Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modrá hvězda z filmových Postřižin pohasíná, kadeřnictví stejně tak

  9:09aktualizováno  9:09
Nedávno to bývala chlouba Počátek, dům, který jim všichni záviděli. Na slavný hotel U Modré hvězdy, kde se natáčelo hned několik známých českých filmů, byli dlouho místní právem pyšní. Po šesti letech, co je zavřený, se ovšem mění ve zvadlou filmovou kulisu a připomíná ruinu.

Hotel U Modré hvězdy na Palackého náměstí v Počátkách je už šest let prázdný. Majitelé na opravu nenašli peníze a snaží se ho prodat. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Fasádu rozpadajícího se domu na Palackého náměstí hyzdí plachta s nápisem Na prodej. Přitom když se v Počátkách v červnu 1980 natáčela legendární komedie "o starých dobrých časech" první republiky - Postřižiny - byl hotel U Modré hvězdy centrem filmového dění.

U Modré hvězdy

Prázdný hotel U Modré hvězdy v Počátkách je na prodej. Kromě slavných hrabalovských Postřižin se objevil ve filmu Jana Svěráka Jízda, když v něm přenocovali kamarádi Radek a Franta, kteří cestovali kabrioletem po jižních Čechách. Interiéry hotelu byly využity i k natáčení seriálu Návštěvníci.

Před jeho budovou vznikaly známé scény s herečkou Magdou Vášáryovou. Skvostně ve snímku zahrála sličnou paní správcovou z pivovaru. Projížděla kolem na kole s rozevlátými vlasy až do pasu, uhranula nejen správní radu pivovaru, ale i místní pamětníky natáčení. Jedním z nich byl i Stanislav Štefl.

"Bylo mi tehdy dvacet a pamatuju se, že se na náměstí právě točily scény s paní Vášáryovou. Nějak se přihodilo, že jsem se jim nevědomky dostal do záběru a pan režisér Menzel mě tehdy dost důrazně okřikl," vzpomíná dnes padesátiletý živnostník.

Do hotelu chodil léta také na pivo. "Hodně to tam žilo, pivo točili dobré. Chodili tam pravidelně štamgasti, byla to zavedená hospoda. Pořádaly se tam i večírky, školní oslavy. Že je hotel takovou dobu zavřený, mě samozřejmě mrzí, ale to by vám asi tady řekla většina lidí," vzpomněl pamětník.

Provoz hotelu, kde se natáčel tři roky po Postřižinách také seriál Návštěvníci a začátkem 90. let ještě známá Svěrákova road movie Jízda, skončil se změnou vlastníka koncem roku 2006.

Tehdy budovu, která má svůj původní ráz od roku 1911, koupili manželé Reidovi od místního podnikatele Jaroslava Nekoly. Podle starosty Karla Štefla měli s hotelem zpočátku velké plány.

"První dva roky slibovali, že chystají opravu hotelu a že ho chtějí zase provozovat. Pak od toho ale náhle ustoupili. Proč přesně, to jsme se ale nikdy nedozvěděli," konstatoval Štefl.

Reidovi od roku 2010 nabízejí hotel k prodeji - nyní je v nabídce za 2,9 milionu korun. Nemovitost nabízí realitní společnost Realspektrum z Brna. Zatím marně.

Plány na rekonstrukci byly, vše ale zastavila krize

Majitelku hotelu Kateřinu Reid, která žije se svým manželem ve Skotsku, současný stav budovy mrzí a vysvětluje, že jejich podnikání zasekly následky finanční krize.

Další uzavřené hotely v kraji

Jihlava - Zlatá hvězda

Třebíč - Podlipný

Pelhřimov - Rekrea

Žďár nad Sáz. - Bílý lev

Přibyslav - Klusáček

"Před šesti lety jsme se chystali hotel opravit a zprovoznit. Bohužel zasáhla finanční krize. Proto je na prodej. Doufám, že se brzy najde zájemce, který ho opraví a otevře," doufá majitelka.

Ani město nemůže v prospěch slavného domu zasáhnout. "Můžeme vlastníka vyzývat, aby budovu zabezpečil a opravil, což děláme," zkonstatoval Štefl. Stavební odbor majitelku už před půldruhým rokem upozornil, že z průčelí opadává omítka na náměstí. "Uklidili to, ale na městě se nikdo nestavil," popsal starosta.

Radnici trápí ale i další známé místo z filmu. Na Palackého náměstí stojí "barabizna" č. p. 29, která hrála kadeřnictví, v němž si Vášáryová nechala ostříhat vlasy.

Fotogalerie

Dům patří od roku 2008 Jiřímu Štětinovi. Rozpadá se, stal se útulkem pro bezdomovce. "V přízemí dřív byly potraviny a lahůdky. Třicet let tam nikdo nebydlí. Nový majitel s námi nekomunikuje a na upozornění nereaguje. Pouze letos na podzim podal trestní oznámení na jednoho místního bezdomovce kvůli omezování osobní svobody. Ta se ale neprokázala, protože dům není už roky proti vniknutí nijak zabezpečený," říká starosta.

Na žalostný stav domu podle Štefla poukazují dlouhodobě i majitelé sousedního domu, manželé Kratochvílovi. "Naposledy jsme jejich další stížnost řešili na radě. Do domu jim například zatéká kvůli nefunkčním okapům od souseda a vlhne jim zdivo," naznačil starosta.

Podle něho ovšem radnice ani v tomto případě nemá žádné účinné páky, jak majitele přimět, aby se o dům staral.

"Dokud z domu asi doslova nebudou padat cihly na ulici a způsobovat obecné ohrožení, tak můžeme vlastníky pouze dokola upozorňovat, aby o svůj majetek dbali. Většina z nich na to ale bohužel vůbec nereaguje," dodal Štefl.

V Počátkách jsou vzácné filmové památky. Bohužel, v zanedbaném stavu.

V Počátkách jsou vzácné filmové památky. Bohužel, v zanedbaném stavu.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Najdete na iDNES.cz