Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům s lékárnou na náměstí v Jihlavě obýval puškař i židovský uprchlík

  6:21aktualizováno  6:21
Do domu na Masarykově náměstí v Jihlavě dnes lidé chodí s recepty pro kapky, masti a tabletky. Dávno předtím, než se sem nastěhovala lékárna, se v domě prodávalo střelivo nebo hrnce do kuchyně.

Josef Kremláček provedl v roce 1940 úpravu celé fasády, která se dochovala dodnes. Včetně výměny všech oken to tehdy stálo téměř 19 tisíc protektorátních korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Měšťanský dům na jihlavském Masarykově náměstí s číslem 1099/34, ve kterém se již přes tři desítky let nachází lékárna typická svojí freskou od Míly Doleželové z roku 1974, najdete na seznamu místních kulturních památek.

Fotogalerie

Za unikátním objektem stojí bohatá historie. Navíc spojená se zajímavými osudy různých lidí. Uvedený dům vyrůstal spolu s okolními domy hned při výstavbě města Jihlavy a stanovení prostoru náměstí. Patrně byl krátce přízemním domem, ale už v závěru 13. století vyrostl do jednopatrového.

"Dokazuje to mimo jiné freska v minoritském kostele z roku 1402, kde všechny domy na náměstí už byly patrové," vysvětluje jihlavský badatel Ladislav Vilímek. Nejstarším známým majitelem domu byl podle něj v roce 1425 Francz Slutrer.

"Ten byl mimo jiné i majitelem pivovaru v blízké ulici za rohem, dnešní Kosmákově. Po něm se nemovitosti ujal Michel Slutrer, který ji držel ještě roku 1483," zapátral v historii Vilímek.

Ladislav Vilímek mapuje osudy židovských rodin takřka celý život. Prozkoumal už

Ladislav Vilímek mapuje osudy židovských rodin takřka celý život. Prozkoumal už na 27 tisíc lidských příběhů.

Lidé se tu celkem střídali. V nejstarším jihlavském adresáři z roku 1800 je na tomto domě uveden Mathes Höfer. Rok 1809 pak Katharina Lunschaková, o čtyři roky později Adalbert Queis. Roku 1822 byl majitelem Augustin Netoliczka a objekt byl dokonce vedený jako právovárečný.

"Dům stál na stavební parcele o rozloze 171 sáhů a byla při něm zahrada 14 sáhů čtverečních. Po třicetileté válce byl navýšen do druhého patra a dále upravován," nastínil Vilímek.

V roce 1864 dům drželi manželé Eduard a Elisabeth Schlarbaumovi. Tehdy jejich domovní parcela zasahovala až do bývalé Staré uličky, která už dnes neexistuje. Právě tam byl během osmnáctého století postaven objekt sloužící majitelům domu s číslem 34 jako skladiště.

Po střelivu přišlo na řadu železo a domácí nářadí

Na počátku 20. století měl budovu v držení obchodník Hans Kunschak a domovníka mu dělal Karl Schlarbau, který měl v domě obchod se střelivem. A působili v něm i další podnikavci.

"Potom se majitelem domu stal obchodník se železem a domácím a kuchyňským nářadím Jan Kremláček, který si v přízemí nechal zbudovat nové výkladní skříně. Jeho syn Josef provedl v roce 1940 úpravu celé fasády, která se dochovala dodnes. Včetně výměny všech oken to tehdy stálo téměř 19 tisíc protektorátních korun," vysvětlil historik.

V domě se zabydlel puškař, řezník i tanečnice

Po roce 1945 se v obchodních místnostech vystřídalo několik firem. V roce 1967 byl celý dům vyklizen a provedla se tu celková vnitřní přestavba. Delší dobu byla v přízemí a v patře velkoprodejna pánských oděvů. A poté konečně přišla na řadu lékárna, jež je v domě dodnes.

"Není jistě bez zajímavosti, kdo všechno bydlel v domě v podnájmu. Výčet je pestrý: fotograf, berní správce, redaktor, stolař, modelář, zedník, řezník, číšník, malíř, tanečnice, zámečník, pletař a puškař," vyjmenoval Vilímek. A další perličkou je podle něj třeba to, že v roce 1945 dům sloužil jako ubikace jihlavského hasičského sboru. Méně veselý je pak příběh židovského uprchlíka.

"V roce 1938 se tu ubytoval utečenec ze Sudet, židovský úředník Artur Stern. Byl však protektorátními úřady vystěhován z Jihlavy do Prahy a nakonec zahynul v Osvětimi," vzpomněl na smutný příběh historik.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz