Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horácké divadlo si pro premiéru nové sezóny vymyslelo fiktivní nářečí

  18:49aktualizováno  18:49
Na jevišti jihlavského Horáckého divadla bude znít směsice slovenštiny, slováčtiny a češtiny. Do nové sezony vstoupí jediná profesionální divadelní scéna na Vysočině světovou premiérou hry Tisícročná včela. Herci v ní budou hovořit fiktivním neexistujícím nářečím.

Herci Horáckého divadla při zkoušce Tisícročné včely, silného příběhu, jehož děj autoři adaptace kultovního románu Petera Jaroše přesunuli na pomezí Slovenska a Slovácka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Slovy jednoho slovenského kritika „Bože, co nás jenom čeká“ prý reagoval Ondrej Remiáš, ředitel Horáckého divadla v Jihlavě, na to, když mu tehdejší umělecký šéf divadla Pavel Šimák oznámil, že by chtěl v nadcházející sezoně uvést premiéru divadelní adaptace kultovního slovenského románu spisovatele Petera Jaroše Tisícročná včela.

Není to totiž jednoduché téma. Kniha nabízí nejen silný příběh, ale je velmi obsáhlá. Mapuje tři generace jednoho rodu na přelomu 19. a 20. století.

„Román byl přeložen do čtrnácti jazyků, existuje velmi kvalitní zfilmování Jurajem Jakubiskem, ale v České republice se nenašel nikdo, kdo by měl odvahu pustit se do divadelního zpracování. Pouze na Slovensku bylo téma uvedeno jako velmi odlehčený muzikál s hudbou skupiny Elán,“ vysvětluje ředitel Remiáš, proč se zprvu zalekl. Nakonec se však soubor do tématu s vervou opřel.

Univerzální obraz mýtu, který dnes možná chybí

Dramatizace románu se ujali Simona Petrů a Matěj T. Růžička, který je zároveň režisérem inscenace. Jako činohra bude Tisícročná včela uvedena v česko-slovenské premiéře 8. září na hlavní scéně Horáckého divadla.

Fotogalerie

Jihlavskou adaptaci zbavili tvůrci slovenského základu a nabídnou divákům univerzální obraz mýtu, který možná současnému světu chybí, který je ale nutný pro udržení malého národa, společenství či úlu pohromadě.

„V mozaice vzájemně se proplétajících osudů jedné vesnice se dědí neúnavná schopnost denně bojovat o smysluplný život. Trvání rodu, lidstva, včelstva, závisí na soudržnosti, pochopení vlastní role ve společenství, což může dodávat sílu překonat i ty nejstrašnější krize,“ poznamenala Simona Petrů.

Kdesi na pomezí Slovenska a Moravského Slovácka

Autoři děj hry přesunuli do umělého prostředí kdesi na pomezí Slovenska a Moravského Slovácka a do úst hercům vložili fiktivní nářečí.

„Nepracujeme s žádným existujícím dialektem. Pro scénář jsme vytvořili fiktivní jazyk, který je směsicí moravské slováčtiny, češtiny a slovenštiny. Myslím, že to hře velmi sluší a je to i velmi libozvučné,“ řekla dramaturgyně.

Novinky v Horáckém divadle

Den otevřených dveří: Prozkoumat zákulisí jediné profesionální scény v kraji mohou lidé v sobotu 8. září. Otevřeno bude od 9 do 13 hodin. Vstup je zdarma.

Divadelní kavárna: Od 8. září začne také fungovat nová divadelní kavárna. Spjata má být s chodem divadla. Nabízet bude i studenou kuchyni.

Scénické osvětlení budovy: Budova divadla má opravenou fasádu a od první premiéry bude disponovat i nočním osvětlením.

Zkušebna: Letos by se měly pomalu rozvíjet další aktivity určené veřejnosti. Vedení divadla plánuje ve Zkušebně pořádat besedy o inscenacích i taneční a divadelní kurzy pro děti.

Příchod nových tváří: Soubor povede umělecký šéf Michal Skočovský. Hereckými posilami jsou Svetlana Hruškociová a Alexandra Palatínusová. Přišel i dramaturg Jaroslav Čermák a tanečnice a choreografka Denisa Musilová, jež bude zároveň produkční Zkušebny.

Původně měla být inscenace uvedena pod názvem Ako tisícročná včela, ale vzniklý scénář přesvědčil autora románu Petera Jaroše natolik, že sám navrhl použití názvu totožného s jeho knihou.

„Oceňuji, jakým způsobem autoři zkomprimovali rozsáhlý román do kompaktní a působivé divadelní inscenace. A také jak zvládli dialogy, když postavy hovoří variantou slováckého dialektu,“ uvedl spisovatel Peter Jaroš, který zároveň přislíbil osobní účast na generální zkoušce a premiéře.

V hlavní roli otce rodu Martina Pichandy se představí Milan Šindelář.

„Tahle role, to je hercův sen. Ve hře je totiž všechno - o životě, o světě, o člověku. Mám velkou radost, když vidím, jak herci s tématem a textem pracují,“ dodala Simona Petrů.

V inscenaci, která potrvá tři hodiny a jsou v ní i dvě přestávky, se bude také hodně tančit a zpívat. Část hudebního doprovodu bude tvořit i orchestrální hudba Petra Hapky, kterou zkomponoval pro slavný stejnojmenný film Juraje Jakubiska.

„Chceme mladého diváka, ten ale na Bajaju zvědavý není“

Nový umělecký šéf Horáckého divadla Michal Skočovský (vpravo) na předsezónní...

Nový umělecký šéf Horáckého divadla Michal Skočovský (vpravo) na předsezónní tiskové konferenci diskutuje s dramaturgyní Simonou Petrů (zleva), ředitelem divadla Ondrejem Remiášem a dramaturgem Jaroslavem Čermákem.

Novým uměleckým šéfem Horáckého divadla je od letošního června režisér Michal Skočovský. Na postu vystřídal Pavla Šimáka, který rezignoval ze soukromých důvodů.

Co rozhodlo, že jste místo přijal?
Bylo to více faktorů. Moje první zkušenost s Horáckým divadlem, to byla režie inscenace Jediný život, a zkušenost to byla skvělá. Herce i chod divadla jsem tedy znal. Celý soubor je silný a výkony, které podávají, jsou velmi dobré. Také město Jihlava se mi líbí. Podstatná byla i jednání s panem ředitelem, který je vstřícný, otevřený a přímý. Doufám, že vztah, který máme nastavený, vydrží a bude fungovat i nadále.

Nadcházející sezona byla dramaturgicky připravena ještě předchozím uměleckým vedením. Vy budete chystat ty následující. Jakým směrem chcete divadlo posunout?
Kromě klasického repertoáru, který se tu ustálil a je dobře vystavěný, je mojí vizí předkládat to nejlepší. Tedy kvalitní tituly, kvalitní autory a režiséry. To je cesta k divadlu republikového rozměru. Mým velkým snem je přilákat do divadla mladého diváka. Na tom chci zapracovat co nejvíc.

Co chce vidět mladý divák?
Není jednoduché na to odpovědět. Mladé určitě nebude zajímat pohádka o Bajajovi, protože tu máme Instagram, který je mnohem zajímavější. Samotný Bajaja jako archetyp není špatný, ale musíme ho přibližovat trochu jinak. Tak jako se vyvíjí společnost, musí se vyvíjet i divadlo. Nemůže zůstat na jednom bodě. My se nesmíme a nemůžeme zakonzervovat.

Pocházíte z Moravy. Usídlíte se teď v Jihlavě, nebo budete dojíždět?
Už jsem se do Jihlavy přestěhoval a zabydlel. Zatím nemám trvalé bydliště, ale doufám, že i to se stane. Pocházím z Brna, šest let jsem žil i v Londýně, jsem zvyklý na velká města. Teď spíš vyhledávám intimitu těch menších. Moc se mi líbí, jak je Jihlava zelená, a já si rád dělám dlouhé procházky.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Musí přijít někdo, kdo město umí rozvíjet, říká lídr hnutí Žijeme Jihlavou

Vít Zeman, lídr koaličního uskupení TOP09, Zelených a Pirátů, které jde do...

Na jihlavském magistrátu už před lety pracoval. Tehdy jako vedoucí útvaru hlavního architekta. Po letošních komunálních...

Najdete na iDNES.cz