Tragická nebhoda se stala ve čtvrtek po poledni u Kámena na Pelhřimovsku. Nebezpečné místo chtějí místní změnit, k nehodám tu totiž docházelo poměrně často. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé mají jasno. Zatáčka u Kamene, kde zemřeli tři lidé, se musí změnit

  • 4
Obrataní na Pelhřimovsku zněly zvony. Připomněly tři mladé lidi, kteří zahynuli při čtvrteční nehodě u Kamene. Zatímco obec drží smutek, ozývají se hlasy, jak místo havárie udělat bezpečnějším. Místní chtějí apelovat alespoň na snížení rychlosti. Čtvrteční nehoda tu totiž nebyla první.

Tři lidé, kteří ve čtvrtek zahynuli při dopravní nehodě na silnici mezi Kamenem a Zlátenkou na Pelhřimovsku, byli z Obrataně. Obec s necelou tisícovkou obyvatel se nyní vzpamatovává z tragédie (více o nehodě se dočtete zde).

Někteří místní mluví o tom, že uplynulý čtvrtek byl kvůli havárii jedním z vůbec nejhorších dní v novodobé historii obce. Jako vzpomínka na oběti nehody se zde rozezněly zvony.

Podle místostarosty Kamena Josefa Dvořáka bylo jen otázkou času, kdy mezi Kámenem a Zlátenkou k podobné tragédii dojde. A to kvůli nepřehlednosti úseku a kvůli tomu, že tudy projíždí čím dál více aut. V kritickém místě by to podle něj chtělo rychle udělat bezpečnostní opatření.

"V té zatáčce v lese je prudká a špatně klopená zatáčka. Když prší, dělají se tam velké louže. Je tam problém z obou stran. Chtělo by to omezit zde rychlost, stačila by asi sedmdesátka. Určitě to ale chce udělat nějaké opatření, nehody se tam stávají dost často. Když jedou auta od Pelhřimova, tak třeba skončí ve škarpě a z opačné strany je to zase vynese do protisměru," popisuje Dvořák.

O obchvatu se mluví čtyřicet let. Ale nejspíš nikdy nebude

Pamatuje si i nehodu, kdy v tomto místě skončil kamion v lese. "Předtím většinou nešlo o nic vážného, ale přesto je ta zatáčka dost nebezpečná," míní Dvořák.

Nebezpečný je podle něj i celý úsek od Kamene a spodní zatáčky směrem k Pacovu. "Už čtyřicet let se mluví o tom, že tu bude obchvat, ale jestli to někdy dopadne, nevím," doplnil místostarosta.

O nebezpečném místě na silnici dobře ví i starosta Obrataně Josef Hovorka. "Pod Kamenem v zátočině to vynáší. Jde o zatáčku, která se v osmdesátých letech řešila navýšením na pravé straně od Pelhřimova. I přesto tam bohužel dochází velmi často k bouračkám," popsal.

Všechny obyvatele Obrataně i Kámene tragédie velmi zasáhla. "Byli to mladí lidé. Toho chlapce jsem znal z fotbalu. V obci se o té tragédii hodně mluví," poznamenal Dvořák.

Řidička dostala smyk, vůz napasovala pod náklaďák

Po nehodě přitom vyšly najevo další podrobnosti. Devatenáctiletá řidička osobního auta Renault Megane Scénic cestou na obec Kámen podle policie nezvládla projet prudkou levotočivou zatáčku.

"V klesání nepřizpůsobila rychlost jízdy a s vozem dostala smyk, který nezvládla," řekla mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.

Řidička pak s vozem vyjela vpravo mimo silnici na nezpevněnou krajnici, strhla řízení vlevo a vyjela do protisměru, kde se čelně střetla s protijedoucím nákladním autem. Renault po střetu sjel vpravo do silničního příkopu.

"V autě jeli kromě devatenáctileté řidičky dva spolujezdci - osmnáctiletá dívka a devatenáctiletý mladík," upřesnila věk účastníků nehody policejní mluvčí.

Jet tudy devadesátkou je zcela bezpečné, tvrdí na ŘSD

V současnosti se zjišťuje, zda v tomto místě nelze udělat opatření pro zvýšení plynulosti a bezpečnosti provozu. Na výsledky policejního vyšetřování bude čekat Ředitelství silnic a dálnic České republiky, pod nějž inkriminovaný úsek spadá.

"Krátkodobé stavební úpravy se tam určitě dělat nebudou. To není záležitost ze dne na den. Co se týče dopravního značení, to záleží, jak to vyhodnotí policie," uvedla ředitelka jihlavské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová. "Já tudy jezdím a můžu garantovat, že devadesátkou se to dá projet zcela bezpečně," dodala ředitelka.

Podle ní jde u každého kritického místa také o schopnosti řidiče, jak dokáže přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Problémem obecně je podle ní i časté nerespektování maximální povolené rychlosti řidiči.