Slavnostní otevření zrekonstruované věznice v Rapoticích.

Slavnostní otevření zrekonstruované věznice v Rapoticích. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do věznice v Rapoticích přivezou dalších 200 vězňů

  • 0
Přestavba někdejší armádní raketové základny v Rapoticích na moderní věznici je u konce. Celková kapacita je pět stovek trestanců. V přízemí jsou i příjemné pokoje s dřevěným nábytkem.

Nejmladší českou věznici v Rapoticích na Třebíčsku zaplní během dvou měsíců posledních dvě stě odsouzených mužů.

Jak vznikala věznice v Rapoticích

Září 2005 - areál raketové základny přebírá ministerstvo spravedlnosti
Říjen 2007 - I. etapa výstavby za 165 milionů
Únor 2010 - navazuje II. etapa za 60 milionů
Leden 2011 - výstavba je dokončena
Kdo zaměstnává odsouzené:
obec Kralice, Top Biomlýn,Stavounie Domašov, Agroslužby Nováček, Dvořák Trade, Hort-kovovýroba, Hort-stavební činnost, UXA Brno, LVP Dolní Kounice, CEPON 1, Pizzerie Náměšť, Agrostar Bohemia,Thermona, Esta

Skončila totiž úplná přestavba někdejší armádní raketové základny na moderní arest. Ke včerejšku pobývalo za žiletkovým drátem 315 odsouzených. "Nyní postupně každý týden přivezeme dalších přibližně dvacet mužů," sdělil mluvčí rapotické věznice Jan Doležal.

Ve středu si přestavěný areál přijeli prohlédnout zástupci ministerstva spravedlnosti a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.

Někdo luxus, někdo "díru"

V přízemí jsou příjemné pokoje s dřevěným nábytkem. Tato část je oddělení s dohledem, což je ta nejmírnější forma. Vedle jsou ale tři cely pro trestance, kteří se nějak při výkonu trestu prohřeší. Ty už mají do komfortu daleko. Jsou to klasické "díry".

"Odsouzení tu tráví určenou dobu za trest. Proto je vybavení strohé," podotkl Doležal. Na stěně cely je železná konstrukce. Ta se sklopí a poslouží coby nepříliš pohodlné lůžko. Hříšník dostane alespoň matraci. Jinak je zde jen malé umyvadlo. Z této "káznice" se vězni dostanou ven denně jen na hodinu, a to na přilehlý, vysokým plotem obehnaný dvůr.

Kuřárna ve věznici v RapoticíchProhlídka opravené věznice v Rapoticích

Koupelny mají všichni odsouzení na chodbách. Raritou jsou sprchy fungující na žetony. "Odsouzený má právo na koupel teplou vodou jednou týdně. Dostane žeton, aby neplýtval vodou. Teplá voda mu teče tři minuty. Jinak se mohou sprchovat libovolně studenou vodu," popsal Doležal. Ve věznici pracuje 206 lidí, z toho je 86 civilistů a 120 příslušníků Vězeňské služby.

44 procent vězňů jezdí denně do práce

A pracují také samotní vězni. "Osmdesát jezdí ven do firem nebo obcí. Přijedou pro ně, zajistí oběd a přivezou zpět. Ne každého odsouzeného však můžeme pustit ze střeženého prostoru," sdělil ředitel rapotické věznice Pavel Ondrášek.

Neflinká se tu zhruba 44 procent odsouzených. Předpoklad je, aby to bylo alespoň 60 procent. Vedení chce využít volné pozemky u areálu věznice. "Výhledově by tu mohly stát dvě výrobní haly, v nichž by pracovali odsouzení. Během letošního roku podáme návrh na stavbu hal," poznamenal Ondrášek.  

Ale nejen haly by tu mohly časem vyrůst. "Rapotice mají velký potenciál k rozšíření," poznamenal po obhlídce náměstek ministra spravedlnosti Jan Kubata s tím, že původně plánovaný projekt na vybudování privátní věznice soukromým investorem vzal zatím za své. "Do budoucna by tu mohla stát ubytovna pro dalších až 250 odsouzených, postavená z peněz ministerstva spravedlnosti," vzkázal Kubata.