Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Dopravu v Brodě může změnit přejetý kocour. Expert už mapuje situaci

  • 6
Do Mlýnské ulice na samém severozápadním okraji havlíčkobrodské místní části Perknov se rodina Veroniky Szturcové přistěhovala teprve před pár lety. Přesto zde stihla zažít už jednu malou tragédii. Rychle jedoucí auto nedávno na ulici před domem přejelo jejich kocoura. V tu chvíli se mladá maminka rozhodla jednat.

„To byla poslední kapka,“ říká rozhodně Veronika Szturcová, která v létě očekává narození třetího potomka. Před několika dny vyrazila do boje s úřady. Chce, aby dotyčná silnice byla bezpečnější. Uvědomuje si totiž, že v ohrožení nejsou jen zvířata.

„Auta tu nedodržují rychlost, není možné přejít silnici. Jedná se o frekventované místo, kudy prochází i řada chodců, turistů nebo rodin s dětmi,“ vysvětluje.

Ve své žádosti zaslané na městský úřad hned navrhla několik opatření, která by mohla k bezpečí chodců přispět. Mezi nimi je například vybudování chodníku, úprava svislého dopravního značení, označení vjezdu do města jako obytné zóny nebo vybudování přechodu pro chodce, zpomalovacího retardéru či alespoň instalaci informativního radaru.

Pár dnů snahy přineslo první částečný úspěch. Její žádostí se zabývala rada města a po projednání zaúkolovala dopravního experta. „Zmapuje situaci, posoudí návrh a zpracuje studii, v níž popíše, jak problém vidí, a nastíní řešení. Do konce června by studie měla být hotová,“ informoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Vyjádřit se musí policie

I on si uvědomuje, že příjezd do Brodu od Veselého Žďáru není zrovna nejbezpečnější. „Intenzita dopravy je tam poměrně vysoká. Už v minulosti jsme podél části silnice budovali chodník. Pokud se podněty ukážou jako relevantní, budeme se snažit na ně reagovat,“ slíbil.

Jenže možnosti města nejsou neomezené. Protože silnice patří Kraji Vysočina, bez jeho svolení a peněz na ni půjde těžko sáhnout.

„Na silnici III. třídy lze obecně obytnou zónu vyznačit. Kraj Vysočina však toto řešení na komunikaci, kde běžně jezdí autobusy, považuje za nevhodné. Rozhodující je stanovisko policie,“ prohlásila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Jak dodala, případnou změnu by stanovil havlíčkobrodský odbor dopravy. „Umístění přechodu a chodníku je věcí města, stejně tak retardéru nebo radaru. Je k nim ale vždy nutné vyjádření policie,“ doplnila krajská mluvčí.