Do škol v kraji zase nastoupí méně dětí, úbytek trápí i gymnázia

  15:35aktualizováno  15:35
Ve středu ráno vyrazí děti po dvou měsících odpočinku zpátky do školy. Na Vysočině se po prázdninách do školních lavic vrátí necelých 46 tisíc žáků a studentů. Opět to bude o něco méně než o rok dřív.
Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto

Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zatímco žáků na základních školách bude kolem 42 tisíc, přibližně stejně jako loni, střední školy očekávají propad zhruba tisícovky studentů. Vůbec poprvé by mělo do školy jít, podle odhadů krajského úřadu, 4 807 prvňáků. Minulý rok jich bylo jen o jedenáct méně.

Mnoho škol tak i letos bude fungovat pouze na výjimky ministerstva školství. To je kvůli nižšímu počtu dětí každoročně na Vysočině udělí zhruba šesti desítkám škol.

Kdy budou mít žáci volno

28. září – státní svátek (úterý)
27.–29. října – podzimní prázdniny a státní svátek (středa až pátek)
17. listopadu – státní svátek (středa)
23. prosince – 2. ledna – vánoční prázdniny (čtvrtek až neděle)
4. února – pololetní prázdniny (pátek)
21.–27. února – jarní prázdniny (pondělí až neděle)
21.–25. dubna – velikonoční prázdniny a Velikonoce (čtvrtek až pondělí)

"Informaci o výjimce jsme doposud dostali pouze od 30 zřizovatelů. Počet ale není konečný. Na málotřídních školách nástup případně i jednoho žáka rozhodne, zda škola bude na výjimku, či nikoliv," upozornil Miroslav Pech. Přesné počty by měl mít kraj během podzimních měsíců.

Pokles zaznamenají nejvíce střední školy

Klesající demografická křivka každým rokem postupuje víc a víc ke starším dětem. Letos, stejně jako v loňském roce, nejvíc zasáhla střední školy. "Pokles počtu studentů se dotkne prakticky všech typů škol a oborů vzdělání. Menší dopad se projevuje ve větších městech, v menších městech se pokles týká i některých žádaných oborů včetně gymnázií," konstatoval vedoucí krajského odboru školství Miroslav Pech.

S poklesem počtu studentů jde ruku v ruce i snižování počtu učitelských pracovníků středních škol. To je na Vysočině patrné už od roku 2008. Za poslední roky se jejich počet snížil zhruba o čtyři stovky. Na konci loňského roku na středních školách v kraji pracovalo 5 156 učitelů.

Podle Pecha je více než pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i letos. "Vzhledem k poklesu počtu studentů budou školy nuceny přistoupit k úsporným opatřením, která mohou znamenat u škol s nejvyšším poklesem výkonů a úbytku žáků snižování počtu pedagogických pracovníků," poznamenal. Počet kantorů je přímo úměrný počtu žáků a otevřených tříd.

Některé učňovské obory se pro nezájem ani neotevřou

S největšími problémy se potýkají střední školy s učňovskými obory. "Ani krajský stipendijní program nezabral. Žáci jdou raději na maturitní obory," stěžoval si před prázdninami ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal.

"To by se nestalo, kdyby se na maturitních oborech konaly přijímací zkoušky," dodal. Kvůli nezájmu škola neotevře obor zámečník.

Ale pokles počtu studentů se nevyhýbá ani gymnáziím a obchodním školám. "Loni jsme neměli žádný problém. A letos máme kapacitu sportovního zaměření naplněnou na polovinu, všeobecný čtyřletý obor na tři čtvrtiny," konstatoval po přijímacích zkouškách ředitel novoměstského Gymnázia Vincence Makovského Milan Pavlík.

Přesto přes prázdniny nedošlo v síti škol k žádné změně. Žádná nebyla zrušena, žádné školy se nesloučily. Tento proces už mají střední školy za sebou, kraj Vysočina s ním začal už v roce 2003 jako vůbec první v republice. Do 12 zařízení sloučil celkem 27 menších školských zařízení.

