Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měl to být největší autosalon Vysočiny. Zbyly po něm největší dluhy

  11:23aktualizováno  11:23
Společnost Auto Activity chtěla v Jihlavě prodávat luxusní vozy. Po krachu loni v prosinci se postupně hlásili jednotlivci, firmy i úřady s pohledávkami. Po roce se částka, kterou chtějí zpět, vyšplhala celkem na 355 milionů korun.

Největší autosalon na Vysočině byl v provozu jen pár měsíců. Nyní je jeho provozovatel v insolvenci. | foto: Archiv firmy PSJ

Měl to být největší autosalon s autoservisem na Vysočině. Areál, který byl určený pro firmu Auto Activity, je už téměř rok na jihlavském Špitálském předměstí prázdný. Místo, aby se tam prodávaly vozy BMW a Ford, zůstaly po firmě Auto Activity dluhy v řádu stovek milionů korun.

Největší věřitelé zkrachovalé firmy

Tady je přehled, kterým společnostem Auto Activity dluží nejvyšší částky (v milionech korun).

Česká spořitelna 111,2

PSJ 57,2

FCE Credit 34,3

Ford Motor Company 26,6

UniCredit Leasing CZ 21,6

ČSOB Leasing 13,9

Erste Leasing 13,5

Finanční úřad 13,5

Raiffeisenbank 9,2

Nástrojárna Pečky 6,3

Záruční a rozvojová banka 3,6

Zdroj: Insolvenční rejstřík

Podle údajů v insolvenčním rejstříku se s pohledávkami přihlásilo u Krajského soudu v Brně celkem 82 firem, bank, úřadů a fyzických osob. Dluhy společnosti Auto Activity v souhrnu přesahují 355 milionů korun.

Insolvenční správce Michal Večeřa je v kontaktu s významnými věřiteli a řeší, co bude dál s areálem nacházejícím se v sousedství marketu Uni Hobby a nemocnice. Pronájem podle něj nepřipadá v úvahu.

„Autosalon je úplně nový a první roky užívání se vždy na takových objektech projeví nejvíce. I z tohoto hlediska nemá příliš smysl využít nemovitost k pronájmu, ale spíše se ji snažit prodat v co nejlepším stavu a co možná nejdříve,“ uvedl Večeřa. „Vždy ale záleží na pokynu zajištěných věřitelů,“ doplnil.

Předpokládá, že kroky vedoucí k prodeji areálu zintenzivní na počátku příštího roku. „Se zajištěnými věřiteli budeme rozhodovat, za jakých podmínek, jakou formou a za jakou cenu prodávat. Předpokládám, že položení těchto otázek, respektive nalezení odpovědí na ně ‚spadne‘ do začátku příštího roku,“ dodal Michal Večeřa.

V některých městech už se pobočky podařilo využít

Do Vánoc se podle něj nic zásadního neodehraje. „Nyní podle mých zkušeností není vhodný čas, aby bylo vypisováno výběrové řízení na kupce. Značná část případných zájemců o koupi autosalonu a autoservisu stráví dobu před Vánoci úplně jinými starostmi než tím, aby si prohlíželi areál, zkoušeli u bank zjistit možnosti financování. Tento čas do konce roku chceme proto my věnovat tomu, abychom se o to lépe připravili na realizační fázi prodeje majetku,“ řekl insolvenční správce.

Auto Activity mělo víc poboček. Například v třebíčské Spojovací ulici již areál využívá jiný prodejce aut, Hyundai HB. V Pražské ulici ve Znojmě má zase servis a prodejnu autodílů firma City Auto & Service, ve Žďáře nad Sázavou podniká společnost Auto Five. Naopak prázdný je zatím areál v Blansku.

V jihlavském sídle společnosti Auto Activity měla řidičům sloužit i lakovna a myčka. Také se tam počítalo se stylovou restaurací a službami kongresového centra.

Autosalon, který stál 88 milionů korun jen ve stavební části, ale pak nežil tím správným zákaznickým ruchem dlouho. Otevřel na počátku září, v prosinci 2013 ukončil činnost. Nyní na jeho dveřích visí cedulka s nápisem „Z provozních důvodů dočasně zavřeno“.

„Myslím si, že prodej tohoto areálu bude otázkou ceny. Pokud bude zajímavá, může se kupec najít. Trh je ale složitý,“ řekl ředitel žďárské společnosti Auto Five Denis Ferdus. Velký autosalon podle něj může být náročné sousto i pro zavedenou firmu s více provozovnami.

Do případu se už vložila kriminálka a státní zastupitelství

Pohledávku ve výši přes 111 milionů korun má vůči společnosti Auto Activity Česká spořitelna, která je největší věřitel.

Milionové částky si nárokují například i automobilky Hyundai, BMW a Ford, banky, leasingové společnosti, Česká správa sociálního zabezpečení, developerská firma Unimex Group, uzavřený investiční fond a také stavební společnost PSJ. Ta zaregistrovala u krajského soudu pohledávku ve výši přesahující 57 milionů.

Budova jen po stavební stránce vyšla téměř na 90 milionů. V horním patře měla...

Budova jen po stavební stránce vyšla téměř na 90 milionů. V horním patře měla nabídnout i kongresové centrum s restaurací. Přízemí je vybavené i autoservisem, myčkou a lakovnou. Za výlohami autosalon poutal pozornost luxusními vozy BMW a také auty značky Ford.

„Insolvenční řízení je poměrně rozsáhlé, neboť do něj přihlásilo více než 80 věřitelů své pohledávky za více než 350 milionů korun,“ poznamenal mluvčí stavební firmy PSJ Miroslav Fuks. „Každopádně jde o poměrně složitý a rozsáhlý případ, v němž zatím není příliš znatelný posun kupředu,“ dodal Fuks.

Do případu Auto Activity se vložilo rovněž státní zastupitelství i kriminalisté. Například je zajímala záležitost ze Znojma, kdy muž v tamním Auto Activity loni na podzim koupil předváděcí vůz. Autosalon mu ale podle vyjádření firmy FCE Credit pro Českou televizi prodal auto neoprávněně. Motorista tak za vozidlo zaplatil, dostal od něj servisní knížku, malý technický průkaz, klíče a pak mu tvrdili, že není vlastníkem auta. Do tohoto případu se tak zapojuje i soud.

Unimex chce Špitálské předměstí rozvíjet, hledá nájemce

Autosalon a servis Auto Activity měl být jednou z hlavních součástí obchodní zóny Špitálské předměstí. Tam zatím plnohodnotně funguje market pro kutily a zahrádkáře Uni Hobby. Na jeho parkovišti by brzy měla stát myčka aut.

V budově Uni Hobby je ještě volný prostor pro jiné obchody, třeba i menší potravinářský supermarket. Navíc developerská společnost Unimex Group vlastní pozemky také na druhé straně Vrchlického ulice, kde měl podle plánů z roku 2009 do budoucna vyrůst hypermarket a rychlé občerstvení McDonald‘s.

Jak mělo vypadat Špitálské předměstí

Pokud by byla vystavěna jihlavská obchodní zóna v „plné palbě“, nebyl by tam jen hypermarket Uni Hobby jako nyní. Severní část (ve směru k zahrádkám) měla zaplnit velkoprodejna potravin, parkoviště pro 227 aut a rychlé občerstvení. Na jihu ve směru k Prachárně se počítalo kromě Uni Hobby a autosalonem ještě i s menšími obchody (např. elektro, nábytek nebo obuv).

Jako první přijde na řadu myčka. „Montovat by se měla 18. prosince,“ řekl Petr Pavlát z představenstva Unimex Group, uzavřeného investičního fondu.

Unimex hledá zájemce o provozování supermarketu. „Jednáme pořád s více potenciálními nájemci, ale nemáme zatím žádného podepsaného. Pokračujeme v tomto procesu,“ dodal Pavlát.

„V úterý jsem v té obchodní zóně byl nakupovat, tak jsem si všiml, že se to tam ‚zadrhlo‘. Budu mít zájem sejít se s developery. O další vývoj se budu zajímat,“ řekl náměstek primátora Vratislav Výborný.

Někteří obyvatelé sousedního sídliště Za Prachárnou před výstavbou marketu a autosalonu sepisovali petici proti budování velkého obchodního centra. Developeři pak přišli s kompromisním řešením.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Najdete na iDNES.cz