Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrovolníci vaří pro bezdomovce. Každou sobotu a bez masa

  10:02aktualizováno  10:02
Je jich dvanáct a patří do volného seskupení lidí nazvaného Jídlo místo zbraní. Jsou mezi nimi členové různého věku. Studenti, nezaměstnaní i pracující. Každou sobotu odpoledne přivezou k jihlavskému autobusovému nádraží várnice s teplým jídlem a horkým čajem. Především pro lidi bez domova.

Várnice na kole. I tímto způsobem se vozí várnice s jídlem k jihlavskému autobusovému nádraží. | foto: Facebook skupiny Jídlo místo zbraní

„Vaříme teplá jídla čistě z rostlinných surovin. Snažíme se o to, aby jídlo bylo plnohodnotné a zasytilo. Jsou to například zeleninové polévky s luštěninami, guláše, těstovinové saláty. Z etických důvodů při vaření nepoužíváme maso ani žádné jiné živočišné produkty,“ popisuje Klára Kučerová, jedna z dvanáctičlenné skupiny. Největší ohlas prý měl bramborový salát, seitanové řízečky a guláš.

Domov ztratil inženýr i topič

Kučerová se s kolegy ohrazuje proti tomu, že jsou charita. „Rozdáváme jídlo zdarma všem bez rozdílu. K lidem nepřistupujeme jako ke klientům, nejsme charitou. Solidarita v našem pojetí nevytváří dva protipóly, stranu dávajících a stranu pasivních příjemců. Jsme ochotni vyslechnout příběhy a problémy bez jakéhokoliv škatulkování a odsuzování,“ říká Kučerová. Kromě jídla se snaží v zimních měsících zajišťovat lidem alespoň minimální pomoc v podobě oblečení, obuvi a dek.

Každou sobotu přijdou k várnicím u nádraží desítky lidí. Skupina rozdávající pomoc funguje v Jihlavě od roku 2009. „Snažíme se obecně využívat potraviny, které jsou neprodejné. Jedná se většinou o jídlo s prošlou dobou trvanlivosti nebo poškozeným obalem, které končí v popelnicích,“ doplňuje Kučerová.

Využívají svoje zahrádky, přijímají dary, nakupují

Podle ní ovšem není snadné takové vyhozené potraviny získávat, protože obchody své kontejnery zamykají. „Praxe ze zahraničí ale ukazuje, že to může fungovat i jinak. Z těchto důvodů většinu surovin na vaření obstaráváme jinými způsoby. Z darů, sklizní a přebytků ze zahrádek. Nebo nakupujeme. Vždy však vaříme z nezávadných potravin,“ zdůrazňuje.

U várnic často vyslechnou rozličné životní příběhy svých strávníků. „Pro mnohé jsme po dlouhé době jediný sociální kontakt bez předsudků, s nímž se ve svém okolí setkají. Příběhy jsou pestré, vypovídají o výjimečnosti každého člověka a jeho životním stylu,“ podotýká Kučerová.

Když redaktoři MF DNES zpovídali a fotili bezdomovce v jihlavském Domě zdraví a v areálu autobusového nádraží, vyzkoušeli si zároveň, jak kolemjdoucí na tyto lidi reagují. V pohledech mnohých se přímo dalo číst, jak je jim nepříjemné, že musí kolem zarostlých mužů jenom projít. A pokrčením nosu dávali často najevo, jak jim vadí to, co právě ucítili v jejich blízkosti.

Seskupení Jídlo místo zbraní má pobočky po celém světě. Bylo založeno už v roce 1980 v americkém Bostonu. Každá skupina je nezávislá. Jejich členům se nelíbí, že někteří lidé nemají v současné konzumní společnosti peníze ani na základní potraviny.

Jídlem se na jedné straně plýtvá, jinde někomu chybí

„Jenom v Jihlavě žijí desítky takovýchto lidí. Abychom na tento paradox upozornili, rozdáváme v našem městě pravidelně jídlo těm, kteří ho potřebují. Touto aktivitou chceme zviditelnit hodnoty mezilidské solidarity a vzájemné nezištné pomoci. Snažíme se upozorňovat na negativní jevy ve společnosti a jejich příčiny,“ doplňují členové seskupení.

A dávají to do kontrastu s tím, kolik se vydává v celém světě peněz na zbrojení. Upozorňují i na to, jak se jídlem plýtvá.

Šéf strážníků Jan Frenc prý často slýchá výtky, že městská policie je ohledně bezdomovců nečinná. „To odmítám. My můžeme dělat to, co nám umožňuje zákon. Není pravda, že s tím nic neděláme,“ sdělil ředitel. Za jeden den se jim prý věnují v desítkách případů.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Najdete na iDNES.cz