Radary na D1 vynesly Jihlavě miliony, teď se objeví ve městě i v tunelu

  11:53aktualizováno  11:53
Do jihlavských ulic se přesouvají radary, které během léta měřily rychlost na dálnici D1. V krajské metropoli je vytipováno pět míst, kde by mohly být. Lokality vybrala policie, na seznamu je třeba zakázaná zkratka v Henčově nebo Jihlavský tunel, kde je povolená šedesátka.

Instalace kamerového radarového systému v zúžení na D1. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ty záběry z palubní kamery loni v létě obletěly celou Českou republiku. Řidič kamionu s rumunskou registrační značkou předjíždí v tunelu na obchvatu Jihlavy.

Při výjezdu z tubusu se málem srazí s protijedoucím osobním autem. Od fatálního střetu obě vozidla zachránila pouze duchapřítomnost řidiče osobáku.

Možná i proto zmíněný Jihlavský tunel nyní figuruje mezi pěti vytipovanými místy, kde se v těchto dnech může objevit kamera s radarem. Ta bude hlídat bezpečnost silničního provozu a dodržování nejvyšší povolené rychlosti. Ačkoliv je tunel krátký, široký a vypadá bezpečně, je v něm povolena jen šedesátka.

„Máme statistiky dopravních nehod, analýzy, kde k nehodám dochází. Víme, kde řidiči nejčastěji překračují povolenou rychlost a kde se může toto překročení negativně dotknout chodců,“ vyjmenovala policejní mluvčí Dana Čírtková, podle jakých kritérií byla místa pro měření rychlosti vybrána.

O definitivním umístění kamer však nerozhodovala policie, ale město Jihlava. To návrhy přijalo stoprocentně a ve výběru neudělalo ani jednu změnu.

Fotogalerie

„Městská rada považuje policii za nejvíce oprávněnou instituci, proto jsme doporučili všech pět vybraných míst pro úsekové měření,“ pronesl náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

Kromě již zmíněného tunelu se tak v nejbližších dnech může radar s kamerou objevit na silnici Smrčná - Zborná. Dalšími místy jsou pak dálniční přivaděč a Sokolovská ulice v okolí fotbalového hřiště Sokola Bedřichov. Rušnou silnici zde děti přecházejí například při cestě na trénink nebo do nedaleké základní školy.

Poslední doporučenou lokalitou, kde se může měřit rychlost, je pak příměstská část Henčov. Tudy si řada motoristů zkracuje cestu do zaměstnání v průmyslové zóně. A to i přesto, že je tudy průjezd zakázaný.

„Je to skutečně kombinace, která má přimět účastníky silničního provozu, aby se chovali podle pravidel,“ dodal k výběru náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Za měsíc a půl na dálnici kamery zaznamenaly 16 tisíc přestupků

Zařízení, které má provoz monitorovat, původně sloužilo na dálnici D1. V červnu a červenci zde měřilo rychlost na šestikilometrovém úseku Jihlava - Velký Beranov. Kvůli zúžení se zde smělo jezdit maximálně osmdesátkou.

„Kamery byly na dálnici zhruba měsíc a půl. Za tu dobu poslaly asi 16 tisíc hlášení o možných přestupcích,“ uvedl Popelka.

Ta se dále dostala na stůl čtyř úředníků jihlavského magistrátu, kteří byli přijatí právě kvůli této agendě. Kolik peněz za tu dobu od řidičů vybrali, však nebyl Popelka schopen říct. U velké části přestupků totiž stále ještě není ukončeno správní řízení.

Mluvilo se však o tom, že by se částka, kterou město na pokutách od neukázněných řidičů získá, mohla pohybovat v rozmezí od 13 do 20 milionů korun.

„Každá pokuta je za tisíc korun, takhle se to před dvěma roky domluvilo na ministerstvu vnitra kvůli zjednodušení a zrychlení administrativy,“ sdělil již dříve vedoucí magistrátního odboru dopravy Jan Tinka.

Za vybavení zaplatila Jihlava okolo 1,5 milionu korun, tvoří ho čtyři páry kamer. „My jsme ty kamery koupili. Nicméně měření jako takové provádí Policie České republiky. Ta také vyhodnocuje, zda došlo, nebo nedošlo k přestupku,“ doplnil náměstek Popelka.

Místa, kde by v Jihlavě měl být instalován kamerový systém s měřením rychlosti.

Místa, kde by v Jihlavě měl být instalován kamerový systém s měřením rychlosti.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Instalace kamer v zúžení na D1Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul australského knížectví. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Hokejisté Budějovic přehráli Jihlavu, Poruba si poradila s Kladnem

Situace před prvním gólem Českých Budějovic.

Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 17. kole první ligy Jihlavu 4:1 a vedou tabulku už o šest bodů. Na druhé místo se...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Vandalové nalili pěnidlo do žďárské kašny, strážníci ji vypnuli

Kašna na žďárském náměstí Republiky v pátek v noci překypovala pěnou. Podle...

Hodně nezvyklý pohled nabídla kolemjdoucím v pátek v noci kašna na žďárském náměstí Republiky. Nasvícená dominanta před...

Ulička upadla v zapomnění, nyní ji Třebíč obnoví i s obřím vinným sklepem

I když tyto schody vedou z třebíčského Karlova náměstí, šel po nich zatím jen...

Třebíčské Karlovo náměstí spojí s nedalekým kostelem svatého Martina dlouho zavřená a částečně krytá ulička pro pěší....

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Najdete na iDNES.cz