Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plaťte za led, slyší mladí hokejisté. To by byl konec, brání se klub

  11:32aktualizováno  11:32
Rodičům mladých hokejistů v Jihlavě hrozí, že budou muset dát ročně dohromady sedm milionů na zaplacení ledové plochy. Ministerstvo doporučilo, aby klub za led platil jako jiní nájemci. Dosud ho měla zdarma. Zachránit to mohou zastupitelé.

Vedlejší hala jihlavského Horáckého stadionu. Právě o zdejším pronájmu ledu celý spor je. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mládežnické lední sporty v Jihlavě stojí na hraně své existence. Těmito slovy včera odstartoval Magistrát města Jihlavy svoje prohlášení týkající se aktuálního dění kolem hokejové mládeže v krajském městě Vysočiny.

„Sportovci Dukla Jihlava - mládež budou muset platit hodiny tréninku na ledové ploše včetně času, který na ledě strávili od počátku tohoto roku. Rodiče tří stovek dětí se musí složit na asi sedm milionů korun ročně,“ tvrdí vedení magistrátu.

Důvodem je podle něj stížnost spolku Sport Hokej Vysočina, který poukázal na to, že mladí hráči a krasobruslařky Dukla Jihlava - mládež mají led na nově vybudovaném sportovišti v Tyršově ulici zdarma, zatímco ostatní zájemci musí čas na ledě hradit.

„Skutečnost je taková, že náklady na provoz ledu, kdy ho využívá Dukla Jihlava - mládež, hradí město ve formě provozní ztráty,“ vysvětluje mluvčí radnice Radek Tulis.

Chceme jen stejné podmínky pro všechny, tvrdí kritici

„Ministerstvo nenašlo chyby ani na straně poskytovatele ROP Jihovýchod, ani na straně příjemce, kterým je město Jihlava. Doporučilo však, aby i Dukla Jihlava - mládež za led platila standardní částky včetně DPH. Nevyhovění tomuto doporučení může vést k dalším kontrolám jiných institucí, jakkoliv mohou mít na současnou situaci odlišné názory,“ dodává.

„Dukla Jihlava - mládež jako samostatný subjekt má jistě uzavřenou řádnou smlouvu o pronájmu ledových ploch, podle které smluvní subjekty postupovaly. Za celou situaci tudíž nesou zodpovědnost statutární orgány smluvních stran,“ brání se Sport Hokej Vysočina.

Zmiňovaný spolek poslal svoji stížnost až do Bruselu k Evropské komisi, protože město využilo na stavbu „zimáčku“ 176 milionů korun z evropských dotací.

„Jde nám pouze o rovný přístup k ledu a jeho ceně. Chceme jen shodné podmínky, jaké mají třeba členové sdružení Dukla Jihlava - mládež,“ vysvětlil před časem podstatu své nespokojenosti jeden z členů spolku Tomáš Kotrba.

„Je to totiž samostatný právní subjekt, který není zřizován městem. Stejně jako my. Proto chceme mít stejné podmínky,“ argumentoval.

Registrační práva malých hokejistů vlastní jiný subjekt

Jenže podle města je situace kolem Dukly Jihlava - mládež komplikovanější. „Jedná se o samostatnou organizaci a může tak například využívat různé zdroje financování. Držitelem registračních práv jejích dětských hráčů a práv na soutěže je však městská společnost HC Dukla Jihlava, s.r.o,“ vysvětluje Tulis.

Situaci podle oficiálního prohlášení magistrátu mohou na dubnovém jednání zachránit zastupitelé města. Dukla Jihlava - mládež totiž podává žádost o dotaci ve výši 6,717 milionu korun.

„Pokud by se zastupitelstvo většinově rozhodlo Duklu Jihlava - mládež nepodpořit, což je v jeho pravomoci, tak to musíme respektovat, ale byl by to konec mládežnického hokeje,“ tvrdí předseda výkonného výboru spolku Dukla Jihlava - mládež Petr Koláček.

Opozičního zastupitele Pavla Šlechtického (KSČM) zaskočilo, jakým způsobem vedení magistrátu o problému informovalo. „Slyším to poprvé. Nemám rád, když jsme postaveni před volbu buď a nebo. Buď dáte, nebo zahyneme. Je to nemístný nátlak,“ myslí si. „Samozřejmě že každý potřebuje peníze. Tohle u nás může narazit na velký problém,“ dodává.

Kontrol na klub i město přibývá

Bližší informace o věci zatím nemá ani Radek Popelka z opozičního hnutí ANO. „O nějakém enormním navýšení nic nevím ani od pana Ščerbana (jednatel HC Dukla Jihlava - pozn. red.). Financování sportu je nastaveno dlouhodobě a všichni tvrdí, že dobře,“ říká Popelka s tím, že nejprve se musí s celou situací podrobně seznámit.

Magistrát dává aktuální problémy s mládežnickým hokejem v Jihlavě jednoznačně do souvislosti s nedávnou kauzou syna Tomáše Kotrby Maxe, kterému spolek nechal zrušit registraci (více čtěte zde).

„Dukla Jihlava - mládež v uplynulých měsících některým svým členům, kteří nesouhlasili s prací klubu, dala možnost realizovat se v jiných organizacích a rozešla se s nimi. Od té doby se klub potýká s řadou až absurdních kontrol. Například u Úřadu pro ochranu osobních údajů, finančního úřadu, organizace Transparency International nebo inspektorátu práce,“ tvrdí Tulis.

„A také město Jihlava a jeho postupy jsou předmětem rozsáhlé kontroly ze strany poskytovatele dotace a ministerstva financí. Je nuceno vysvětlovat i nepravdivé skutečnosti, které byly uvedeny ve zmíněném podnětu,“ doplňuje.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz