Pavel Kováčik, KSČM

Pavel Kováčik, KSČM | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Rekordman Kováčik chce pokračovat. Skončí jen dva poslanci z Vysočiny

  • 3
Většina poslanců z Vysočiny chce příští rok svoje místa obhajovat. Pouze dva se rozhodli, že už se o přízeň voličů ve sněmovních volbách ucházet nebudou: Jana Fischerová z ODS a Karel Černý z ČSSD.

Loni oslavil padesátiny. Poslancem za ČSSD je velkou část života, už déle než osmnáct let. Toto volební období je ale pro Karla Černého ze Žďáru nad Sázavou poslední. Už to oznámil i svým spolustraníkům na Žďársku.

Černý ještě nemá představu, čím se bude zabývat po odchodu z Poslanecké sněmovny. „Co bude za rok, to v tuto chvíli nevím,“ uvedl.

Rozhodně se ale dál chce věnovat psaní o historii, což dělá už řadu let jako poslanec. Je autorem či spoluautorem třiceti knih. Mimo jiné s kolegy knižně zdokumentoval vývoj železničních tratí na Vysočině i v sousedních krajích. Ve dvou dílech také celou trasu Posázavského pacifiku ze Světlé nad Sázavou do Prahy.

Knížka o legionářích

„Rád bych příští rok společně s kolegy pokračoval v knižní řadě nazvané Legionáři s lipovou ratolestí,“ dodal Černý.

Znovu už nechce kandidovat ani poslankyně Jana Fischerová z ODS. Ta ale z politiky neodchází, nedávno se stala náměstkyní hejtmana Vysočiny. Rok chce stíhat obě funkce najednou.

Kdo ale rozhodně chce pokračovat dál, to je rekordman mezi poslanci z Vysočiny – Pavel Kováčik (KSČM). Poprvé byl zvolen v roce 1996 a poté vždy znovu. A chtěl by svoje poslancování prodloužit na celé čtvrtstoletí, do roku 2021. „Jsem dostatečně zdravý a plný energie na to, abych svoji kandidaturu zopakoval, pokud budu osloven,“ uvedl Kováčik.

Co Tureček?

Už od roku 1998 je poslankyní Miroslava Němcová (ODS) ze Žďáru nad Sázavou. A zatím nevyloučila další kandidaturu. Vzkázala pouze, že vše musí nejprve probrat uvnitř ODS.

Speciální je situace poslance Karla Turečka, který byl zvolen za TOP 09. Dnes už je v klubu ANO jako nestraník a svoji další kandidaturu zvažuje. Tentokrát už pod Andrejem Babišem. „Přemýšlím o tom. Mezi prosincem a únorem se rozhodnu,“ uvedl.

Podle poslance Josefa Kotta (ANO) Tureček s jejich hnutím spolupracuje. „Dá se říct, že zastává názory našeho poslaneckého klubu,“ uvedl Kott, který chce obhájit svůj mandát ve Sněmovně. Zájem projevila i jeho kolegyně z hnutí Zuzana Šánová. „Ale to nezávisí jen na mně,“ řekla.

Svoje politické pokračování připouští též primář a poslanec Pavel Antonín (ČSSD). Nechce ale přijít o svoji práci v nemocnici. A když už by se rozhodl zkusit obhajobu, nerad by byl jen vatou kandidátky někde vzadu. „Bude záležet na více okolnostech,“ sdělil.

To Martin Lank (Úsvit) má jasno. „Prozatím předpokládám, že do kandidatury znovu půjdu,“ oznámil. Nic dopředu neodmítá ani komunista Josef Zahradníček.

Hejtman Běhounek čeká na nabídku

S největší pravděpodobností se bude chtít znovu ucházet o poslanecký mandát i primář Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Definitivní osobní rozhodnutí udělám do konce roku. Pak ale samozřejmě bude také záležet na tom, zda mne KDU-ČSL do voleb nominuje,“ dodal Kaňkovský, který se u lidovců těší velké důvěře.

Pokračování v poslanecké lavici se nebrání ani hejtman Jiří Běhounek. „Já se k tomu stavím úplně stejně, jako jsem se vždycky stavěl. Když jsem byl osloven a požádán, tak jsem se nad tím zamyslel a snažil se pomoct. A někteří voliči si asi říkají, že tomu pomáhám dobře, protože ve všech volbách, kterých jsem se účastnil, jsme byli úspěšní. Ale zamýšlet se nad tím budu teprve tehdy, až nějaká nabídka přijde. Tedy pokud přijde,“ řekl hejtman.