Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobronínští zastupitelé povolili pomník obětí z Budínky

  19:49aktualizováno  19:49
Dobronínští zastupitelé rozhodli o osudu lidských ostatků nalezených v masovém hrobě. Budou uloženy na místním hřbitově. Na večerní jednání zastupitelů dorazila asi padesátka místních a atmosféra byla bouřlivá.

V hrobě Němců odhaleném nedaleko Dobronína na Jihlavsku se našlo už šest těl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zastupitelé se bavili o tom, v jakém místě a v jaké podobě vyroste pomník místním Němcům, kteří měli být v poválečných dnech ubiti na louce Budínka nedaleko Dobronína.

Čekalo se dlouhé projednávání tématu. Opak byl ale pravdou, zhruba po hodině jednání bylo rozhodnuto. Hrob německých ostatků i pomník na dobronínském hřbitově může vzniknout.

Diskuse byla o textu na náhrobku. "Není důvod omezovat text, jak byl navržen německou stranou," vyjádřil se před hlasováním zastupitelů Jiří Krásný (ODS). Návrh pomníku zaslal Němec Johann Niebler, synovec na Budínce údajně ubitého Franze Nieblera.

Na hřbitově v Dobroníně budou ale na náhrobní desce umístěny pouze jména těch obětí z masového hrobu na Budínce, které budou identifikovány rozborem DNA. Pro tuto možnost hlasovalo devět zastupitelů z třinácti přítomných. Čtyři zastupitelé byli proti.

O ožehavosti tématu a možných komplikacích při projednání napovídal už i předchozí vývoj celé kauzy poté, kdy policie na Budínce odkryla masový hrob. To loni v srpnu vyvolalo nebývalý zájem médií i diskuze na téma vyrovnání se národa s vlastní minulostí.

"Kolem pohřbení ostatků nebylo potřeba rozvířit takové emoce, ale na druhou stranu radnice v Dobroníně k tomu měla přistoupit naprosto jinak," poznamenal před zastupitelstvem Pavel Večeřa, lídr dobronínské KDU-ČSL.

Původní Nieblerův návrh představoval na 140 centimetrů vysoký pomník ve tvaru kříže. Ten byl ale neprůchozí. Kromě výšky pomníku se vedení obce nelíbilo ani to, že na něm kromě jmen německých obětí z Budínky měla být i jména Němců, pochovaných na polenském hřbitově.

Kříž na louce Budínka u Dobronína, který trojice mužů v srpnu postavila poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob, někdo zničil.
Kříž na louce Budínka u Dobronína, který trojice mužů v srpnu postavila poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob, někdo zničil.

Zničený kříž na louce Budínka, který v srpnu postavila trojice mužů poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob.

Niebler proto předložil návrh nový, už ne ve tvaru kříže, ale náhrobní desky. Do 23. května by mělo být známo, kde přesně na hřbitově hrob bude.

Emoce v Dobroníně propukly minulý týden, kdy kdosi přeřízl dřevěný kříž, umístěný na louce Budínka, který nedaleko masového hrobu krátce po jeho odkrytí umístila trojice dobronínských mužů.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz