Do Jihlavy by žirafy měly dorazit, pokud tomu počasí dovolí, ve druhé polovině dubna.

Do Jihlavy by žirafy měly dorazit, pokud tomu počasí dovolí, ve druhé polovině dubna. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Do jihlavské zoo přijedou žirafí kluci z Belgie, Německa a Ostravy

  • 1
Po dlouhém čekání je rozhodnuto: nový žirafí pavilon v Jihlavě, který se otevře v červnu, budou obývat tři žirafí samci. S největší pravděpodobností by měli dorazit ve druhé polovině dubna. Po geografické stránce bude trojice pestrá. Každý totiž přijede z jiné zoo.

Evropský koordinátor chovu se konečně vyjádřil a do Jihlavy posílá dva samce žirafy Rothschildovy a jednoho samce žirafy síťované.

Druhy žiraf pro zoo v Jihlavě

Žirafa Rotschildova
Tomuto poddruhu žiraf se v zoo daří, ve volné přírodě jsou však takřka před vyhubením. Nyní žijí v přírodě jen v národních parcích Keni a Ugandy. Jejich počty se odhadují na pouhých několik set kusů. Pro žirafy Rothschildovy je typická tmavá kresba, kaňkovité a obdélníkové skvrny se světlými linkami, které je na první pohled odlišují od ostatních poddruhů. V Česku je možné žirafu Rothschildovu zhlédnout například ve zlínské či plzeňské zoo.

Žirafa síťovaná
Její název je odvozen od červenohnědých skvrn pokrývajících tělo i nohy a oddělených od sebe bílou sítí. Je vysoká šest metrů a dlouhá tři metry, váží kolem 1 500 kg. Má velmi dlouhý a silný jazyk zbarvený do fialova. Na hlavě má malé růžky měřící 15 cm. Žije v Africe v Somálsku, v Keni a Etiopii. V Česku ji chová například brněnská zoo.

"Jeden ´Rothschilďák´ k nám přijede z Bellewaerde parku u belgického Ieperu a druhý z ostravské zoo. Ten se jmenuje Manu. Samce žirafy síťované Paula dovezeme z německé zoologické zahrady v Münsteru," upřesnil čerstvou informaci zoolog jihlavské zoologické zahrady Jan Vašák.

V Jihlavě tedy bude prozatím žít ryze samčí skupina dvou poddruhů žiraf. "Chtěli jsme smíšenou skupinu dvou poddruhů, abychom pak mohli pružně reagovat na sestavování chovné skupiny," poznamenal Vašák.

"Koordinátor chovu čekal do poslední chvíle se svým rozhodnutím, aby mohl aktuálně umístit zvířata, která už ve svých domovských skupinách nemohou déle být. Jedná se o samce ve věku od 1,5 do dvou let, kteří kvůli tomu, jak dospívají, dělají ve své domovské skupině neplechu a stávají se konkurenty svým otcům," vysvětluje Vašák. Doplnil, že zároveň v evropských zoo přebývá mladých samců a do zahrad, které začínají s chovem žiraf, se umisťují právě samčí skupiny.

Později by v Jihlavě chtěli vytvořit malou chovnou skupinu složenou z jednoho samce a dvou samic.

"Jsme s tím zajedno s koordinátorem chovu žiraf, který takto malé skupiny rovněž podporuje. Cílem je produkovat jedno mládě ročně od jednoho samce. Nyní je žiraf Rothschildových v zoologických zahradách poměrně dost, koordinátor dává přednost rozšíření chovu žiraf síťovaných," doplnil.

Do zbrusu nového jihlavského žirafince by se měla mladá zvířata nastěhovat v druhé polovině dubna, kdy se plánuje jejich transport. "Zatím čekáme na potvrzení dopravce a bude záležet i na počasí. Pokud bude chladný duben, je možné, že transport posuneme," prohlásil zoolog.

Žirafy se budou přepravovat ve speciálním přepravníku, který vypadá jako transportní box pro koně, jen je mnohem větší, vyšší a žirafa je v něm ukryta celá.