Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordman Kováčik chce pokračovat. Skončí jen dva poslanci z Vysočiny

  17:46aktualizováno  17:46
Většina poslanců z Vysočiny chce příští rok svoje místa obhajovat. Pouze dva se rozhodli, že už se o přízeň voličů ve sněmovních volbách ucházet nebudou: Jana Fischerová z ODS a Karel Černý z ČSSD.

Pavel Kováčik, KSČM | foto: Josef VostárekMF DNES

Loni oslavil padesátiny. Poslancem za ČSSD je velkou část života, už déle než osmnáct let. Toto volební období je ale pro Karla Černého ze Žďáru nad Sázavou poslední. Už to oznámil i svým spolustraníkům na Žďársku.

Černý ještě nemá představu, čím se bude zabývat po odchodu z Poslanecké sněmovny. „Co bude za rok, to v tuto chvíli nevím,“ uvedl.

Rozhodně se ale dál chce věnovat psaní o historii, což dělá už řadu let jako poslanec. Je autorem či spoluautorem třiceti knih. Mimo jiné s kolegy knižně zdokumentoval vývoj železničních tratí na Vysočině i v sousedních krajích. Ve dvou dílech také celou trasu Posázavského pacifiku ze Světlé nad Sázavou do Prahy.

Knížka o legionářích

„Rád bych příští rok společně s kolegy pokračoval v knižní řadě nazvané Legionáři s lipovou ratolestí,“ dodal Černý.

Znovu už nechce kandidovat ani poslankyně Jana Fischerová z ODS. Ta ale z politiky neodchází, nedávno se stala náměstkyní hejtmana Vysočiny. Rok chce stíhat obě funkce najednou.

Kdo ale rozhodně chce pokračovat dál, to je rekordman mezi poslanci z Vysočiny – Pavel Kováčik (KSČM). Poprvé byl zvolen v roce 1996 a poté vždy znovu. A chtěl by svoje poslancování prodloužit na celé čtvrtstoletí, do roku 2021. „Jsem dostatečně zdravý a plný energie na to, abych svoji kandidaturu zopakoval, pokud budu osloven,“ uvedl Kováčik.

Co Tureček?

Už od roku 1998 je poslankyní Miroslava Němcová (ODS) ze Žďáru nad Sázavou. A zatím nevyloučila další kandidaturu. Vzkázala pouze, že vše musí nejprve probrat uvnitř ODS.

Speciální je situace poslance Karla Turečka, který byl zvolen za TOP 09. Dnes už je v klubu ANO jako nestraník a svoji další kandidaturu zvažuje. Tentokrát už pod Andrejem Babišem. „Přemýšlím o tom. Mezi prosincem a únorem se rozhodnu,“ uvedl.

Podle poslance Josefa Kotta (ANO) Tureček s jejich hnutím spolupracuje. „Dá se říct, že zastává názory našeho poslaneckého klubu,“ uvedl Kott, který chce obhájit svůj mandát ve Sněmovně. Zájem projevila i jeho kolegyně z hnutí Zuzana Šánová. „Ale to nezávisí jen na mně,“ řekla.

Svoje politické pokračování připouští též primář a poslanec Pavel Antonín (ČSSD). Nechce ale přijít o svoji práci v nemocnici. A když už by se rozhodl zkusit obhajobu, nerad by byl jen vatou kandidátky někde vzadu. „Bude záležet na více okolnostech,“ sdělil.

To Martin Lank (Úsvit) má jasno. „Prozatím předpokládám, že do kandidatury znovu půjdu,“ oznámil. Nic dopředu neodmítá ani komunista Josef Zahradníček.

Hejtman Běhounek čeká na nabídku

S největší pravděpodobností se bude chtít znovu ucházet o poslanecký mandát i primář Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Definitivní osobní rozhodnutí udělám do konce roku. Pak ale samozřejmě bude také záležet na tom, zda mne KDU-ČSL do voleb nominuje,“ dodal Kaňkovský, který se u lidovců těší velké důvěře.

Pokračování v poslanecké lavici se nebrání ani hejtman Jiří Běhounek. „Já se k tomu stavím úplně stejně, jako jsem se vždycky stavěl. Když jsem byl osloven a požádán, tak jsem se nad tím zamyslel a snažil se pomoct. A někteří voliči si asi říkají, že tomu pomáhám dobře, protože ve všech volbách, kterých jsem se účastnil, jsme byli úspěšní. Ale zamýšlet se nad tím budu teprve tehdy, až nějaká nabídka přijde. Tedy pokud přijde,“ řekl hejtman.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz