Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plaťte za led, slyší mladí hokejisté. To by byl konec, brání se klub

  11:32aktualizováno  11:32
Rodičům mladých hokejistů v Jihlavě hrozí, že budou muset dát ročně dohromady sedm milionů na zaplacení ledové plochy. Ministerstvo doporučilo, aby klub za led platil jako jiní nájemci. Dosud ho měla zdarma. Zachránit to mohou zastupitelé.

Vedlejší hala jihlavského Horáckého stadionu. Právě o zdejším pronájmu ledu celý spor je. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mládežnické lední sporty v Jihlavě stojí na hraně své existence. Těmito slovy včera odstartoval Magistrát města Jihlavy svoje prohlášení týkající se aktuálního dění kolem hokejové mládeže v krajském městě Vysočiny.

„Sportovci Dukla Jihlava - mládež budou muset platit hodiny tréninku na ledové ploše včetně času, který na ledě strávili od počátku tohoto roku. Rodiče tří stovek dětí se musí složit na asi sedm milionů korun ročně,“ tvrdí vedení magistrátu.

Důvodem je podle něj stížnost spolku Sport Hokej Vysočina, který poukázal na to, že mladí hráči a krasobruslařky Dukla Jihlava - mládež mají led na nově vybudovaném sportovišti v Tyršově ulici zdarma, zatímco ostatní zájemci musí čas na ledě hradit.

„Skutečnost je taková, že náklady na provoz ledu, kdy ho využívá Dukla Jihlava - mládež, hradí město ve formě provozní ztráty,“ vysvětluje mluvčí radnice Radek Tulis.

Chceme jen stejné podmínky pro všechny, tvrdí kritici

„Ministerstvo nenašlo chyby ani na straně poskytovatele ROP Jihovýchod, ani na straně příjemce, kterým je město Jihlava. Doporučilo však, aby i Dukla Jihlava - mládež za led platila standardní částky včetně DPH. Nevyhovění tomuto doporučení může vést k dalším kontrolám jiných institucí, jakkoliv mohou mít na současnou situaci odlišné názory,“ dodává.

„Dukla Jihlava - mládež jako samostatný subjekt má jistě uzavřenou řádnou smlouvu o pronájmu ledových ploch, podle které smluvní subjekty postupovaly. Za celou situaci tudíž nesou zodpovědnost statutární orgány smluvních stran,“ brání se Sport Hokej Vysočina.

Zmiňovaný spolek poslal svoji stížnost až do Bruselu k Evropské komisi, protože město využilo na stavbu „zimáčku“ 176 milionů korun z evropských dotací.

„Jde nám pouze o rovný přístup k ledu a jeho ceně. Chceme jen shodné podmínky, jaké mají třeba členové sdružení Dukla Jihlava - mládež,“ vysvětlil před časem podstatu své nespokojenosti jeden z členů spolku Tomáš Kotrba.

„Je to totiž samostatný právní subjekt, který není zřizován městem. Stejně jako my. Proto chceme mít stejné podmínky,“ argumentoval.

Registrační práva malých hokejistů vlastní jiný subjekt

Jenže podle města je situace kolem Dukly Jihlava - mládež komplikovanější. „Jedná se o samostatnou organizaci a může tak například využívat různé zdroje financování. Držitelem registračních práv jejích dětských hráčů a práv na soutěže je však městská společnost HC Dukla Jihlava, s.r.o,“ vysvětluje Tulis.

Situaci podle oficiálního prohlášení magistrátu mohou na dubnovém jednání zachránit zastupitelé města. Dukla Jihlava - mládež totiž podává žádost o dotaci ve výši 6,717 milionu korun.

„Pokud by se zastupitelstvo většinově rozhodlo Duklu Jihlava - mládež nepodpořit, což je v jeho pravomoci, tak to musíme respektovat, ale byl by to konec mládežnického hokeje,“ tvrdí předseda výkonného výboru spolku Dukla Jihlava - mládež Petr Koláček.

Opozičního zastupitele Pavla Šlechtického (KSČM) zaskočilo, jakým způsobem vedení magistrátu o problému informovalo. „Slyším to poprvé. Nemám rád, když jsme postaveni před volbu buď a nebo. Buď dáte, nebo zahyneme. Je to nemístný nátlak,“ myslí si. „Samozřejmě že každý potřebuje peníze. Tohle u nás může narazit na velký problém,“ dodává.

Kontrol na klub i město přibývá

Bližší informace o věci zatím nemá ani Radek Popelka z opozičního hnutí ANO. „O nějakém enormním navýšení nic nevím ani od pana Ščerbana (jednatel HC Dukla Jihlava - pozn. red.). Financování sportu je nastaveno dlouhodobě a všichni tvrdí, že dobře,“ říká Popelka s tím, že nejprve se musí s celou situací podrobně seznámit.

Magistrát dává aktuální problémy s mládežnickým hokejem v Jihlavě jednoznačně do souvislosti s nedávnou kauzou syna Tomáše Kotrby Maxe, kterému spolek nechal zrušit registraci (více čtěte zde).

„Dukla Jihlava - mládež v uplynulých měsících některým svým členům, kteří nesouhlasili s prací klubu, dala možnost realizovat se v jiných organizacích a rozešla se s nimi. Od té doby se klub potýká s řadou až absurdních kontrol. Například u Úřadu pro ochranu osobních údajů, finančního úřadu, organizace Transparency International nebo inspektorátu práce,“ tvrdí Tulis.

„A také město Jihlava a jeho postupy jsou předmětem rozsáhlé kontroly ze strany poskytovatele dotace a ministerstva financí. Je nuceno vysvětlovat i nepravdivé skutečnosti, které byly uvedeny ve zmíněném podnětu,“ doplňuje.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Najdete na iDNES.cz