Manu nedávno oslavil třetí narozeniny. Stalo se tak těsně před transportem z...

Manu nedávno oslavil třetí narozeniny. Stalo se tak těsně před transportem z Ostravy do Jihlavy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zuberi, Paul a Manu. Do jihlavské zoo přijedou první žirafí samci

  • 2
Zhruba za tři týdny by měli do jihlavské zoologické zahrady dorazit tři žirafí samci. Budou jednou z největších atrakcí. V evropských zoologických zahradách se na přesun do Jihlavy začínají připravovat. Zuberi přijede z Belgie, Paul z Německa a čerstvě tříletý Manu z Ostravy.

Nejdál to bude mít na Vysočinu Zuberi. Tento žirafí mládenec se vydá do Jihlavy transportem z belgického Bellewaerde Parku, který se nachází u města Ieper. Dalším samcem, tentokrát nikoli z rodu žiraf Rothschildových, ale síťovaných, se bude loučit z německou Zoo Münster.

Proč nemůže Manu zůstat v Ostravě

Manu pomalu dospívá a začíná soupeřit s chovným samcem o postavení ve stádě. "Navíc by mohlo dojít k napáření našich samic, což by bylo nežádoucí, jelikož většina z nich je s Manuem v příbuzenském poměru," doplnila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

A třetím do nové jihlavské "party" bude Manu. Ten to bude mít na Vysočinu nejblíž. V současnosti je v chovu žiraf Rothschildových v ostravské zoologické zahradě.

"Všichni tři samci jsou v podobné věkové kategorii. Jsou to mladá zvířata ve věku od dvou do tří let," uvedla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Zahrada už má pro nové chovance vyčleněné chovatele. "Oni nebudou mít na starost jen ty žirafy. Ty jim přibudou ke starosti o kopytníky," řekla mluvčí.

Žirafí pavilon se v Jihlavě slavnostně otevře 5. června. "Potom návštěvníci už žirafy určitě uvidí, budou totiž moci jít do pavilonu. A jestli uvidí žirafy dříve venku? To zaručit nemůžeme, že žirafy hned začnou chodit ven. Ono to je poměrně plaché zvíře," vysvětlila Kosová.

Devátý potomek zasloužilé matky Cronkity

Jedním ze tří prvních samců v Jihlavě bude Manu z Ostravy. Od minulého pátku jsou mu tři roky a měří okolo tří metrů. Dospělý samec přitom dorůstá do výšky až pět a půl metru.

"Manu je klidný, není nijak agresivní. Se skupinou ostatních zvířat je dobře sžitý," popsala mladého tvora s dlouhým krkem mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Manu se narodil 26. dubna 2010. "Porodila ho zasloužilá máma Cronkita. Byl to její v pořadí devátý potomek a ona se o Manua i všechna předchozí mláďata příkladně starala," pochválila žirafí samici mluvčí Kalousková.

V současné době už Cronkita vychovává desáté mládě - samičku Radost.

A jakou radost budou dělat žirafy chovatelům v Jihlavě? Zoo bude muset nejprve prokázat, že se tam žirafám daří dobře a je možné založit nový chov. Pak parta samců dostane do svých řad i samičku.

Převoz žiraf je řešen pomocí speciálně upravených transportních boxů. Ty mají často regulovatelnou výšku stropu, který se při nakládání a přestávkách zvedne a naopak při jízdě se mírně sníží, aby cestování - třeba s ohledem na tunely nebo podjezd pod dráty - bylo snazší. Zároveň musí být box pro zvířata bezpečný, aby se během jízdy nezranila.

Některé boxy mají v zadní části mříž, aby byl prostor v teplých dnech lépe větratelný. Pak je možné, že se žirafa při transportu může dívat i ven. "I když jí hlava samozřejmě ven netrčí," usmála se Šárka Kalousková.