Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Registr vozidel čeká nával. Lidé musí vysvětlit, kam odstavili své auto

  12:55aktualizováno  12:55
Majitelé, kteří dali vozidlo do depozitu, mají ze zákona povinnost do konce roku přijít na úřad vysvětlit, kde a proč auto je. Zánik vozu hrozí těm, kteří ho dočasně vyřadili do poloviny roku 2013 a dál se o něj nestarají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Majitel skvostu - veteránu značky Zbrojovka Z-18 - ze Žďárska má štěstí. Je mezi těmi, kteří neváhali a zavčas zašli na registr vozidel nahlásit, kde se nachází jejich automobil, jehož značky leží v depozitu. Vyhnuli se tak velkým problémům, které nejspíš čekají na tisíce dalších majitelů napříč Vysočinou, pokud do konce roku nezačnou svou situaci řešit.

Vyplývá to z čísel, která MF DNES poskytli v Třebíči, Žďáru nad Sázavou nebo v Pelhřimově. „Na přepážkách očekáváme před koncem roku fronty,“ říká například Jan Mertl z třebíčského odboru správních činností, kde se značky ukládají do depozitu.

„Není dobré nechávat vše na poslední dny v roce tak, jak to bylo vždy v minulosti v podobných případech. Majitelé vozidel by měli myslet sami na sebe, ušetřit se dlouhého čekání a vydat se na úřad co nejdříve,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Pokud vlastníte vozidlo, které jste nechali dočasně vyřadit z provozu, měli byste do konce roku 2015 nahlásit na úřadě příslušné obce s rozšířenou působností jeho umístění a účel využití.

Pozor si musejí dát především motoristé, kteří dali auto do depozitu před polovinou roku 2013. Pokud nepřijdou na úřad nahlásit potřebné informace, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

V pozdějších případech dočasného vyřazení, tedy po polovině roku 2013, má vlastník rovněž povinnost nahlásit údaje o vozidlu. Nehrozí mu ale administrativní zánik vozu, „pouze“ finanční sankce. Ta se může vyšplhat až na 50 tisíc korun.

Řada z aut, kterých se to má týkat, už ale zřejmě reálně neexistuje, protože je majitelé v minulosti nelegálně zlikvidovali.

„Jedná se o další fázi čištění registru vozidel, která vyplývá z platného zákona. Podobně jako u takzvaných polopřevodů bylo i dočasné vyřazení vozidla v minulosti často prostředkem, jak se vyhnout ekologické likvidaci a zbavit se auta. Papírově zůstalo v registru jako dočasně vyřazené, ale nikdo už neměl přehled, co se s ním skutečně stalo,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Co pozitivního má tato „očistná fáze“ přinést lidem? Změna má podle ministerstva dopravy dát majitelům možnost umístit do depozitu automobil na neomezeně dlouhou dobu.

Do začátku tohoto roku bylo totiž možné vyřadit vozidlo z registru maximálně na rok.

„Pak bylo nutné jít na úřad prodloužit lhůtu a za půl roku celý proces absolvovat od začátku. Díky novému zákonu vás tato povinnost bude čekat pouze po prvních dvanácti měsících, tedy jednou za celou dobu umístění auta v depozitu,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Autoři: ,


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz