Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Uklouzla na obecním chodníku. Od radnice dostane přes 14 tisíc, řekl soud

Jaroslava Bártů loni v zimě v Havlíčkově Brodě uklouzla na chodníku a zranila se. Protože chodník patří městu, okresní soud mu ve svém verdiktu nařídil, aby ženě zaplatil odškodné ve výši 14 500 korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

marmota

Nebyla pod vlivem?

Mimo mísu. Ještě ty chodníky magistrátní či obecní nezařadili sněmovnou do kategorie zákona o komunikacích. Baba si tam zlomila hnátu, nebyla náhodou "pod vlivem" hydroxylových radikálů? Mazala si třeba záda Francovkou (jako jeden náš poslanec), doma upila kmínku?

Ještě k tomu chlastu. Fyziologická hranice štěpení uhlohydrátů v trávícím traktu k detekci dechu radikálů -OH  je okolo 0.2 promilních bodů v dechu. V krvi není žádný podíl. Detektor na základě iontové analýzy hodnotí stav vydechovaného obsahu (polkněte panáka rumu a dýchněte, tester se zblázní ve stavu "overwrite"). A nyní jádro pudla. Nulová hranice neexistuje, měřáky jsou pouze alibisticky nastaveny na dolní neměřitelnou hranici. Nulová detekce v dechu u radikálů -OH nemůže nastat . Rád se od biochemiků nechám poučit.

0/0
24.3.2011 12:55

Keni

odpovednost

Melo by se to resit dle nejakeho zakona, kde by jasne bylo co je udrzba a jaky je casovy harmonogram. Pokud bude mrznout a prset, tak asi nejakou dobu budou chodniky neschudne. Pokud bude kalamita, tak asi take bude nejaky cas na chodnicich velka kupa snehu. Zde by mel nest odpovednost chodec.

Ale to, ze i den po snezeni je chodnik neuklizen atd je jina vec a veskera odpovednost pada jen na majitele ci spravce. Ja nejsem pro 100% odpovednost na majitelich, ale to co predvedl magistrat u nas v Praze byla ostuda nejvetsiho kalibru. Hlavne, ze kdyz to mel na starosti majitel prilehle nemovitosti, tak mestaci rozdavali pokuty jak divi a magistrat tyto majitele spise sikanoval. To je problem koupit na par okrsku jedenu ctyrkolku (stejne je maji), k tomu radlici ci frezu a zaukolovat treba mestaky?

0/0
24.3.2011 12:27

rebereb

Poškozená žádný "podíl" nemá!!

Majitel chodníku je povinnen chodník dát do řádného stavu bez výhrad a okamžitě. Bere za to peníze daňových poplatníků. Já také neříkám, že za to, že jsem nezaplatil daně, tak za to "má podíl viny" stát, protože jsem neměl peníze! Normálně mne stát okamžitě odsoudí, potrestá a zpenalizuje!

0/0
24.3.2011 11:13

kolda39

Re: Poškozená žádný "podíl" nemá!!

Máš pravdu. To je velmi hloupý argument, že poškozená věděla, že chodník klouže a je špatně osvětlen. Měla snad opravit pouliční lampu? Nebo jak jinak mohla ovlivnit to, aby byl chodník lépe osvětlen? Jo, jo. Vím co tím soudkyně myslela. Poškozená měla vyhodnotit nebezpečí, které na ní čekalo a neměla tudy chodit. Že? Jak hloupé.

0/0
24.3.2011 11:27

marmota

Tak nevím...

Když s automobilem někdo mlácne někam na komunikaci "je to nepřizpůsobení rychlosti povaze a stavu vozovky...", za to může řidič. Baba o berlích, spěchající ke slevám Marketu (berte to jako nabodeníčko), s sebou mlácne na chodníku, za to může pak vlastník či provozovatel chodníku. Kurňa, baba o berlích "nepřispůsobila rychlost stavu a povaze chodníku...", tak o co jde? Mlácla svým habitem, protože ... Měřme stejným metrem. 

0/0
24.3.2011 11:10

rebereb

Re: Tak nevím...

|Byla to husa - platí za úklid daněmi, tak proč by to neměla ještě uklízet? Navíc bych jí napařil zaplatit celou nemocenskou, práci lékařů a poškození státu svou nepřítomností na pracovišti!

