Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měřín opět zažil příběh Josefa a Marie. Pojedenácté a přesto jinak

  15:44aktualizováno  15:44
Ten příběh tu zná už snad každý. Ve středu se pojedenácté v Měříně na Žďársku odehrálo představení o putování Josefa s těhotnou Marií z Nazareta do Betléma. Příběh zahrálo nedaleko tamního kostela, který betlémským kulisám dotvářel atmosféru, na sedm desítek herců. I přesto bylo letos představení jiné.

Tradiční divadelní představení v Měříně na Žďársku pojednávající o zrození Ježíška v Betlémě letos dostalo muzikálové prvky (24. prosince 2014) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Notoricky známému příběhu o zrození malého Ježíše vnukla novou jiskru scénáristka představení Tereza Motyčková z Měřína. Ochotníci v povedených kostýmech totiž letos poprvé předvedli stovkám lidí rozmístěných na mobilních tribunách podívanou i s prvky muzikálů.

„Každý rok vymýšlím novou verzi příběhu. Letos bylo velkou novinkou, že někteří herci téměř nemluvili, ale zpívali, například Anděl, který veškeré své poselství sdělil písní,“ uvedla Motyčková. „Pokusili jsme se tak trochu o muzikál,“ dodala třicetiletá žena, pro kterou je každoroční práce na příběhu velkým koníčkem. „Herci jsou všichni amatéři, lidé z okolí, školáci, matky od dětí i otcové od rodin,“ nastínila scénáristka.

Děj je zasazený do Nazareta a Betléma v době před 2 014 lety. Panna Maria tehdy oznámila šťastnou novinu svému milému, Josefovi zrovna v době, kdy římský císař nařídil sčítání lidu a majetku. A Josef s těhotnou Marií se tak museli odebrat nahlásit do úředních sčítacích archů do dalekého Betléma. Scénky hrané ochotníky jsou prokládané úryvky koled a písní, které dokreslují děj, stejně jako působivé kostýmy i kulisy.

V Betlémě Josef s Marií marně hledají místo k přespání, nakonec dostanou tip od srdečné stařenky na lesní chýši za městem. A tam Marie porodí Ježíška. Na scéně se následně objeví i Tři králové jedoucí na koních a velbloudech, andílci, pastýři s ovcemi i psem.

Po kaprovi divadlo. Představení se opakuje

Dopolední představení odměnily stovky lidí na mobilních tribunách dlouhou děkovačkou. „Herce znám osobně, hrál mezi nimi i můj vnuk, písaře, který sčítal lid. Moc se mi představení líbilo, chodím na něj každý rok, je to představení čím dál lepší a lepší,“ svěřila se s dojmy jedna z divaček Anežka Čermáková z Měřína. „Jsem na představení podruhé, letos se mi líbilo víc, protože v něm bylo více zpěvu,“ zmínila devatenáctiletá Marie Vávrová z Velkého Meziříčí.

Fotogalerie

„Na představení chodíme každý rok a dvakrát za den,“ uvedla se smíchem dvaačtyřicetiletá Jitka Sýkorová z Měřína. Ta šest let v představení i účinkovala. „Hrála jsem hospodské, i třeba kováře. Ale letos jsem si dala pauzu, chtěla jsem si odpočinout, protože je to časově velice náročné na přípravu, minimálně dva měsíce se zkoušelo každou neděli,“ dodala.

Přemýšlení o letošní podobě vánočního představení v Měříně začalo už v únoru. „Tam jsme se spíš snažili chytit správnou myšlenku a celé se to sepsalo v srpnu. Herci se poprvé sešli v listopadu, od té doby každou neděli až do Vánoc. Muzikanti zkoušeli už o něco dřív. Poprvé všichni společně jsme se sešli ale až den před premiérou na zkoušce v tělocvičně,“ dodala scénáristka Motyčková.

„Myslím, že se to povedlo, hlavně nám po dlouhých letech přálo počasí,“ dodala Motyčková. Lidé přitom mají možnost představení zhlédnout i na Štědrý večer.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz