Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drůbežárny v Budějovicích jsou v insolvenci, lidé žijí v nejistotě

  11:02aktualizováno  11:02
Rodinný podnik Drůbež-Vysočina v Moravských Budějovicích dává práci asi dvěma stovkám zaměstnanců. Nyní je ve složité finanční situaci. Trápí ho nízké ceny dovážených kuřat. Zaměstnanci se bojí o práci. Krajský soud rozhodne o tom, zda podnik skončí v úpadku.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Firma Drůbež-Vysočina až dosud vykrmovala a zpracovávala kuřata. Nyní podle údajů v insolvenčním rejstříku dluží jemnické společnosti ZEOBS. Několikrát dodavateli nezaplatila za brojlery.

Společnost ZEOBS už podala návrh na insolvenční řízení. Budoucnost drůbežářů v Budějovicích je tedy nejistá. "Nikdo neví, co bude dál. Dnes tu byl ředitel naší firmy a slíbil, že nám podrobnější informace řekne až příští týden," postěžovala si jedna ze zaměstnankyň firemní masny v Třebíči.

Drůbež-Vysočina je rodinná firma, patří rodině Čtveráčkových. Čtveráčkovi také řídí společnost TEVAM, která drůbežárně dodává asi 46 procent všech kuřat.

Zda podnik skončí v konkurzu ukáží následující dny

Jemnická firma ZEOBS se rozhodla po drůbežárně vymáhat dluhy soudní cestou. Za tři dodávky brojlerů drůbežárna původně dlužila téměř 1,4 milionu korun. Moravskobudějovičtí ale začali splácet podle splátkového kalendáře. Situace se však zhoršila a firma je nyní v insolvenčním řízení.

O budoucnosti drůbežářské společnosti tak rozhodne insolvenční řízení. Spis leží u Krajského soudu v Brně. Zda podnik skutečně skončí v konkurzu nebo složitou situaci překlene, to ukáží následující dny či týdny. Celý proces je ale teprve ve fázi přípravného řízení, vlastník drůbežárny ovšem už teď nesmí disponovat se svým majetkem.

Advokát společnosti mluví o šikaně

Drůbežárna se proti postupu jemnické společnosti ZEOBS ohradila. Podle advokáta Igora Veleby, který drůbežárnu zastupuje, využili dodavatelé insolvenční řízení jako nástroj k nátlaku a drůbežárnu šikanují. Někteří dodavatelé uvedení ve spisu totiž prý sami drůbežárně dluží, jsou v úpadku nebo jim už byly peníze splaceny.

Advokát Veleba v oficiálním vyjádření přiznal, že drůbežárna se nachází v náročné finanční situaci. Dodal ale, že se všemi věřiteli jedná a snaží se situaci vyřešit.

Podle ředitelky Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové jsou z celého masného průmyslu nejvíce ohroženy právě firmy zpracovávající kuřata. Podle ní se ale problémy netýkají jen Moravských Budějovic. Čeští drůbežáři čelí nízkým cenám kuřat, která se dováží hlavně z Polska. "Dokud nebude pro tuzemské výrobce příznivější situace na trhu, budou kvůli nekvalitní, avšak laciné zahraniční konkurenci krachovat," vysvětlila Tůmová.

Podle údajů na internetových stránkách v moravskobudějovické drůbežárně pracuje 230 zaměstnanců. V tomto týdnu se tam měly podle informací MF DNES rozdávat výpovědi. Úřad práce tuto informaci zatím nepotvrdil, na zprávy od zaměstnavatele čeká. "Stavy jsme snížili," stručně reagoval jednatel firmy Drůbež-Vysočina Bohuslav Čtveráček. Další podrobnosti odmítl uvést.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Najdete na iDNES.cz