Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Nová pravidla pro STK prodloužila čekací lhůty, někde až na měsíc

  • 20
Odkládat návštěvu stanice technické kontroly na poslední chvíli se řidičům osobních aut na Vysočině nemusí vyplatit. Nový formát kontroly, při němž technici automobily i fotí, trvá déle. Mnohé STK mají objednací lhůtu i měsíc. Ministerstvo dopravy si to nedokáže vysvětlit.

„Věděl jsem, že se technická zpřísnila, ale zaskočila mě ta objednací doba. Do vypršení lhůty platnosti známky mi zbývalo čtrnáct dní. Myslel jsem si, že to je dostatečný čas,“ líčí svou nedávnou zkušenost mladý muž z Jihlavy, který si však nepřeje uvést své jméno.

„Pak jsem zajel na STK v Jihlavě, kam pravidelně jezdím, a řekli mi, že bez objednání už neberou. První volný termín mi nabídli až za měsíc. Obvolal jsem pak snad všechny STK v kraji a nakonec jsem uspěl v Okříškách, kde mi kontrolu udělali na den přesně, kdy mi oficiálně končila. Byl to docela stres, protože auto potřebuji ke své práci a bez technické jezdit nemůžu,“ dodává.

Focení i vyšší pozornost věnovaná emisím

Jak se shodují pracovníci stanic technické kontroly, mohou za delší čekací doby přísnější podmínky pro udělování technického oprávnění. Vozidla musí fotit a mnohem větší pozornost věnují diagnostickým údajům při měření emisí.

Jaké jsou čekací doby na Vysočině

Dlouhá Brtnice - měsíc

Jihlava, Znojemská ulice - 14 dní

Jihlava, Mlýnská ulice - 3 týdny

Okříšky - týden

Nové Veselí - aktuálně týden, ale může to být i víc

Pelhřimov - bez objednání

Novák Havlíčkův Brod - bez objednání

Automoto Třebíč - bez objednání

Přehled všech stanic technické kontroly v kraji i s telefonním kontaktem nabízí web ministerstva dopravy www.mdcr.cz.

„Fotí se dva pohledy auta zvenku - levý bok zepředu a levý bok zezadu, dále foto VIN štítku a snímek tachometru. Fotky se pak automaticky ukládají na server ministerstva dopravy. Ano, prodloužilo nám to délku kontroly,“ říká technik STK v Pelhřimově Michal Angelis.

Pokud řidič nechce riskovat opletačky s policií kvůli neplatné STK, kontrolu vozu by měl plánovat alespoň dva měsíce dopředu nebo si na ni vyhradit den dovolené.

„První volný termín na technickou kontrolu a emise máme až 21. června,“ sdělila Pavlína Buláková ze stanice technické kontroly v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku.

„Celá kontrola se prodloužila. Naši technici musí vše fotit. Prohlídka jednoho vozu trvá přibližně hodinu. Těch kontrol neuděláme denně tolik jako dřív. Určitě je jich až o třetinu méně,“ dodala.

Také STK ve Znojemské ulici v Jihlavě hlásí plno. „První volný termín máme až za čtrnáct dní,“ říká Jana Vlasáková.

Na Vysočině se ale najdou výjimky, kde lze pro červenou známku z STK zajet i bez objednání. Tak je tomu například u pelhřimovské STK. Čeká se však minimálně dvě hodiny. Další čas zabere samotná prohlídka. Také třebíčská STK Automoto dokáže udělat technickou prohlídku vozu bez několikatýdenních čekacích lhůt.

Ministerstvo prodlužování čekacích dob příliš nechápe

Ministerstvo dopravy o čekacích dobách na některých stanicích ví. „Máme informace z praxe. Někde se čekací doby prodloužily, někde zase ne. Neumím si racionálně vysvětlit, proč se lhůty prodlužují, když ta práce zabere jen o několik minut více, a způsobí to, že se na termín u STK čeká až měsíc. Úplně bych to nesvaloval na ten systém,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Podle ministerstva totiž novinka zvýšila i kontrolu nad samotnými STK. „Kontrola technického stavu vozu se už nedá jen tak jednoduše odbýt. Přinejmenším se musí provést základní fotodokumentace každého vozu. Tímto novým systémem jsme reagovali mimo jiné na výzvy, abychom dělali něco s tím, že se na STK podvádí a na silnicích nám pak jezdí spousta aut ve špatném technickém stavu, která na STK oficiálně vůbec nebyla,“ říká Neřold.

S neplatnou STK by řidič neměl vůbec vyjet na vozovku. Pokud jej odhalí policisté, hrozí mu pokuta. „Jedná se samozřejmě o dopravní přestupek, za který hrozí bloková pokuta až dva tisíce korun,“ upozornila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Kromě pokuty řidiči také riskují, že v případě zavinění nehody budou pojišťovny škody vymáhat po nich, i když měli povinné ručení.