(mimochodem, který léčebný ústav zastupujete?)

0/0
24.3.2011 11:16

marmota

Tak, tak

Každý svého majetku správce. Když Vám na Vašem pozemku spadne cizí dítě z hrušně a zraní se, máte průšvih na vlastním pozemku (zabezpečení, nemělo tam co dělat, nedej Bože lézt na strom...). Geront s neokovanýmí berlemi pílí do Hypermarkrtu, mlaskne s sebou před barákem majitele na chodníku, zlomenina krčku. Vy zatím pracovně fedrujete na daně, sníh napadl po začátku pracovní doby. Ouřad Vás bude buzerovat, že jste neuklidil přilehlý jeho majetek? Nakálet. Konečně se to uvedlo do relevantního stavu. Sníh před barákem samozřejmě dle možností uklidím, abych se nemusel já sám brodit a nenabil si kušnu, ale zbavil jsem se buzerace městských vechtrů, blábolících o přilehlosti a právní zodpovědnosti za kauzy  "nepřizpůsobení chodu vzhledem k povaze a stavu chodníku".  Asi tak.

0/0
24.3.2011 10:55

Antiblb

Přiléhavé

a českým pepíkům odpovídající řešení. Každý, kdo v zimě vyjde před dům, vystavuje se riziku úrazu na namrzlém chodníku, neb cca 50% jich bývá neuklizeno (soudím dle letošní zimy).

Za úklid odpovídají za zákona obce, tedy jejich statutární představitelé, což jsou lidi. Proč žalovat obec, když jde žaloba namířit na lidi, kteří odpovídají?

Každý zraněný nese svou míru odpovědnosti, že?!?Neměl vystrkovat nos z domu a naučit se létat, protože páni z radnice přeci nebudou platit za údržbu chodníků, ani nejsou odpovědni za každého, kdo sebou na ledovce praští. Mají starosti jinde. Pojištění je též jen výmluva, protože skutečné a právu odpovídající ověření stavu chodníku a důvod jeho neuklizenosti je vždy diskutabilní a popiratelný výmluvou. Takové jsou holt naše zákony.

Tedy vy všichni, kdož jste při letošní zimě upadli a ublížili si, považujte to za jen a jen vlastní chybu.

Tak praví český zákon pepíkův. Došel mi sarkasmus a hubu mám tak křivou, že mi to snad zústane.

0/0
24.3.2011 10:49

marmota

sarkasmus

Když s automobilem někdo mlácne někam na komunikaci "je to nepřizpůsobení rychlosti povaze a stavu vozovky...", za to může řidič. Baba o berlích, spěchající ke slevám Marketu (berte to jako nabodeníčko), s sebou mlácne na chodníku, za to může pak vlastník či provozovatel chodníku. Kurňa, baba o berlích "nepřispůsobila rychlost stavu a povaze chodníku...", tak o co jde? Mlácla svým habitem, protože ... Měřme stejným metrem. 

0/0
24.3.2011 11:08

českej Pepik

Naše obec je proti tomuto pojištěná...

....pro obec s cca 2000 obyvateli to stálo cca 5000Kč/rok.

0/0
24.3.2011 10:34

českej Pepik

Re: Naše obec je proti tomuto pojištěná...

jeden člověk se chtěl soudit...jak to dopadlo nevím, odkázali jsme ho na pojišťovnu (každopádně se to vyplatilo-teda městu)

0/0
24.3.2011 10:35

231

Re: Naše obec je proti tomuto pojištěná...

a) máte dobré občany, mně byste na pojišťovnu neodkázali. Na Tu se musíte obrátit sami.

b) když nebudete uklízet, tak Vám pojišťovna může krátit plnění

0/0
24.3.2011 10:50

vágnerka

uklouzla

Kupte si protismykové bodce. Stojí kolem 200,- kč, nasadí se na boty a je pokoj

Můžete po náledí i tančit  Vg

0/0
24.3.2011 10:23

dArtagnan z Plzně

přenášení odpovědnosti na jiné

Když by paní jela po ledovce autem (nemyslím po chodníku :-)) a vybourala se, byla by to automaticky její vina za nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a ještě by se v diskuzi všichni na ni sesypali, jestli opravdu měla zimní gumy se správným vzorkem. Proto se prám: měla paní vhodnou obov do sněhu/ledu? Šla opravdu opatrně? Když věděla, že je venku sníh a může být pod ním led, vzala si další opěrný bod - třeba hůlku nebo chodecké hole? A nebo měla lodičky a dobíhala autobus a přitom uklouzla?

