Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potrubí u Knyku navrtali zloději. Pár barelů nafty přišlo na 27 milionů

  14:00aktualizováno  14:11
Policie našla viníky ekologické havárie u Knyku na Havlíčkobrodsku. Produktovod, jímž proudí motorová nafta, navrtali na konci loňského roku čtyři muži z Chotěboře. Způsobili tím masivní zamoření půdy a škodu nejméně za 27 milionů korun. Hrozí jim až pět let vězení.

Dělníci při sanaci odvezli více než 3 500 tun kontaminované zeminy a 250 metrů krychlových vody. | foto: Erika Nováková, 5plus2.cz

"Zadrželi jsme čtyři muže ve věku 19, 22, 26 a 44 let," informovala mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková. Všichni žijí v Chotěboři, prostřední dva jsou bratři. Jsou obvinění z poškozování cizí věci, krádeže a poškození a ohrožení životního prostředí. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Kriminalisté zjistili, že muži chtěli na odčerpání nafty zbohatnout. Navrtali takzvaný produktovod, kterým proudí nafta mezi Potěhami a Šlapanovem, kde má společnost Čepro velké zásobníky pohonných hmot.

"Tři ze čtveřice pachatelů si v listopadu loňského roku pořídili speciální navrtávací pás a další věci, jako jsou hadice, kohouty a spojky, které společně zkompletovali ve funkční zařízení," popsal přípravu mužů na ojedinělou krádež vedoucí hospodářské kriminálky v Havlíčkově Brodě Petr Janata.

V poslední listopadové dekádě dva z pachatelů odkopali v místech, kudy produktovod vede, ve svahu v lese zeminu. Potrubí navrtali a nainstalovali na něj ono speciální zařízení. "Něco ale udělali špatně. Souprava netěsnila a unikala z ní nafta," dodal zástupce vedoucího havlíčkobrodské policie David Spilka.

Zařízení zahrnuli zeminou, aby nebylo na první pohled patrné, že někdo s portubím něco dělal. O kousek dál vyvedli hadice a ventily a naftu odtud odčerpávali. Tato příprava jim zabrala nejméně tři dny. Odměnou jim měly být tisíce litrů nafty.

Že je v potoce nafta, si všimli tři kluci

Takto bylo zařízení na produktovodu v provozu pět týdnů, než na únik nafty náhodou přišli tři chlapci. Pachatelům se totiž stalo osudným právě to, že zařízení špatně utěsnili a po celou dobu z něj nafta unikala. Nafty v potoce si všimli tři kluci a zavolali policii.

Kolik tisíc litrů z potrubí do přírody vyteklo, se už asi nezjistí. Nafta znečistila asi hektar pozemků a Cihlářský potok. Dělníci při sanaci odvezli více než 3 500 tun kontaminované zeminy a 250 metrů krychlových vody. Proto jsou i tak vysoké škody na životním prostředí.

Na samotné naftě a poškození potrubí pachatelé způsobili jen zlomek celkové škody. Podle údajů kriminalistů vyčíslilo Čepro škodu na potrubí na necelých 50 tisíc, odcizená nafta byla ještě o deset tisíc levnější.

Přesto si do konce roku zloději odvezli tisíce litrů nafty. Do lesa jezdili autem s velkými barely, které tu plnili. "V trestné činnosti by zřejmě pokračovali, kdyby nevyšel najevo únik nafty do volné přírody," konstatovala Čírtková.

Je možné, že zloději naftu prodávali načerno na benzinky

Co muži s naftou dále dělali, zatím nechává policie bez komentáře. Spekuluje se totiž i o tom, že ji mohli načerno dodávat některé čerpací stanici či nezákonně prodávat. Není vyloučeno, že na ni mohl někdo jezdit, aniž by věděl o tom, odkud pochází. "Pachatelé ji používali ke svému obohacení. Víc bych se k tomu v tuto chvíli nevyjadřoval," stroze poznamenal Spilka.

Muže z trestného činu usvědčilo kompletní odčerpávací zařízení, které bylo na produktovod nainstalováno, ale i následné domovní prohlídky. "Kriminalisté zajistili další věci důležité pro trestní řízení, které souvisejí s vyšetřovaným případem," dodala Čírtková.

Na místě ekologické havárie se stále pracuje. Ještě dlouho bude trvat, než se specialistům podaří veškerou kontaminovanou půdu zbavit ropné látky. "Budeme tady sanovat určitě po celý rok 2014, pak se uvidí," uvedl generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Zeminu je možné zbavovat ropných látek proléváním chemikáliemi a za použití bakterií. Zatím byla kvůli čištění odvážena na dekontaminační plochy.

Likvidaci havárie zajišťuje firma Dekonta. Na místě měla na počátku roku asi 40 lidí. Počty klesají, protože se snižuje objem odváženého materiálu. Část pracovníků přespávala v lese v karavanech. Dělníci už udělali také 15 hlubokých vrtů. Tvoří hydrogeologickou clonu, která zabraňuje rozšiřování znečištění do toků.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz