Ukaž omluvný list, pak smíš do bufetu. Školy se vyrovnávají s vyhláškou

  • 236
„Řekni, kolik ti je let, a já ti prodám to, co můžeš jíst.“ Přibližně tak se vypořádali s novou „pamlskovou“ vyhláškou ředitelé víceletých gymnázií na Vysočině. Na těchto typech škol se mísí studenti z nižších ročníků, kterým ještě nebylo 15 roků, a pak ti starší, na které se už vyhláška nevztahuje.

Ve školních bufetech proto rozdělili prodávaný sortiment na dvě části. První nabízí potraviny studentům do patnácti let. Tato nabídka je přitom striktně vázána přísnými kritérii „pamlskové“ vyhlášky.

Druhá část nabídky je určená starším studentům. Ti si mohou koupit všechno včetně sladkostí.

Žáci prokážou svůj věk prostřednictvím omluvných listů nebo studentských karet.

„Je to jeden ze způsobů, jak se s tím vypořádat, abychom nemuseli bufet zavřít,“ shodují se ředitelé.

Takzvanou pamlskovou vyhlášku musí školy dodržovat od 1. ledna. Předtím měly tři měsíce na to, aby sortiment v bufetech a automatech přizpůsobily novým požadavkům.

Přísným kritériím nevyhovuje většinu jogurtů, ani mléko

Žáci do ukončení povinné školní docházky nesmí mít možnost koupit si ve škole potraviny, které obsahují sladidla, kofein, transmastné kyseliny nebo energetické a povzbuzující složky.

„Kritéria pro jednotlivé potraviny jsou ale tak přísná, že jim nevyhovuje ani většina jogurtů a dokonce ani mléko,“ upozornil ředitel jihlavského gymnázia Pavel Suk.

Zatímco především základní školy kvůli této vyhlášce zavřely školní bufety, gymnázium v Třebíči nový školní bufet nyní otevřelo.

„Dlouho jsme nemohli k provozování bufetu nikoho najít,“ vysvětluje ředitelka třebíčského víceletého gymnázia Alice Burešová. Nakonec se ale podle ní našla žena, která bufet vede i přes přísná kritéria „pamlskové“ vyhlášky. Prodává prakticky vše, ale zboží má uložené tak, aby potraviny, které neodpovídají vyhlášce, děti z nižších ročníků neměly na očích a nemohly si je koupit. Věk dětí si provozovatelka bufetu může ověřit po předložení studentské karty.

Nabízené potraviny pro mladší děti konzultovala s odborníky na výživu tak, aby byly v souladu s vyhláškou. „Připravuje také různé saláty, zdravé pomazánky, ale má tam dokonce párky, které odpovídají vyhlášce,“ dodává Burešová.

Také jihlavské gymnázium rozdělilo svůj bufet na část určenou pro starší studenty a pro ty mladší. Na výzvu prodavačky žáci svůj věk prokážou omluvným listem vystaveným školou.

Nezdravé jídlo si děti nosí z prodejny u školy nebo z domova

Většina oslovených ředitelů základních škol a gymnázií ale vyhlášku kritizuje.

„Nezpochybňuji to, že by děti měly jíst zdravě. Rozumné vedení školy by ale ani v minulosti nedovolilo, aby se v bufetu prodávaly energetické nápoje, čínské polévky z pytlíku nebo káva dětem mladším patnácti let. Ale kousek od školy je maloobchod, kde si děti stejně mohou nakoupit vše, co chtějí - včetně chipsů, sladkostí i energetických drinků. Na to se vyhláška nevztahuje,“ konstatuje ředitel Suk.

Kritický názor na „pamlskovou“ vyhlášku má i ředitel ZŠ Kollárova v Jihlavě Tomáš Zeman. Nová vyhláška podle něj pokulhává za praxí.

„Prodejny, které jsou v blízkosti škol, žádná omezení nemají. Pokud děti nejsou navyklé z domova a nemají zažité správné stravovací návyky, tímhle to nezachráníme. Děti, které by si nezdravé výrobky kupovaly tady, si je teď nosí z prodejny nebo z domova,“ řekl Zeman.

I žáci v ZŠ Kollárova mají možnost nakupovat si ve škole svačiny. „Několik let dovážíme zdravé pečivo z pelhřimovské pekárny, kde jsme v rámci smlouvy pouze ošetřili to, že dodavatel bude respektovat příslušnou vyhlášku a dodávané zboží jí bude odpovídat. Jediné opatření, které jsme tu po spuštění vyhlášky udělali, bylo odstranění nápojového automatu,“ uvedl ředitel Zeman.

Jednou ze škol, kde se žáci museli v souvislosti s novým nařízením rozloučit se školním bufetem, byla žďárská ZŠ v Palachově ulici.

