště ve Velkém Meziříčí si řeknou své i jeho obyvatelé

28. března 2024  12:02

Do revitalizace sídliště Bezděkov se chce pustit velkomeziříčská radnice. Oblast s vícepatrovými...

Říkají mu brodské moře. Rybník Cihlář blízko koupaliště se dočká vylepšení

28. března 2024  8:49

Několik rybníků, které mohou lidé využít pro koupání, je v okolí Havlíčkova Brodu. Vymyká se mezi...

Západní stranou náměstí v Jihlavě projedou auta, v neděli zde zaparkujete zdarma

27. března 2024  15:18

Masarykovo náměstí v Jihlavě bude od pátku nově průjezdné. Jednosměrná jízda z dolní na horní část...

Nahoře nástupiště VRT, dole regionální vlaky. Jihlavský terminál má mít tři úrovně

27. března 2024  8:53

Příprava vysokorychlostní tratě přes Vysočinu se posunula o další krok kupředu. Vedení Správy...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...