Britští a čeští dobrovolníci celý týden pomáhali s lepším odvodňováním Dolního...

Britští a čeští dobrovolníci celý týden pomáhali s lepším odvodňováním Dolního hřbitova ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Britští fanoušci stavitele Santiniho zachraňovali jeho žďárský hřbitov

  • 0
Pracovali týden zadarmo, zmokli, ale přitom byli naprosto spokojení. S takovými pocity zakončilo Týden pro Santiniho sedm britských dobrovolníků. Společně se sedmi Čechy pracovali na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou. V areálu stavby navržené Janem Blažejem Santinim pomáhali s odvodněním terénu.

„Dělali jsme na vyspádování vnitřní části areálu, tak aby dešťová voda odcházela mimo areál hřbitova a vlhkost nepoškozovala vzácné originály barokních soch,“ popsal koordinátor skupiny dobrovolníků Zbyněk Vintr.

„Stihli jsme všechno, co jsme plánovali, až na osetí trávou,“ liboval si.

Originály soch nechali památkáři před lety z barokního mostu u zámku odstranit a nahradili je replikami. Originály budou po restaurování umístěny právě na Dolním hřbitově, zatím tam na podstavcích stojí čtyři světci, kteří dělají společnost ústřední soše anděla posledního soudu.

Dolní hřbitov navrhl Santini pro opata cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvu, který prokázal velkou prozíravost při morové epidemii na začátku 18. století.

I když se na hřbitově dávno nepohřbívá, těžká technika do památkově chráněného areálu nemůže, proto římskokatolická farnost přijala s povděkem pomoc dobrovolníků.

V Anglii jsme na takové počasí zvyklí, smál se britský architekt

Skupinku cizinců vedl britský architekt Peter Jamieson. A i v deštivém počasí si práci očividně užíval. „Dělám dobrovolníka už asi padesát let. Dobrovolníci v Anglii jsou na takové počasí zvyklí,“ usmíval se.

Ve Žďáře už byl před osmi roky jako turista. K místu má speciální vztah, však také patří mezi obdivovatele slavného architekta s originálním stylem. „Ta neobyčejná kombinace gotiky a baroka... Santini je naprosto úžasný, v Británii nic takového nemáme,“ neskrýval nadšení Jamieson.

„V celém Česku je mnoho úchvatných staveb, koncentrace památek patří mezi největší v Evropě. A to znamená, že je pořád co dělat,“ dodal skotský architekt žijící v Londýně.

Žďár není zdaleka prvním místem, kde dobrovolníci nasadili vlastní síly. Pomáhali například s obnovou zámku v Uherčicích nebo v Červeném Dvoře.

V Británii lze najít inzeráty na pracovní dovolené po celé Evropě

Spolupráce žďárské farnosti s nadací The Friends of Czech Heritage (Přátelé českého dědictví), jejíž patronkou je uznávaná česká architektka Eva Jiřičná, bude pokračovat i v příštích letech.

V Anglii se dobrovolníci přihlásili přes organizaci National Trust, což je obdoba Národního památkového ústavu. „V jejich časopise lze najít inzeráty na různé podobné pracovní dovolené po celé Británii,“ vysvětloval Vintr.

S českými protějšky našli Britové společnou řeč rychle. „Spolupráce byla super, jsou hodně pracovití, i když jim je mezi šedesáti a sedmdesáti roky. Jdou do toho s vervou,“ ocenila jedna z českých dobrovolnic Zdeňka Musilová.

Sama brala brigádu jako výborný způsob, jak si vyčistit hlavu. „Dostala jsem se ven z kanceláře, protáhla hlavu i tělo,“ usmívala se Musilová, jež pracuje jako lektorka angličtiny.

Římskokatolické farnosti Nanebevzetí P. Marie pomohli dobrovolníci ušetřit peníze a hlavně výrazně urychlit nutné práce. Farníci většinu času i prostředků směřují do postupné obnovy klášterní baziliky a v posledních dvou letech také do poutního kostela na Zelené hoře.