„Školní bufet tady chybí. Učitelé i děti na to byli zvyklí. Znamenalo to určitý servis. Původní nájemce měl možnost se vyhlášce přizpůsobit, ale jednodušší pro něj bylo činnost ukončit. Znovuotevření bufetu se nebráníme. Uvidíme, jestli se najde někdo, kdo jej bude chtít provozovat,“ poznamenala ředitelka školy Jana Bernardová.

Kečup na párek v rohlíku? Jen pro starší děti

Podle provozovatelky Miluše Holé je v bufetu největší zájem o párky v rohlíku.

„Za minutu to začne,“ hlásí mladá sympatická černovláska a rychle si uvazuje kolem pasu žlutou zástěru. Čeká, až zazvoní konec hodiny a ke dveřím jejího školního bufetu se přiženou první nedočkavci, kteří si budou chtít koupit svačinu.

Miluše Holá je provozovatelka bufetu v třebíčském víceletém gymnáziu. Otevřela teprve začátkem ledna, a to navzdory přísné „pamlskové“ vyhlášce, která se vztahuje na žáky do patnácti let.

„Kdybych tady nemohla prodávat pro starší studenty, na které se pravidla nevztahují, tak bych do toho určitě nešla. Vůbec se nedivím tomu, že se bufety na základkách zavírají,“ konstatuje.

Potravin, které si mohou ty nejmenší děti koupit, totiž moc není. „Vždyť ani tohle dotované mléko neodpovídá parametrům. Máme na něj do června výjimku, takže jej můžeme ještě chvíli prodávat,“ ukazuje na polici za sebou.

A co takzvané light výrobky? „Nevím. Ty by asi prošly, ale na druhou stranu také slyšíte hlasy, které jsou proti nim,“ krčí rameny.

Žádné smutné chození okolo

Protože Miluše Holá nechtěla, aby ty nejmenší žáci do patnácti let kolem bufetu jenom smutně chodili a nemohli si nic koupit, rozhodla se, že bude mít jídlo i pro ně. To je oddělené. A v případě pochybností o věku nakupujícího se žák prokáže studentskou kartou.

„Většinou už ale všechny děti znám a vím, do kterých tříd chodí a komu co mohu prodat,“ říká mladá žena.

Zahájit provoz bufetu nebyla žádná jednoduchá věc. „Asi pětkrát jsem byla na hygieně a konzultovala jsem s nimi složení potravin, které mohu dávat nejmenším dětem, na které se vztahuje pamlsková vyhláška,“ uvádí Holá.

Největší problém bylo prý sehnat vhodnou šunku a párky, které by odpovídaly normě. Nakonec se domluvila s místním uzenářem, který dodává šunku s nízkým obsahem soli i párky, co také vyhovují vyhlášce.

„Pokud těm nejmenším na to nedám kečup nebo hořčici, tak si mohou koupit i párek v rohlíku,“ říká prodavačka. V nabídce pro nejmenší má i čtyři druhy speciálních limonád se sníženým obsahem cukru či celozrné obložené bagety.

Bufet má otevřeno od 7.30, ale Miluše Holá chodí do práce už na šestou. „Musím připravovat vše čerstvé, takže dělám zdravé pomazánky, obložené celozrnné bagety.

Starší studenti si můžou dát i palačinky a muffiny

Starším dětem připravuji i těstovinové saláty, ale i palačinky a muffiny,“ líčí.

Schované za dveřmi jsou police s různými sladkostmi. To proto, aby na ně neviděly nejmladší děti a nelákalo je to ke koupi. „Ani jedna ze sušenek a ani jedna z oplatek nesplňuje normy,“ vysvětluje Holá.

Na druhou stranu ani studenti, kteří by si mohli dopřát sladkosti, o ně nejeví příliš velký zájem. Největším hitem mezi těmi staršími jsou totiž párky v rohlíku a káva s kofeinem.

Potvrzuje to i černovlasý mladík, který je jedním z prvních, kteří se zařadili do fronty. „Dobrý den, dal bych si jeden párek v rohlíku,“ požádal.

Nový školní bufet si studenti třebíčského gymnázia pochvalují. „Opravdu tady chyběl. A já jsem rád, že si mohu dát o přestávce teplé jídlo,“ říká Tadeáš Janík a nese si v jedné ruce párek v rohlíku a v druhé jogurt.

Další ze studentek si odnáší do třídy kouřící hrnek s kávou. „V automatu máme jenom kafe bez kofeinu, ale já ten kofein zkrátka potřebuji,“ směje se letošní maturantka Lenka Koňaříková.

To Marika se Sašou z druhého ročníku vyzkoušely z bufetu snad již všechno. „Měla jsem tady už těstovinový salát, palačinku i párek v rohlíku. Dříve jsme tady měly jenom automaty. Tohle je určitě lepší.“