Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Registr vozidel čeká nával. Lidé musí vysvětlit, kam odstavili své auto

  12:55aktualizováno  12:55
Majitelé, kteří dali vozidlo do depozitu, mají ze zákona povinnost do konce roku přijít na úřad vysvětlit, kde a proč auto je. Zánik vozu hrozí těm, kteří ho dočasně vyřadili do poloviny roku 2013 a dál se o něj nestarají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Majitel skvostu - veteránu značky Zbrojovka Z-18 - ze Žďárska má štěstí. Je mezi těmi, kteří neváhali a zavčas zašli na registr vozidel nahlásit, kde se nachází jejich automobil, jehož značky leží v depozitu. Vyhnuli se tak velkým problémům, které nejspíš čekají na tisíce dalších majitelů napříč Vysočinou, pokud do konce roku nezačnou svou situaci řešit.

Vyplývá to z čísel, která MF DNES poskytli v Třebíči, Žďáru nad Sázavou nebo v Pelhřimově. „Na přepážkách očekáváme před koncem roku fronty,“ říká například Jan Mertl z třebíčského odboru správních činností, kde se značky ukládají do depozitu.

„Není dobré nechávat vše na poslední dny v roce tak, jak to bylo vždy v minulosti v podobných případech. Majitelé vozidel by měli myslet sami na sebe, ušetřit se dlouhého čekání a vydat se na úřad co nejdříve,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Pokud vlastníte vozidlo, které jste nechali dočasně vyřadit z provozu, měli byste do konce roku 2015 nahlásit na úřadě příslušné obce s rozšířenou působností jeho umístění a účel využití.

Pozor si musejí dát především motoristé, kteří dali auto do depozitu před polovinou roku 2013. Pokud nepřijdou na úřad nahlásit potřebné informace, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

V pozdějších případech dočasného vyřazení, tedy po polovině roku 2013, má vlastník rovněž povinnost nahlásit údaje o vozidlu. Nehrozí mu ale administrativní zánik vozu, „pouze“ finanční sankce. Ta se může vyšplhat až na 50 tisíc korun.

Řada z aut, kterých se to má týkat, už ale zřejmě reálně neexistuje, protože je majitelé v minulosti nelegálně zlikvidovali.

„Jedná se o další fázi čištění registru vozidel, která vyplývá z platného zákona. Podobně jako u takzvaných polopřevodů bylo i dočasné vyřazení vozidla v minulosti často prostředkem, jak se vyhnout ekologické likvidaci a zbavit se auta. Papírově zůstalo v registru jako dočasně vyřazené, ale nikdo už neměl přehled, co se s ním skutečně stalo,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Co pozitivního má tato „očistná fáze“ přinést lidem? Změna má podle ministerstva dopravy dát majitelům možnost umístit do depozitu automobil na neomezeně dlouhou dobu.

Do začátku tohoto roku bylo totiž možné vyřadit vozidlo z registru maximálně na rok.

„Pak bylo nutné jít na úřad prodloužit lhůtu a za půl roku celý proces absolvovat od začátku. Díky novému zákonu vás tato povinnost bude čekat pouze po prvních dvanácti měsících, tedy jednou za celou dobu umístění auta v depozitu,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Najdete na iDNES.cz