Studenti si i letos užijí pořádnou porci prázdnin

Pro střední školy nebude pokles počtu studentů jediným oříškem. Další na ně čeká v podobě státních maturit. Na jaře by je měli složit všichni končící studenti posledních ročníků. I když kolem její podoby panuje dosud mnoho nejasností a dohadů, nevyhnou se jí. Jak by mohla vypadat, se studenti dozvědí při generálce už za měsíc a půl. Prozatím mohou čerpat informace například z webových stránek ministerstva školství.

Organizace nového školního roku se oproti loňsku o mnoho nezmění. Začne ve středu 1. září, pololetí skončí v pondělí 31. ledna 2011, celý školní rok pak ve čtvrtek 30. června. Během něho si žáci a studenti užijí pořádnou porci prázdnin. Nejdelší z nich budou vánoční od 23. prosince do 2. ledna. Oproti loňsku budou o jeden den kratší.

Nebudou ale jediné. Podzimní prázdniny jsou vyhlášeny na 27. až 29. října, pololetní připadnou na pátek 4. února. Pololetní prázdniny se na Vysočině uskuteční v polovině turnusů, v týdnu od 21. do 27. února. Velikonoční prázdniny budou ve čtvrtek a v pátek 21. a 22. dubna.

Další dva dny volna školákům přinesou státní svátky. 28. září letos vychází na úterý, 17. listopad na středu. Smůlu však budou mít v květnu, kdy oba sváteční dny 1. a 8. května připadnou na neděli.

Nejčtenější

Za tragický pád mostu dostal vězení stavbyvedoucí, devět lidí zproštěno

Obžalovaní v případu tragického pádu mostu ve Vilémově přicházejí k...

Jeden trest v podobě čtyřletého vězení s následným pětiletým zákazem činnosti, devětkrát zproštění obžaloby. Tak zní...

VIDEO: Chodník se míjí o dva metry. Přibude cyklostezka, brání se Jihlava

Dvě části jednoho chodníku v okrajové části Jihlavy na sebe zdánlivě nesmyslně...

V Jihlavě mají novou raritu. V průmyslové zóně v městské části Hruškovy Dvory byl položen nový chodník, jenže náhle z...

Na jaře začne nejtěžší část přestavby D1, rozšíří se most nad Meziříčím

Most Vysočina je nejvyšší mostem na D1, překlenuje Velké Meziříčí.

Bude to jedna z nejnáročnějších akcí modernizace dálnice D1. Během ní se do roku 2020 rozšíří i most nad Velkým...

Osobní auto narazilo na D1 zezadu do nákladního, spolujezdkyně zemřela

Na D1 u Jihlavy narazil osobní vůz zezadu do nákladního. Spolujezdkyně z...

Na dálnici D1 u Jihlavy ráno zemřela žena. O život přišla při dopravní nehodě na 115. kilometru ve směru na Brno....

Pilot „čmeláka“ letěl před pádem na svatbě moc nízko, potvrdilo vyšetřování

Při svatbě se na Havlíčkobrodsku zřítilo malé letadlo na dům a stodolu. (29....

Za pád práškovacího letadla, které se zřítilo na konci června u Klokočovské Lhotky na Havlíčkobrodsku při svatbě, může...

Další z rubriky

Odvolací soud potvrdil sexuologu Weissovi podmínku za smrtelnou nehodu

Sexuolog Petr Weiss u pelhřimovského okresního soudu. Za způsobení tragické...

Odvolací soud v Táboře potvrdil podmíněný trest sexuologovi Petru Weissovi za to, že před dvěma lety způsobil dopravní...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Starostou se kvůli trestnímu oznámení stal muž, kterého lidé nezvolili

Ilustrační snímek

Neobvyklé vyústění má povolební situace ve čtyřtisícových Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Starostou se tam stal...

Najdete na iDNES.cz