Lahůdkářství v centru Jihlavy bylo mezi roky 1991 až 2010 výstavním podnikem třešťské Jednoty.

Lahůdkářství v centru Jihlavy bylo mezi roky 1991 až 2010 výstavním podnikem třešťské Jednoty.

Zboží prodávali skoro 120 let. Teď jde sídlo Jednoty Třešť do dražby

  • 0
Na Jihlavsku bývala třešťská Jednota významným hráčem na maloobchodním trhu i v oblasti lahůdek. Ráda se chlubila pojízdnou prodejnou a sponzorstvím hokeje. Jenže firma nezvládla transformaci, zkrachovala a teď se budou dražit její zbývající venkovské prodejny i sídlo.

Tento měsíc se zřejmě s největší pravděpodobností uzavře téměř stodvacetiletá historie spotřebního družstva Jednota Třešť. Bývalý kolos, který kdysi ovládal maloobchod na Jihlavsku, totiž po roce 1989 pomalu začal upadat do ekonomických problémů, z nichž už nevybředl.

Na přelomu srpna a září 2012 vstoupil do likvidace a v průběhu letošního dubna proběhnou dvě dražby zbývajícího majetku, který po třešťské Jednotě zbyl.

Dražit se bude celkem jedenáct položek. Z velké části jde o nemovitosti. Většinou jsou to bývalé prodejny ve vesnicích v okolí Jihlavy. Ke koupi jsou však i pozemky v Kamenici, Telči nebo Nové Říši. Nabízí se i bývalé sídlo družstva v Třešti. V balíčku s ním může úspěšný kupec získat rovněž vybavení výrobny lahůdek, která byla kdysi „vlajkovou lodí“ družstva.

„Je to veškerý majetek, který po Jednotě Třešť dražíme. A doufám, že se všechno vydraží a za co možná nejvyšší cenu,“ říká Miloslava Mangerová ze společnosti Prokonzulta, která dražby připravuje.

Věřitelé žádají 20 milionů. Takovou cenu majetek nemá

Zda se její přání vyplní, lze jen těžko odhadovat. Jedno kolo dražeb majetku Jednoty se už konalo loni na podzim. „Něco se vydražilo. Ale informace o tom, za kolik a komu, neposkytujeme,“ odmítla Mangerová sdělit získanou částku.

Do insolvenčního řízení s Jednotou Třešť se o své pohledávky přihlásila téměř stovka věřitelů. Dohromady si nárokovali více než 20 milionů korun. Mezi věřiteli byla řada dodavatelů jako například Masokombinát Polička. O své peníze se však přihlásili i někteří zaměstnanci, kteří v závěrečné fázi fungování družstva nedostávali výplaty. A svůj díl chce třeba i Státní správa sociálního zabezpečení.

V dubnu dražené nemovitosti mají podle odhadů, které společnost Prokonzulta zveřejnila, dohromady hodnotu těsně přes 15 milionů korun. Vyvolávací ceny jsou však nastavené na nižší hladině - v součtu 11,3 milionu korun.

Nejdražší položkou je bývalé sídlo firmy v Třešti, u kterého je nejnižší podání stanoveno na částku 5,57 milionů korun.

O prodej už v minulosti neúspěšně usilovalo tehdejší vedení Jednoty. Třípatrový objekt i s přilehlými pozemky nabízelo za více než šest milionů korun.

Za komunismu nakupovali zboží povinně na úvěr

Problémy třešťského družstva začaly po roce 1989. Jeho tehdejší předseda Vladimír Lysý, který Jednotu vedl až do hořkého konce v roce 2012, už s médii na toto téma odmítá mluvit. Před třemi lety však situaci, kdy se spotřební družstva musela poprat s přechodem ze socialistického hospodářství na tržní, popsal.

„Když jsem se v březnu 1990 stal předsedou Jednoty Třešť, převzal jsem po svých předchůdcích úvěry ve výši 130 milionů korun. Musel jsem je podle uzavřených smluv do určité doby splatit a - včetně úroků - tak naše firma poslala peněžním ústavům více než 200 milionů, které z firmy nadobro odešly. Z této rány se nedokázala nikdy úplně zotavit,“ prozradil.

S podobnými překážkami se ovšem musela poprat i jiná družstva. Legislativní úprava z 80. let jim nařizovala nakupovat zboží na úvěry od bank. Jenže na počátku následujícího desetiletí se skokově zvýšila úroková sazba až ke 24 procentům. Pro družstva, která měla vysoké úvěry, šlo o téměř likvidační záležitost.

„Museli jsme začít prodávat majetek, o který byl zájem. Jinak bychom se dluhu ve výši 150 milionů nezbavili,“ vzpomínal na těžkou dobu Albín Holásek, předseda JMB, družstva z Moravských Budějovic.

To se s transformací vyrovnalo lépe, funguje dodnes a provozuje několik desítek prodejen. Družstvo však muselo rozprodat všechny hotely, restaurace a řadu dalších objektů. „A 5. ledna jsme byli oddlužení,“ tvrdil Holásek.

Na Jihlavsku naopak třešťská Jednota postupně upadala. V posledních letech řadu jejích prodejen převzala společnost Lapek zabývající se pekařskou a cukrářskou výrobou. Té družstvo takto splácelo dluhy.