Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobronínští zastupitelé povolili pomník obětí z Budínky

  19:49aktualizováno  19:49
Dobronínští zastupitelé rozhodli o osudu lidských ostatků nalezených v masovém hrobě. Budou uloženy na místním hřbitově. Na večerní jednání zastupitelů dorazila asi padesátka místních a atmosféra byla bouřlivá.

V hrobě Němců odhaleném nedaleko Dobronína na Jihlavsku se našlo už šest těl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zastupitelé se bavili o tom, v jakém místě a v jaké podobě vyroste pomník místním Němcům, kteří měli být v poválečných dnech ubiti na louce Budínka nedaleko Dobronína.

Čekalo se dlouhé projednávání tématu. Opak byl ale pravdou, zhruba po hodině jednání bylo rozhodnuto. Hrob německých ostatků i pomník na dobronínském hřbitově může vzniknout.

Diskuse byla o textu na náhrobku. "Není důvod omezovat text, jak byl navržen německou stranou," vyjádřil se před hlasováním zastupitelů Jiří Krásný (ODS). Návrh pomníku zaslal Němec Johann Niebler, synovec na Budínce údajně ubitého Franze Nieblera.

Na hřbitově v Dobroníně budou ale na náhrobní desce umístěny pouze jména těch obětí z masového hrobu na Budínce, které budou identifikovány rozborem DNA. Pro tuto možnost hlasovalo devět zastupitelů z třinácti přítomných. Čtyři zastupitelé byli proti.

O ožehavosti tématu a možných komplikacích při projednání napovídal už i předchozí vývoj celé kauzy poté, kdy policie na Budínce odkryla masový hrob. To loni v srpnu vyvolalo nebývalý zájem médií i diskuze na téma vyrovnání se národa s vlastní minulostí.

"Kolem pohřbení ostatků nebylo potřeba rozvířit takové emoce, ale na druhou stranu radnice v Dobroníně k tomu měla přistoupit naprosto jinak," poznamenal před zastupitelstvem Pavel Večeřa, lídr dobronínské KDU-ČSL.

Původní Nieblerův návrh představoval na 140 centimetrů vysoký pomník ve tvaru kříže. Ten byl ale neprůchozí. Kromě výšky pomníku se vedení obce nelíbilo ani to, že na něm kromě jmen německých obětí z Budínky měla být i jména Němců, pochovaných na polenském hřbitově.

Kříž na louce Budínka u Dobronína, který trojice mužů v srpnu postavila poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob, někdo zničil.
Kříž na louce Budínka u Dobronína, který trojice mužů v srpnu postavila poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob, někdo zničil.

Zničený kříž na louce Budínka, který v srpnu postavila trojice mužů poblíž místa, kde policie odkryla masový hrob.

Niebler proto předložil návrh nový, už ne ve tvaru kříže, ale náhrobní desky. Do 23. května by mělo být známo, kde přesně na hřbitově hrob bude.

Emoce v Dobroníně propukly minulý týden, kdy kdosi přeřízl dřevěný kříž, umístěný na louce Budínka, který nedaleko masového hrobu krátce po jeho odkrytí umístila trojice dobronínských mužů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Další z rubriky

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Jihlavu před volbami trápí stále stejné problémy: kanály a zimní stadion

Všech osm lip u morového sloupu je ve vážném stavu. Tři z nich budou muset být...

Rozvíjející se zoo, vylepšená městská hromadná doprava, ale také tápání kolem Horáckého zimního stadionu a nedořešený...

Nový areál Na Losích probudil v Havlíčkově Brodě skomírající atletiku

Atletický areál Na Losích oficiálně otevřely závody štafet brodských základních...

Konečně. Zbrusu nový atletický areál Na Losích v Havlíčkově Brodě už je oficiálně otevřen. V pondělí ráno se o to...

Najdete na iDNES.cz