Byty, které Jihlava v dražbě nabízí, jsou obvykle ve velmi špatném stavu. Některé nemají koupelnu ani toalety. Bydleli v nich obvykle sociálně slabí. Ilustrační snímek

Byty, které Jihlava v dražbě nabízí, jsou obvykle ve velmi špatném stavu. Některé nemají koupelnu ani toalety. Bydleli v nich obvykle sociálně slabí. Ilustrační snímek | foto: Kristýna Káralová

Radnice v Jihlavě marně dražila byty. Neměly koupelnu, ani toaletu

  • 1
Jihlavský magistrát po čase opět dražil městské byty, tento týden se jich pokusil „udat“ na tři desítky. Prodalo se jich však pouze pět. Možná i kvůli jejich velice špatnému technickému stavu. Ve starých domech chybí koupelny, toalety jsou společné na chodbách.

Oprýskané zdi, rozbité podlahy, nevyhovující rozvody elektřiny či vody. Ve starých domech často chybí koupelny, toalety jsou na chodbách. I takové byty jsou v 21. století v centru krajského města Vysočiny.

„Byty většinou obyvatelné jsou,“ říká Petr Štěpán z majetkového odboru jihlavského magistrátu. Uznává však, že jak se zvyšují standardy bydlení a v bytech třeba není sociální zařízení a záchody, prostory už nesplňují požadavky moderního bydlení. Nevyhovující je v bytech často třeba i vytápění, v přízemních bytech zase bývají problémy s vlhkým zdivem.

Investice do bytového fondu

Rok 2013

opravy 12 431 000 Kč

modernizace 252 000 Kč

Rok 2014

opravy 10 018 000 Kč

modernizace 2 448 000 Kč

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Město se postupně snaží vybrané byty privatizovat. Od roku 2010 se podle Štěpána prodalo už zhruba 250 bytů. „Další byty se budou dražit ještě tři, možná čtyři roky,“ odhadl Petr Štěpán.

Často v takových bytech bydleli sociálně slabí lidé, někteří z nich neplatili nájem. Ti jsou vystěhováni bez nároku na náhradní bydlení.

Neplatiči nejčastěji odchází do ubytoven

„Neplatiči odcházejí z největší části do ubytoven nebo k příbuzným,“ uvedla vedoucí jihlavského odboru správy realit Dana Kratochvílová s tím, že byty v dražbě se prodávají vždy nezatížené jakýmkoli dluhem.

Přitom jde o byty v centru města, na dobrých adresách, které jsou „pouze“ ve špatném stavu a vyžadují generální opravu. Anebo jde třeba o panelové byty na ne moc lukrativních adresách. O stavu nabízených bytů má zájemce možnost se přesvědčit na prohlídce ještě před dražbou.

Ve středu se konala nejnovější dražba, ve které město nabídlo téměř tři desítky bytů. Své kupce však našlo pouze pět z bytů.

Horní Kosov pomalu ztrácí svou negativní pověst

Všechny se vydražily za vyvolávací cenu, s výjimkou třípokojového bytu v šestém patře paneláku v Jarní ulici v části Horní Kosov. Tam se o cenu přetahovali dva zájemci, nakonec zvítězil ten, který nabídl 860 tisíc korun. Vyvolávací cena přitom byla o 40 tisíc nižší.

„Před třemi čtyřmi lety ještě vůbec o byty v Jarní ulici nebyl zájem. Nyní už se objevuje i více zájemců o jeden byt v této lokalitě. Byty na Horním Kosově se začínají docela prodávat. Ta čtvrť ztrácí negativní pověst vyloučené lokality, kterou dříve měla,“ postřehl Štěpán.

Také o byty v centru, na dobré adrese, se občas na dražbě strhne mela. „V srpnu jsme na byt v ulici Komenského měli pět zájemců. Pokud jde o kvalitní, slunný byt na dobrém místě, je o něj větší zájem,“ ví Štěpán. V takových případech se kupní cena dostane často i mnohem výš, než byla vyvolávací. „A to i o více než 60 procent,“ dodal úředník magistrátu.

Ne všechny byty město prodá

Do dražby je připraveno 80 ze 192 bytů umístěných v privatizovaných domech. „Zbývajících 112 bytů je v současnosti obsazeno nebo nejsou připraveny k prodeji,“ uvedla Dana Kratochvílová.

Podle současné koncepce radnici zůstane v majetku pouze asi 360 bytů v domech, které patří městu.

„Koncepce se stanovila zhruba před pěti lety, samozřejmě ji zastupitelstvo může změnit. Město může rozhodnout, že přibudou ještě další domy či byty do dražby,“ dodal Štěpán.

Prodej vydraženého bytu musí po dražbě ještě schválit městští zastupitelé. A už se párkrát stalo, že i přes úspěšnou dražbu prodat nemovitost zastupitelstvo odmítlo.

Město má v majetku a na prodej také celé budovy. V létě se podařilo vydražit budovu bývalé urologie v areálu staré nemocnice za 10 milionů korun. Nový vlastník má v plánu ji přestavět na hotel. Byl to jeden z „ležáků“, které město nabízelo dlouhodobě. Nedaří se prodat dům bývalé vojenské správy v centru města, v ulici U Mincovny.