Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dodavatel na novou halu v Jihlavě je jasný, povolení ale stále chybí

  17:37aktualizováno  17:37
Jihlavská radnice už vybrala firmy, které postaví novou halu pro lední sporty. Hodlá do ní zainvestovat 179 milionů korun. Chybí jí ale stavební povolení, které brzdí obyvatelé ulice sousedící s místem, kde má hala vyrůst.

Návrh na dostavbu stadionu v Jihlavě. | foto: www.jihlava.cz

Úřední mašinérie s výstavbou tréninkové haly pro lední sporty v Jihlavě pokračuje. Radní města včera z deseti uchazečů vybrali společenství firem, které novou halu postaví.

Firmy Podzimek a synové a Metrostav nabídly nejnižší cenu za stavbu, a to necelých 179 milionů korun. Z této sumy by asi 150 milionů měla pokrýt dotace z Evropské unie, zbytek pak půjde z městské kasy.

Nyní již běží patnáctidenní lhůta pro případné odvolání dalších uchazečů. Samotná stavba by měla trvat osmnáct měsíců a má vyrůst na místě tréninkové plochy vedle Horáckého zimního stadionu.

Je dodavatel, není povolení

"Celý projekt má jedinou, ale podstatnou vadu, a tou je chybějící stavební povolení," připustil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Jihlavský stavební úřad už sice dvakrát na halu stavební povolení vydal, krajský úřad jej ale vždy po námitkách obyvatel Tyršovy ulice, která s budoucí tréninkovou halou sousedí, zamítl a projekt vrátil k přepracování.

"Z mého pohledu má projekt už nyní velké zpoždění, nestačíme pokrývat poptávku po ledu. Kdyby hala stála už dnes, tak je plná," řekl jednatel jihlavské Dukly Bedřich Ščerban.

V ideálním případě by se mohlo začít stavět na přelomu jara a léta. Původní začátek výstavby byl ale plánován na konec roku 2010.

Chtějí dát stadion k soudu

Těmi, kdo projekt brzdí, jsou někteří obyvatelé Tyršovy ulice. Ti před časem sepsali i petici proti stavbě haly naproti jejich bytům.

"Chceme dát věc k soudu, pokud jednají bez ohledu na nás a vybírají dodavatele, aniž by měli povolení v ruce, nic jiného nám nezbude," nelíbí se autorce petice Janě Štěpánkové. Podle Vymazala se ale jednalo o běžný postup.

Projekt už byl kvůli stížnostem obyvatel v minulosti výrazně seškrtán. Místo tří parkovacích pater má vzniknout jedno se stejnou kapacitou, kterou na místě zamýšlené stavby nabízí současné otevřené parkoviště. Střecha haly by měla být zatravněná.

Lidem se také nelíbí výjezd z garáží pod halou, který je projektován naproti oknům bytů v Tyršově ulici. Obávají se hlučnosti i svícení do oken vyjíždějícími auty.

Souhlasili i hygienici

"Budova naopak zlepší podmínky obyvatel v daném místě. Dříve na venkovní ledové ploše hrála hudba a svítilo osvětlení veřejného bruslení, na to si nikdo nestěžoval. Nyní bude veškeré dění v uzavřené hale," dodal primátor.

Veškeré orgány včetně hygieniků, hasičů i policistů se k projektu už dříve vyjádřili souhlasně. Po seškrtání projektu ale musí povolovací kolečko absolvovat znovu. A jeho součástí jsou i obyvatelé Tyršovy ulice.

"Protože jsme celý projekt zredukovali, nevidíme důvod, proč by se měly dotčené orgány vyjádřit jinak, než se vyjádřily v minulosti," řekl Vymazal. Odpůrci stavby to ale vidí jinak.

"Nepřipadá v úvahu, aby se šest metrů od obytných domů stavěla sportovní hala. Tu ať si staví za městem. Nám se stavbou sníží hodnota nemovitostí, a budeme se proto bránit, jak to jen půjde," slibuje obyvatelka jednoho z bytů v Tyršově ulici Jana Štěpánková.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Zlevní vlastní přečerpávací stanice vodu? O desetihaléře, tvrdí kritici

(Ilustrační snímek)

Z pěti okresních měst Vysočiny mají jednoznačně nejlevnější vodu. Za vodné a stočné platí lidé v Pelhřimově 69,95...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Najdete na iDNES.cz