Každopádně ať se to stalo tak nebo tak, nemyslím si, že je správné, aby za něčí nešikovnost měli platit ostatní. Když uklouznu po kořenu někde v lese, taky nebudu žádat odškodné po Lesích ČR... Myslím si, že přenášení odpovědnosti za své chyby na jiné je velice špatně.

0/0
24.3.2011 10:19

gessel

Re: přenášení odpovědnosti na jiné

Problém je v tom, že od teba, ako súkromnej osoby radnica vyžaduje, aby si mal chodník udržovaný.

0/0
24.3.2011 10:29

roby

Re: přenášení odpovědnosti na jiné

napsal jste: "Myslím si, že přenášení odpovědnosti za své chyby na jiné je velice špatně."

Kdo podle vás odpovídá za to, že budou chodníky posypané a bezpečné? No ano, je to radnice. A jestliže své povinnosti neplní a snaží se odpovědnosti vyhnout tím, že odmítá svoji vinu a svádí to na chodce je to právě vámi uváděný příklad.

0/0
24.3.2011 10:31

Berti19

Re: přenášení odpovědnosti na jiné

Jakýpak-copak, když postaru musel udržovat chodník majitel přilehlé nemovitosti, taky by platil jak mourovatej. Starostové vykřikovali, že se jim vyplatí chodníky neudržovat a raději odškodňovat,tak ať odškodňujou a nefňukají.

0/0
24.3.2011 10:32

marmota

Nepřizpusobení se stavu a povaze...

Tak. Silnice mají silničáři (včetně zákona, kde za vše můře šofér), chodníky mají magistráty. Dříve přesouvali odpovědnost na vlastníky přilehlých nemovitostí, pokud ale babce přivezli uhlí, ihned avizovali zábor obecní plochy za úhradu. Je chodník obecním majetkem dle KN? Je. Jde pouze o narovnání práv a odpovědnosti. Nic mi ale nebrání v dobrovolném uklizení chodníku, dělám to dobrovolně jako kdysi nuceně, ale odfoukl jsem si, že vinna mlacáků neleží apriori na mne, ale na vlastníkovi pozemku. A o to jde.

PS. Kdo má elektrický proud, platí televizní a rozhlasové palmáre. Kdo má počítač a vypalovačku, musí platit OSA i z nosičů, tiskáren i tonerů. Vzít je za gule a pověsit do průvanu.

0/0
24.3.2011 10:41

Antiblb

Re: Nepřizpusobení se stavu a povaze...

Naprostý souhlas. Celé je to jen o míře výdlku, či blízkosti zákono(po)tvorcům. Člověku se dělá zle,když vidí, jak se tu tím, co zvou právem kroutí, jak hnědým v proutí, když je potřeba.:-(

0/0
24.3.2011 10:52

korsican1

Skoro jak v Americe...

Za chvíli budeme mít taky všude cedule jak v Americe - třeba že se v mikrovlnce nemají sušit živé kočky a že káva může být horká ? Do prčic - baba snad viděla že to klouže, ne ? Navíc něco dělat proti ledovce je dost těžké, to by to někdo musel sypat co 15 minut... Hanba soudkyni, ale co ostatně čekat od justiční mafie...

0/0
24.3.2011 10:09

Good luck

Re: Skoro jak v Americe...

Nejlepší proti ledovce je nechat na tom chodníku tlustou vrstvu sněhu.. :-)

0/0
24.3.2011 10:12

saho1

Re: Skoro jak v Americe...

A proč? Mají chodník posolit a je to. Město po nás chce abychom chodníky před svým domem udržovali čisté a sami by nedělali nic? Některý starosta tvrdil, že se jim oplatí platit odškodnění, než udržovat v zimě chodníky uklizené, tak ať paltí.:-)

0/0
24.3.2011 10:13

roby

Re: Skoro jak v Americe...

souhlas, jakékoliv omlouvání radnice není na místě, jen si vzpomeňte jak jsou ohleduplní třeba při vyměřování domovní daně.

