Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do škol v kraji zase nastoupí méně dětí, úbytek trápí i gymnázia

  15:35aktualizováno  15:35
Ve středu ráno vyrazí děti po dvou měsících odpočinku zpátky do školy. Na Vysočině se po prázdninách do školních lavic vrátí necelých 46 tisíc žáků a studentů. Opět to bude o něco méně než o rok dřív.
Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto

Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zatímco žáků na základních školách bude kolem 42 tisíc, přibližně stejně jako loni, střední školy očekávají propad zhruba tisícovky studentů. Vůbec poprvé by mělo do školy jít, podle odhadů krajského úřadu, 4 807 prvňáků. Minulý rok jich bylo jen o jedenáct méně.

Mnoho škol tak i letos bude fungovat pouze na výjimky ministerstva školství. To je kvůli nižšímu počtu dětí každoročně na Vysočině udělí zhruba šesti desítkám škol.

Kdy budou mít žáci volno

28. září – státní svátek (úterý)
27.–29. října – podzimní prázdniny a státní svátek (středa až pátek)
17. listopadu – státní svátek (středa)
23. prosince – 2. ledna – vánoční prázdniny (čtvrtek až neděle)
4. února – pololetní prázdniny (pátek)
21.–27. února – jarní prázdniny (pondělí až neděle)
21.–25. dubna – velikonoční prázdniny a Velikonoce (čtvrtek až pondělí)

"Informaci o výjimce jsme doposud dostali pouze od 30 zřizovatelů. Počet ale není konečný. Na málotřídních školách nástup případně i jednoho žáka rozhodne, zda škola bude na výjimku, či nikoliv," upozornil Miroslav Pech. Přesné počty by měl mít kraj během podzimních měsíců.

Pokles zaznamenají nejvíce střední školy

Klesající demografická křivka každým rokem postupuje víc a víc ke starším dětem. Letos, stejně jako v loňském roce, nejvíc zasáhla střední školy. "Pokles počtu studentů se dotkne prakticky všech typů škol a oborů vzdělání. Menší dopad se projevuje ve větších městech, v menších městech se pokles týká i některých žádaných oborů včetně gymnázií," konstatoval vedoucí krajského odboru školství Miroslav Pech.

S poklesem počtu studentů jde ruku v ruce i snižování počtu učitelských pracovníků středních škol. To je na Vysočině patrné už od roku 2008. Za poslední roky se jejich počet snížil zhruba o čtyři stovky. Na konci loňského roku na středních školách v kraji pracovalo 5 156 učitelů.

Podle Pecha je více než pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i letos. "Vzhledem k poklesu počtu studentů budou školy nuceny přistoupit k úsporným opatřením, která mohou znamenat u škol s nejvyšším poklesem výkonů a úbytku žáků snižování počtu pedagogických pracovníků," poznamenal. Počet kantorů je přímo úměrný počtu žáků a otevřených tříd.

Některé učňovské obory se pro nezájem ani neotevřou

S největšími problémy se potýkají střední školy s učňovskými obory. "Ani krajský stipendijní program nezabral. Žáci jdou raději na maturitní obory," stěžoval si před prázdninami ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal.

"To by se nestalo, kdyby se na maturitních oborech konaly přijímací zkoušky," dodal. Kvůli nezájmu škola neotevře obor zámečník.

Ale pokles počtu studentů se nevyhýbá ani gymnáziím a obchodním školám. "Loni jsme neměli žádný problém. A letos máme kapacitu sportovního zaměření naplněnou na polovinu, všeobecný čtyřletý obor na tři čtvrtiny," konstatoval po přijímacích zkouškách ředitel novoměstského Gymnázia Vincence Makovského Milan Pavlík.

Přesto přes prázdniny nedošlo v síti škol k žádné změně. Žádná nebyla zrušena, žádné školy se nesloučily. Tento proces už mají střední školy za sebou, kraj Vysočina s ním začal už v roce 2003 jako vůbec první v republice. Do 12 zařízení sloučil celkem 27 menších školských zařízení.

Studenti si i letos užijí pořádnou porci prázdnin

Pro střední školy nebude pokles počtu studentů jediným oříškem. Další na ně čeká v podobě státních maturit. Na jaře by je měli složit všichni končící studenti posledních ročníků. I když kolem její podoby panuje dosud mnoho nejasností a dohadů, nevyhnou se jí. Jak by mohla vypadat, se studenti dozvědí při generálce už za měsíc a půl. Prozatím mohou čerpat informace například z webových stránek ministerstva školství.

Organizace nového školního roku se oproti loňsku o mnoho nezmění. Začne ve středu 1. září, pololetí skončí v pondělí 31. ledna 2011, celý školní rok pak ve čtvrtek 30. června. Během něho si žáci a studenti užijí pořádnou porci prázdnin. Nejdelší z nich budou vánoční od 23. prosince do 2. ledna. Oproti loňsku budou o jeden den kratší.

Nebudou ale jediné. Podzimní prázdniny jsou vyhlášeny na 27. až 29. října, pololetní připadnou na pátek 4. února. Pololetní prázdniny se na Vysočině uskuteční v polovině turnusů, v týdnu od 21. do 27. února. Velikonoční prázdniny budou ve čtvrtek a v pátek 21. a 22. dubna.

Další dva dny volna školákům přinesou státní svátky. 28. září letos vychází na úterý, 17. listopad na středu. Smůlu však budou mít v květnu, kdy oba sváteční dny 1. a 8. května připadnou na neděli.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Najdete na iDNES.cz