Diskuze

Teplé počasí začíná ohrožovat přírodu, hrozí neúroda na poli i v lese

Nezvykle teplý ráz zimy na Vysočině klame přírodu, ohrožuje úrodu zemědělců a může způsobit škody lesníkům. Pávi v jihlavské zoo započali jarní námluvy, stromy nalévají pupeny. Vinicím zase hrozí plísně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Zajimave je, jak jsou vsichni skleroticti. Zima 2006/2007 byla naprosto obdobna.

0 0
možnosti
MJ

Jak kde. Tady kde žiji si nepamatuji, aby v lednu připomínalo Vrchlabí tak listopad, bez jakéhokoli náznaku sněhu a to ani toho, co na hromady běžně sváží městská údržba. Byly oblevy trvající 10-14 dní, ano. Ale nikdy netrvalo listopadové počasí bez přerušení až do 20. ledna a jak to tak vypadá, nic se zatím měnit v nejbližších dnech nebude.

0 0
možnosti
JK

J35a38n 87K62r65k

9. 1. 2014 23:32

Nepamatuje? A co leden 2007?

0 0
možnosti
PP

A které počasí nevadí?Furt si stěžují.

3 1
možnosti
IR

To počasí asi opravdu není normální, ale našim zemědělcům je přeci úplně jedno, jaké je.

Prší moc = neúroda = musíme zdražit. Prší málo = neúroda = musíme zdražit.

Je moc zima = neúroda = musíme zdražit. Je moc teplo = neúroda = musíme zdražit.

Když náhodou nic z toho nevyjde, tak nějaký hmyz nebo jiný škůdce určitě pomůže, aby byl argument pro zdražování. To je pořád dokola ...:-/

A jejich riziko ? Žádné ... přeci dostanou dotace, tak o co jde ?

5 4
možnosti
LH

starý známý vtip (určitě je v historii této diskuze):

jaký je největší nepřítel zemědělců? jaro, léto, podzim, zima

3 2
možnosti
MB

Zdražujeme vše, může za to počasí...........

3 1
možnosti
GK

proste slunecni aktivita stoupa a tim padem je nekde vic tepla a nekde vic zimy.

0 0
možnosti
Foto

Veleba si toho asi moc nepamatuje. Když prolistuji můj brožovaný život, tak zjistím, že stromy rozkvetlé v lednu už v něm byly několikrát.

2 0
možnosti
JP

J46i28ř69í 85P87a78u66l

9. 1. 2014 22:07

Veleba, známý šiřitel poplašných zpráv, si přečetl předpověď na příští týden a na poslední chvíli se připomněl svojí již obehranou písničkou.

4 0
možnosti
OP

Moc mi není jasný, proč teplá zima u nás přírodě vadí a třeba v Anglii, kde jsou tyto teploty normální a v podstatě tam žije a roste všechno jak u nás, to není problém. Chápu, že na rozdíl od UK tady hrozí příchod větších mrazů, ale zrovna toto z článku nevyplývá. Může mi to někdo objasnit?

1 0
možnosti
Foto

V Anglii, ač se to nezdá, jsou pěstovány jiné kultivary či odrůdy zemědělských plodin než u nás. A jiné odrůdy jsou pěstovány třeba v Itálii - tam například skoro nepěstují ozimy, jen jařiny.

Prostě tamní plodiny jsou po staletí adaptovány na místní podnebí - a když to osivo nebo sadbu převezete do jiného klimatického pásu, tak to zkrátka nefunguje a výnos je jiný. Dovezeného biologického materiálu se ale využívá ke křížení, například když chceme vypěstovat odrůdu s vyšší adaptabilitou na chlad, přísušky, odolnost proti chorobám, škůdcům,  apod.

2 0
možnosti
Foto

Já bych to viděl pozitivně. Pokud je teplota vzduchu kolem 10°C, nemusí se tolik topit, tudíž je v ovzduší méně emisí. Nemusíte odhrabávat sníh, škrabat námrazu na autě, kteréžto nepříjemné činnosti vám též odebírají energii. Silničáři nemusí solit a sypat, tudíž není tolik nehod a starší auta tak rychle nereznou - a na jaře nebude na silnicích tak velké množství výtluků. Zemědělské a lesní porosty, potažmo vodní toky netrpí ohromným množstvím soli. 

Jistě by se našlo mnoho dalších výhod teplého zimního počasí. Ovšem, současně s panem Velebou souhlasím. Příroda v našem pásmu je prostě zvyklá na mráz v zimě a jakákoli odchylka má jistý vliv na úrodu, to je fakt.

Avšak, zima ještě přijde, tomu věřím, spíše se obávám, aby se neprotáhla pomalu do května, jako vloni...

6 1
možnosti
ZL

Zase to nepřehánějte, loni skončila zima na začátku dubna. Tedy pokud nebydlíte na horách, že...

0 0
možnosti