Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Svědci mučení pátera Toufara z Číhoště promluví v nové knize

Miloš Doležal shromáždil zatím neznámé podrobnosti, snímky a předměty ze života pátera Josefa Toufara, který byl umučen v případu takzvaného číhošťského zázraku. Doležal mluvil kupříkladu se zdravotní sestrou, která se účastnila Toufarovy operace několik hodin před jeho smrtí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MatX

Neřešené křivdy

Nemůžu se ubránit dojmu, že současný režim má na rukách stejnou krev jako ten minulý. Po roce 1989 byla většina těch co mučili, soudili, šikanovali atd. stále naživu. Nikdo se však jejich jednáním nezabýval a až na pár výjimek nebyl také nikdo souzen. Přitom mnohé z oněch zvěrstev již řešili a dokonce soudili nebo měli v plánu soudit sami komunisté (před rokem 1968). Stačilo tedy pouze oprášit spisy. Jednou snad někdo přizná, proč se tak nestalo.

+1/0
15.9.2012 8:33

Kefalín9

Re: Neřešené křivdy

V r 89 proběhla pouze transformace komunistické moci. Proto taky nebyl zájem (a není) bolševické zločiny řešit. Jen naivní troubové věří tomu, co jim komouši nakukali - že byla Velká Sametová... Nicméně, pokud mám srovnávat současnost s komunismem - nesrovnatelné.

+1/0
15.9.2012 8:51

MatX

Re: Neřešené křivdy

Je pravda, že celá ta revoluce byla jen na oko. Ovšem ani komunisti by nejspíš s potrestáním některých zločinů neměli problém. Současný stav v ČR neřešení minulosti hodně poznamenalo. Jedním z nejhorších pozůstatků je pak existence parlamentní strany (KSČM), se kterou nikdo nechce spolupracovat.

Určitě je situace lepší než byla, alespoň v případě lidských práv. Nicméně s tím jak to bylo před koncem komunismu bych dnešní dobu klidně srovnal a najde se dost věcí, které jsou stejné nebo snad i horší. Je to dáno hlavně zákony, které umožňují dál krást a arogancí moci.

0/0
15.9.2012 9:01

diskuter99

Re: Neřešené křivdy

tak to zase ne .... zákony dnes u nás neumožňují krást ... to že se nedodržují a uplacená policie nekoná - je jiná věc ... za komunistů byly státní krádeže posvěcené zákony ....znárodňování, potlačování a likvidace soukromého vlastnictví ... to vše platiloaž do r 1989

0/0
15.9.2012 10:30

MatX

Re: Neřešené křivdy

Zákony krást bohužel umožňují. Práce policie sice není ideální, ale daří se jim občas i někoho dopadnout, dodat důkazy, ovšem podle stávajících zákonů buď nedostane trest žádný nebo dostane nějaký směšný trest a ještě ho pustí dříve. Místo státu vám dnes může do bytu/domu napochodovat exekutor.

Možná je to skutečně hlavně o špatné práci police a soudů, ale spíš bych to viděl jako problém celého systému.

0/0
15.9.2012 12:32

diskuter99

Re: Neřešené křivdy

ano, to je to čím se zdiskreditoval Havel ... paktoval se s komunisty proto, aby mohl být prezident a aby nebyl prezidentem Dubček - to je to jeho "slavné" heslo - nebudeme pořádat hony na čarodějnice ... pořád to nechápu ... po těch letech ve vězení je klidně ochoten se s vlastním tyranem obejmout .... pak ty jeho řeči o lidských právech už jsou o ničem .... ale na druhou stranu je jeho chování typicky české - náš národ vrcholní politici pravidelně zrazují .... a měli být souzeni za velezradu ... ať už rok 1968, 1948, 1938 tak stejně i Havel a všichni ve vládě v roce 1989 .. a stejně tak socdemáci se Zemanem za vstup do EU ... je to nešťastné dědictví husitů, kdy až zrada vlastních je porazila ... a to se pak táhne s národem už stovky let ....

0/0
15.9.2012 10:28

Kefalín9

Ale to nééé, jaké mučení?!

Komouši jsou přece hodní, myslí pouze na blaho lidí. Proto taky ti jednodušší v nich v současnosti vidí záchranu a budou je volit, že?8-o

0/0
15.9.2012 8:28

Josef II

Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

ze v ceskych zemich nejvice vrazdila cirkev.  Vice nezli naciste, vice nez komuniste, vice nez kdokoliv ! Nekteri mladici cirkev hluboce nenavidi a je zbytecne s nimi diskutovat. Pritom jak malo znam je fakt, ze napr. upalovani bylo provadeno na primou zadost kaciru ! Prali si upaleni na hranici, na verejnosti, aby dokazali ze jich se plameny nedotknou a Buh jejich smrt nedopusti, protoze hlasali pravdu .

0/0
15.9.2012 7:53

Pepan11

Re: Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

To nic neni - i takova Horakova zadala sama od sebe pro sebe rest smrti. Pritom, kdyby vsechny sve vypovedi naopak odvolala, tak mohla zachranit nekolik lidi od provazu -- takto to udelal treba Husak, takze on a jeho spoluspiklenci dostali jen dozivoti.

0/0
15.9.2012 8:03

Kefalín9

Re: Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

Žádala sama? Ty asi mnoho o bolševických metodách nevíš, že? Nacistický koncentrák byl oproti bolševikům procházkou růžovou zahradou, jak tvrdí pamětníci, co okusili oboje...:-/

0/0
15.9.2012 8:31

Josef II

Re: Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

Prave naopak ! Ona brala vsechna obvineni na sebe, protoze verila, ze komousi zenu nepopravi.Zachranila tak dost lidi od provazu !

0/0
15.9.2012 11:54

jezek

Re: Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

Až budeš mít palce na rukou na kaši, nohy od kolen dolů rozmačkané až do kostí a budeš vědět, že stejně přežít už nemůžeš, o co nejrychlejší smrt klidně i na hranici budeš prosit taky.

0/0
15.9.2012 8:10

MatX

Re: Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

Chování církve je prakticky s chováním komunistů v období po roce 1948 (resp. 1968) srovnatelné. Psychický teror, mučení a vraždy. Ovšem na rozdíl od komunistů to katolíci praktikovali mnohem delší dobu. Omlouvat toto chování kacíři je dost zbabělé. Římskokatolická církev měla v našem státě staletí obrovský podíl na moci a kdyby nechtěli, aby se násilí dělo, tak tomu mohla zabránit. Jenže ona z toho profitovala.

Základní problém Čechů a víry spočívá hlavně v tom, že my jsme byli vždy spíše protestantskou zemí a nátlak římskokatolické církve nakonec vedl (a možná ještě povede) k úpadku víry jako takové.

0/0
15.9.2012 8:54

diskuter99

Re: Jen nevim, kde se vzalo presvedceni u tolika lidi,

nesmysl .... tělesné mučení byl ve středověku nástroj vládnoucí moci, nikoliv církve jako takové (jasně, čarodějnické procesy) ... ostatně, kdokoliv se dostal k moci, tak zabíjel a mučil bez ohledu na své vyznání či nevěru .... tak to prostě tehdy bylo

0/0
15.9.2012 10:46

dis

Tohle je informace z kategorie blábolů

Nevím, kde jste to sebral.

Upálení bylo regulérním trestem, který měl provinilé očistit od hříchu. A také církev nesměla prolévat krev, což se při upálení nebo alternativním uškrcení nestane (v zásadě).

0/0
15.9.2012 9:14Najdete na iDNES.cz