VIDEO: Dřevěný Jágr z Vysočiny ozdobil pražskou hokejovou hospodu

  • 4
Měří metr devadesát, váží kolem 110 kilo, má "skořápku" na hlavě, na nohou brusle. A na sobě reprezentační dres s osmašedesátkou na zádech. Od minulého týdne zdobí dřevěný Jaromír Jágr restauraci Hockeyka v centru Prahy.

Slavný český hokejista ze dřeva vznikl v dílně Jaroslava Hlaváčka, řezbáře z Batelova u Jihlavy.

Jágrovu sochu začal Hlaváček vytvářet po hokejovém šampionátu v Německu. Češi v roce 2010 vybojovali zlaté medaile a Jágr tam byl jedním z nejlepších hráčů. Sochu měl řezbář v hlavě ale ještě mnohem dřív.

Jágr je z lipového dřeva, v životní velikosti. Ze dřeva je i kompletní výstroj včetně reprezentačního dresu, bruslí a přilby.

"Klubové dresy Jágr poslední dobou často měnil, tak jsem mu dal radši reprezentační. Ten snad nikdy nezmění," směje se šestapadesátiletý autor.

Jaroslav Hlaváček je vyučeným automechanikem. Řezbářství má jen jako koníček. I proto trvala výroba sochy tak dlouho. "Strávil jsem na ní asi tisíc hodin," tvrdí autor.

Původně si myslel, že nejtěžší na výrobu bude hrudní část. Hlavně kvůli svým rozměrům. Ale nakonec se nejvíce piplal s něčím jiným - Jágrovou přilbou, takzvanou skořápkou. 

"Je vyrobena z jednoho kusu dřeva. Musela být do milimetru přesná," říká Hlaváček. Všechno při tom dělal jen podle obrázků z časopisů.

Jágrovu sochu chtěl Hlaváček hokejistovi věnovat. Jenže ten na ni nenašel místo, a tak zůstane v pražské restauraci Hockeyka. Tam ji minulý týden také sám Jaromír Jágr odhalil. Stalo se tak po z jeho strany ne příliš povedeném zápase s brněnskou Kometou v O2 Areně.

"Jaromír mi tam říkal, že ta socha naprosto sedí. Že v zápase měl stejně dřevěné nohy," smál se Hlaváček. "Celé to setkání s Jágrem bylo moc příjemné," dodal amatérský umělec.

S Haškem je kamarád

Jaroslav Hlaváček je expertem na dřevěné podoby českých hokejistů. Před lety vyřezal například na popud jednoho z kamarádů půlmetrovou sošku brankáře Dominika Haška.

Poslal mu fotografie, a když se Hašek krátce po olympiádě v Naganu vrátil do Česka, sám mu zavolal a pozval ho do Pardubic.

"Skamarádili jsme se, občas si zavoláme. Dominik mě pozval i na oslavu zisku Stanleyova poháru," pochlubil se Hlaváček.

Mezi hokejisty se to rychle rozkřiklo. Dřevěnou sošku pak dělal také třeba pro Davida Výborného a Jaroslava Hlinku. Na výrobě menší sošky stráví přibližně 300 hodin práce, o ceně však nepřemýšlí. "Mám radost z toho, že dělám radost druhým, a to těší víc než peníze," dodal Hlaváček.

Připravuje sochu Ivana Hlinky

Ve své batelovské dílně nyní dokončuje další velké hokejové dílo. Vzniká tam další socha v životní velikosti. Tentokrát ponese podobu zesnulé hokejové legendy a trenéra Ivana Hlinky.

Ve své batelovské dílně nyní dokončuje další velké hokejové dílo. Vzniká tam

"Bude sedět za stolem a bude dělat parťáka Jágrovi. Dělám ho totiž pro stejnou restauraci v Praze," řekl řezbář.

Ivana Hlinku vystihne v jeho nejlepších hokejových letech, kdy byl oporou československé reprezentace. "Udělám mu starý reprezentační dres a tehdejší výstroj," popisuje Hlaváček. Sochu by rád dokončil a do Prahy odvezl v následujících týdnech.