Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První skočila z mostu sebevrahů žena krejčího. Skoky eviduje důchodce

  10:06aktualizováno  10:06
Železniční most nad Libušiným údolím v Třebíči láká sebevrahy. Zdejší důchodce je eviduje. Od roku 1947 už má zapsaných 38 jmen, nejvíce jich přibylo v posledních letech.

Most nad Libušiným údolím v Třebíči je nechvalně proslulý tím, že přitahuje sebevrahy. | foto: ArchivMAFRA

Stačilo málo a minulý čtvrtek by si opět jeden člověk vzal život na třebíčském železničním mostě, který se vypíná nad Libušiným údolím. Městští policisté ale včas zasáhli a podnapilý muž si skok rozmyslel. Nezapsal se tak do smutné statistiky, kterou si vede jeden důchodce z Třebíče.

Nikdo jiný než on nemá tak dokonalý přehled o sebevrazích, kteří si pro ukončení života zvolili právě toto přemostění hlubokého údolí. Penzista pan Pavel si z pochopitelných důvodů nepřeje uveřejnit celé jméno.

27 sebevrahů za posledních 27 let

  • Z celkového počtu 43 případů, které pan Pavel a jeho babička zaznamenali, se jich od roku 1886 do roku 1987 stalo šestnáct. Tedy za období 101 let.
  • Od rekonstrukce v roce 1987 do letoška zbytek, to je 27 případů za 27 let.
  • Nejtragičtější byl rok 2000, kdy tu dobrovolně ukončili svůj život čtyři lidé.

Třebíč není anonymní prostředí a on si je dobře vědom citlivosti tématu. Senzaci v něm nehledá, má doma spoustu historické a zeměpisné literatury. Je prostě sběratel informací a toto je jen střípek do mozaiky dění.

"Od narození jsem bydlel v domě nedaleko mostu. Pamatoval jsem si každý případ. Několik těch nešťastníků jsem dokonce z dálky viděl ležet mrtvé pod mostem. K psaní statistiky mě naočkoval kolega v práci. Říkal: To nikdo jinej neví, zapisuj si to," říká pětasedmdesátiletý senior.

Skáčou hlavně směrem k městu

Na papír vytržený ze školního sešitu zaznamenal už 38 případů. První jméno je z roku 1947, poslední z loňského 28. října. Žen je v jeho statistice devět. "Možná by tam měl být i pán, co zemřel letos v únoru. Stalo se to těsně před mostem pod koly vlaku. Nebyl ale přímo na mostě," podotýká.

Podle nasbíraných informací taky zjistil, že drtivá většina sebevrahů skočila do údolí, místo aby volila vstup pod vlak. A skoro všichni skočili směrem k centru města.

Od své babičky ale ví i to, že nejméně dalších pět případů se stalo do roku 1947. "Moje babička si dlouhé roky psala něco jako deník. Zaznamenávala si důležité třebíčské události. V přehršli zápisků má i zmínku o nešťastných lidech, kteří spáchali sebevraždu skokem z tohoto mostu," říká důchodce.

Z mostu poprvé skočila matka čtyř dětí

Vlaky tu jezdí nad údolím od roku 1886. Tehdy tu italští dělníci postavili ve výšce více než 40 metrů takzvaný příhradový most. "V roce 1892 se zde jako první rozhodla ukončit život žena. Babička se o ní zmiňuje jako o manželce krejčího, matce čtyř dětí," vypráví Pavel.

S určitostí ví, že za druhé světové války z železničního mostu neskočil nikdo. Němci prý nechali pod mostem vykácet stromy, aby viděli na terén. Most na důležité trati z Jihlavy do Brna nepřetržitě střežili.

Tvůrce lehce bizarní statistiky je přesvědčen, že jakékoli zábrany by většinu sebevrahů neodradily od jejich zoufalého činu. "Za první republiky, kdy byly pod mostem stromy, tam skočil jeden pán. Zůstal zachycený v koruně. Hasiči ho sundali a on si o pár dní později stejně na život sáhl. Jinde a jinak," přidává své zjištění.

Za 27 let 27 sebevrahů

Zatímco po válce sebevrahů na mostě moc nebylo, a když už, tak to byli převážně starší a nemocní lidé, v posledních letech převládají mladší ročníky. Už tu zahynuli místní i přespolní - v poznámkách u jmen jsou obce jako Luka nad Jihlavou, Kamenná, Pyšel, Stařeč nebo Jaroměřice nad Rokytnou.

Dřív Třebíčané, kteří takto zemřeli, mívali parte ve vitrínce pohřební služby v centru města. V současnosti ale jejich pozůstalí parte vyvěsit nenechávají.

V roce 1954 došel na most například pacient z nemocnice. Měl rakovinu, o svém konci si chtěl rozhodnout sám. Tak skočil.

"Mám tu z 80. let minulého století zaznamenaného muže, který se po rodinné hádce kvůli nabouranému autu rozběhl k mostu. V momentálním hnutí mysli z něj v rozčilení skočil. Objevuje se zde taky mladá dívka, která otěhotněla s ženatým přítelem. On se k ní pak nechtěl hlásit, a tak to vyřešila po svém," vypočítává. Na dně Libušina údolí ukončil své trápení jeden Vietnamec, nešťastně zamilovaný do Češky.

Tragický byl případ osmiletého chlapce. Byl nejmladším člověkem, který zemřel po pádu do údolí. Hoch byl výjimka, vlastně vůbec nechtěl páchat sebevraždu. Jen se rozhodl, že se pokusí přeručkovat zábradlí. Neudržel se.

Most se v roce 1987 dočkal generální rekonstrukce. Původní horní konstrukci nahradila nová s lávkou pro pěší a manipulační lávkou.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Najdete na iDNES.cz