Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Slámu ve stohu podpálily děti půjčeným zapalovačem

Policisté po půl roce našli viníky požáru, který spolykal 280 tun lisované slámy. Oheň v zemědělském skladu v Čachotíně na Havlíčkobrodsku tehdy napáchal škody za statisíce. Za vše může dětská hra se zapalovačem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

perverzak

Proč policie

případ odložila? Za děti zodpovídají rodiče a ti by měli celou škodu uhradit.

0/0
23.10.2012 20:26

Ochlupoun

Re: Proč policie

Protože není co řešit. Viník byl zjištěn, ale pro nezletilost není za svůj čin trestně odpovědný. Nelze jej stíhat a případ je proto odložen. Případná škoda, resp. příslušný občansko-právní soud o náhradu škody není věcí policie a skutečnost, že případ byl odložen nemá na toto žádný vliv. Policie nezastupuje postiženého, ani za něj nebude bojovat za jeho práva. Socialismus je pryč, každý si musí svá práva hájit sám. Samotnou náhradu vzniklé škody bude tak patrně řešit soud jako klasický spor o náhradu škody. (Poškozený musí žalovat rodiče a chlapce u soudu o náhradu škody) Ale ani tady nemá vyhráno. Za jednání nezletilých odpovídá ten, kdo má nad ním dohled (tedy například i škola nebo chůva na hlídání) a to pokud neprokáže, že dohled nezanedbal. Samotný nezletilý pak za škodu odpovídá, pokud je schopen vzhledem ke svému věku posoudit následky svých činů. Jsou tedy 4 možnosti, které mohou nastat - jsou odpovědni všichni, jen "dohled", jen "dítě"  nikdo. To rozhodne soud.  § 422 o.z..

0/0
23.10.2012 22:05

Ochlupoun

Re: Proč policie

Tedy - tvrzení, za škodu odpovídají rodiče nezletilého je velmi povrchní. Není tomu tak. Zjednodušeně lze říci, že za škodu odpovídá nezletilý, prokud je schopen posoudit důsledek svého jednání a stejnou měrou pak osoba vykonávající nad daným nezletilým dohled, pokud neprokáže že dohled nezanedbala. Finanční odpovědnost může tak nést samotný nezletilý a nemusí se vůbec přenášet na rodiče (pokud prokáží, že nezanedbali dohled). V praxi nic nebrání tomu exekuovat nezletilému majetek, nebo "počkat" s exekucí až nabude zletilosti.

0/0
23.10.2012 22:17

Tenzulice

Děti si hrály se sirkami

a zapalovačem zapálily stoh. Kdyby si hrály se zapalovačem, nic by se nestalo, protože sirky neměly. ;-D

0/0
23.10.2012 16:16

Tenzulice

Re: Děti si hrály se sirkami

Zaměnil jsem zápalky za sirky. Sorry.

0/0
23.10.2012 16:19

exxvaldez

Jen doufám,

že ten zapalovač vrátilym.

0/0
23.10.2012 16:09Najdete na iDNES.cz