0/0
24.3.2011 10:33

medved_cz

Re: Skoro jak v Americe...

Furt lepší když se může soudit poškozený a dostat odškodné než dosavadní socialistický stav, kdy kontroluje a uděluje pokuty stát a odškodné shrábne maximálně úředník sobě do kapsy.

0/0
24.3.2011 10:46

luban12

Můžu také žádat odškodné ?

Nebylo to v zimě,ale v létě když jsem vstoupil na obecní pozemek,který nebyl posekán a já se popálil o kopřivy.

0/0
24.3.2011 10:05

saho1

Re: Můžu také žádat odškodné ?

Zkus to a pak napiš jak jsi dopad.;-D

0/0
24.3.2011 10:10

Achnatonek

Re: Můžu také žádat odškodné ?

;-D R^

0/0
24.3.2011 10:11

roby

Re: Můžu také žádat odškodné ?

no jestliže musí být na krabičce cigaret nápis v tom smyslu, že kouření zabíjí tak by soudě dle téže logiky měl být na daném místě nápis Pozor kopřivy pálí. Ale jen od jara do podzimu, v zimě nepálí.

0/0
24.3.2011 10:35

českej Pepik

Re: Můžu také žádat odškodné ?

dostaneš pokutu, že chodíš po záhonkách:-)

0/0
24.3.2011 10:36

standas_m

Každej trouba ví, že to v zimě klouže

Kdekdo si myslí že když je náledí, tak bude do deseti minut všude posypáno a prosoleno.

Když to klouže tak se podle toho musí člověk chovat. Kdejakej vyčuránek vyrazí na náledí v lakýrkách který kloužou i na suchu, a pak by chtěl vysoudit majlant.

0/0
24.3.2011 10:01

roby

Re: Každej trouba ví, že to v zimě klouže

nejste výrobcem meltonek?

0/0
24.3.2011 10:37

Achnatonek

Žena chce pomoci všem, kdo spadli

Předpokládám, že ty prachy pro ni se budou muset vzít z rozpočtu města a které nespadli jen tak z nebe, ale vybrali se někde na daních nebo poplatcích od spoluobčanů, kterým ta žena prý pomáhá ;-D. Takže ta její pomoc ostatním lidem spočívá zřejmě v tom, že peníze, které by se jinak mohli použít na údržbu chodníků, se vyplatí jí, protože se doteď nenaučila pořádně chodit. Pokud by se tak zachoval každý, kdo na chodníku hodí svou nepozorností držku, tak už nebude chodníky z čeho udržovat.

0/0
24.3.2011 10:00

Pes na koze jel

No pokud se paní odvolá

budu je jí kecy o pomoci ostatním a důvodu pokárat město za arogantní přístup, jako snůšku blábolů :-P

0/0
24.3.2011 9:46

piErcE

Re: No pokud se paní odvolá

Cetl jsi prosim Te vubec ten clanek? Zejmena tu pasaz o tom, kde o tom odvolani (tedy, vlastne neodvolani) pisou?

Ach jo.. typicky produkt ceskeho skolstvi. Chapani psaneho textu - za pet.

0/0
24.3.2011 9:58

Good luck

Re: No pokud se paní odvolá

A četl jsi ty vůbec ten jeho příspěvek? Pokud ano, tak jsi taky typický produkt českého školství - chápání textu za pět, protože z příspěvku je jasné, že článek četl.. :-P ;-)

0/0
24.3.2011 10:10

piErcE

Re: No pokud se paní odvolá

Ja ho cetl. Ale on zjevne pulku clanku preskocil (coz , zejmena pokud mluvime o prvni polovine), neni zrovna stastne. Je tam jasne receno, ze se odvolavat nebude.

0/0
24.3.2011 10:12

Good luck

Re: No pokud se paní odvolá

Ale vzhledem k tomu, že ve svém příspěvku parafrázuje vyjádření té ženy, tak je jasné, že článek četl, proto je otázka na čtení článku nemístná.. :-P ... jen jsem si rýpnul do toho tvého "chápání textu"..

0/0
24.3.2011 10:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.