Diskuze

Drama roku 1945. Šlechta s koncem války opouštěla své krásné zámky

Před sedmdesáti lety se blížil konec války a s ním i velké změny na hradech a zámcích, které jsou dodnes chloubou Vysočiny. Co všechno se tehdy v přelomovém roce 1945 v historicky nejcennějších sídlech dělo? Majitelé při odsunu přišli o rozsáhlý majetek, brilianty, lustry i tisíce knih.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KC

"za hranicemi Vysočiny" a podobné formulace: prosím vás, páni redaktoři, přece daleko přirozenější je určovat polohu obce podle nejbližšího správního centra. Takže Police na Jemnicku, Tavíkovice na Moravskokrumlovsku, Bítov na Znojemsku (či Vrnaovsku) apod. Ty krajské hranice jsou z historického kontextu naprosto směšné a vlastně matoucí. Používejme správné geografické názvosloví a nestrkejme všude to postkomunistické krajské dělení, na které si lidé nezvykli a nikdy nezvyknou.

0 0
možnosti
JF

Moc ten oslavný článek kolaborantům s Hitlerem nechápu. Vidím to tak, že jedni byli za své válečné hříchy odsunuti do své jediné vlasti.

Paradoxně v době, kdy oběti nacistického režimu a jejich kolaborantské spoluúčasti, opouštěly koncentrační tábory.

Tak to bylo historicky v kontextu doby dáno a tak to i zůstane. Tak, jako nikdo nevrátí životy předčasně zavražděných v nacistických koncentrácích, tak není ani  možné vrátit čas válečného panstva.

0 2
možnosti
VK

Je to nechutné, jak historické události semelou jako tsunami vinné i nevinné. Vidíme, že majetek byl zabaven těm, kdo za něco mohli i těm, kdož za nic nemohli. Soudy částečně křivdy napravily, ale určitě ne zcela. Samozřejmě je to vše prd platné, protože lidé se nepoučí a vždy to tak bude.

2 0
možnosti
PN

Spíš to semele ty nevinné. Kdo za něco mohl, ten věděl, že po něm půjdou a dávno si to nějak pojistil,

0 0
možnosti
FZ

Pravdu vždy píší vítězové..kdyby Ádovi a jeho soukmenovcům vyšly jehich plány...tak dnes nic neřešíme...jako Slované bychom dostali povolení pracovat pro říši někde na Sibiři...nezažil jsem tu dobu...ale nalejme si čistého vína kdo seje vítr...:-/

3 1
možnosti
Foto

nechte to prosím uzavřené, Kolaborantum byl zabaven majetek. Tady se stále buduje obraz, jake to byly chudinky, že byli odsunuti. Já chápu, že byli odsunuti lidé, kteří být nemuseli/neměli. To je věcí nezávislého soudu, aby to rozhodl. Nevšiml jsem si, že by kapitulace německa přestala platit. Mně stále snahy, dostat se lidem do hlavy a přebudovat mediální obraz výsledků války, neskutečně unavuje.

6 5
možnosti

J98a68n 31Š38v36á97b

8. 2. 2015 15:21

Asi proto,že s tímto tématem máte vlastní zkušenost.

3 4
možnosti
RP

Zaujala mě ta škola v Příboře, kde měl mladý Ondřej Šternbach rozstřílet Hitlerův a Henleinův obraz.

Příbor je totiž u nás, na druhém konci republiky v Moravskoslezském kraji. Za okupace byl Příbor v Němci zabraných Sudetech.

Zdá se, že příborské gymnasium, původně škola, klášter as kolej  založené piaristy po třicetileté válce, mělo dříve mnohem lepší zvuk než dnes.

2 0
možnosti
EH

E27d29a 71H53a64n15s

8. 2. 2015 10:37

Dneska už to tehdy rozkradené ze zámků, kdy každému něco zůstalo - tu porcelánový servis, tu obrázek..tak dneska už to nikdo ani nemá. V 90tých letech po českých vesnicích jezdili majitelé starožitnictví z Německa i někteří od nás a tyhle cenné věci vykupovali. Lidé ani nevěděli, že mají doma porcelán třeba z roku 1710. Ale zlobit se na ně nemůžeme, byla válka a lidé byli rádi, že si něco vzali.

3 0
možnosti
PH

P22e27t91r 69H21o76r22a

8. 2. 2015 15:56

Vzít si něco nekonvenčním a  pohodlným způsobem, většinou bez práce odpovídající hodnotě získaného majetku či něco poničit, má u nás tradici, která se stále v nějaké formě dodržuje !

3 1
možnosti