V hrobě Němců odhaleném nedaleko Dobronína na Jihlavsku se našlo už šest těl.

V hrobě Němců odhaleném nedaleko Dobronína na Jihlavsku se našlo už šest těl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dobronínští zastupitelé povolili pomník obětí z Budínky

  • 10
Dobronínští zastupitelé rozhodli o osudu lidských ostatků nalezených v masovém hrobě. Budou uloženy na místním hřbitově. Na večerní jednání zastupitelů dorazila asi padesátka místních a atmosféra byla bouřlivá.

Zastupitelé se bavili o tom, v jakém místě a v jaké podobě vyroste pomník místním Němcům, kteří měli být v poválečných dnech ubiti na louce Budínka nedaleko Dobronína.

Čekalo se dlouhé projednávání tématu. Opak byl ale pravdou, zhruba po hodině jednání bylo rozhodnuto. Hrob německých ostatků i pomník na dobronínském hřbitově může vzniknout.

Diskuse byla o textu na náhrobku. "Není důvod omezovat text, jak byl navržen německou stranou," vyjádřil se před hlasováním zastupitelů Jiří Krásný (ODS). Návrh pomníku zaslal Němec Johann Niebler, synovec na Budínce údajně ubitého Franze Nieblera.

Na hřbitově v Dobroníně budou ale na náhrobní desce umístěny pouze jména těch obětí z masového hrobu na Budínce, které budou identifikovány rozborem DNA. Pro tuto možnost hlasovalo devět zastupitelů z třinácti přítomných. Čtyři zastupitelé byli proti.

O ožehavosti tématu a možných komplikacích při projednání napovídal už i předchozí vývoj celé kauzy poté, kdy policie na Budínce odkryla masový hrob. To loni v srpnu vyvolalo nebývalý zájem médií i diskuze na téma vyrovnání se národa s vlastní minulostí.

"Kolem pohřbení ostatků nebylo potřeba rozvířit takové emoce, ale na druhou stranu radnice v Dobroníně k tomu měla přistoupit naprosto jinak," poznamenal před zastupitelstvem Pavel Večeřa, lídr dobronínské KDU-ČSL.

Původní Nieblerův návrh představoval na 140 centimetrů vysoký pomník ve tvaru kříže. Ten byl ale neprůchozí. Kromě výšky pomníku se vedení obce nelíbilo ani to, že na něm kromě jmen německých obětí z Budínky měla být i jména Němců, pochovaných na polenském hřbitově.

Kříž na louce Budínka u Dobronína, který trojice mužů v srpnu postavila poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob, někdo zničil.
Kříž na louce Budínka u Dobronína, který trojice mužů v srpnu postavila poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob, někdo zničil.

Zničený kříž na louce Budínka, který v srpnu postavila trojice mužů poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob.

Niebler proto předložil návrh nový, už ne ve tvaru kříže, ale náhrobní desky. Do 23. května by mělo být známo, kde přesně na hřbitově hrob bude.

Emoce v Dobroníně propukly minulý týden, kdy kdosi přeřízl dřevěný kříž, umístěný na louce Budínka, který nedaleko masového hrobu krátce po jeho odkrytí umístila trojice dobronínských mužů.

,