Poslankyně Jana Fischerová se v diplomové práci věnovala stavbám ze dřeva. Její stranický kolega z ODS Jaroslav Vymazal (vpravo), současný náměstek jihlavského primátora, napsal práci o elektrické pevnosti sklolaminátu.

Poslankyně Jana Fischerová se v diplomové práci věnovala stavbám ze dřeva. Její stranický kolega z ODS Jaroslav Vymazal (vpravo), současný náměstek jihlavského primátora, napsal práci o elektrické pevnosti sklolaminátu. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V diplomkách se politici věnovali úklidu hnoje, Bibli i dřevostavbám

  • 4
Vysokoškolsky vzdělaní politici z Vysočiny se ke své současné profesi dostávali větší či menší oklikou. Občas byla jejich studia zaměřena na něco zcela jiného, než dnes v praxi používají. Zkusíte si tipnout, kdo se ve své závěrečné či diplomové práci zabýval vozíkem, Biblí nebo izolací kabelů?

Na svoje diplomové práce politici z Vysočiny rádi vzpomínají, přestože se dnes většinou věnují naprosto jiným tématům. Exkurze do jejich studijních základů ale přesto stojí za všimnutí.

Na světě to nefunguje tak, že čím se kdo zabývá na vysoké škole v diplomové práci, toho se striktně drží celý život.

1 Jan Veleba o chlévské mrvě

Třeba Jan Veleba z Velkého Meziříčí je senátorem i šéfem Strany práv občanů. Vystudoval vysokou školu zemědělskou. Téma jeho diplomové práce na konci šedesátých let „vonělo“ farmářským venkovem. Týkalo se odklízení chlévské mrvy.

„Přeloženo do srozumitelné řeči: mým úkolem bylo srovnat způsoby odklízení hnoje ze stájí pro skot. Gros práce jsem dělal přímo v terénu na mléčné farmě Státního statku Znojmo v Hevlíně, kde bylo tehdy ustájeno tisíc krav,“ vysvětlil Veleba.

O deset let později ještě dělal jinou diplomku. To studoval filozofickou fakultu. Věnoval se tématu Sociologické zřetele pracovních motivací v zemědělském podniku.

„Při tomto studiu jsem měl možnost seznámit se s dílem profesora A. I. Bláhy, jehož hlavním předmětem zájmu byl venkov a sedlák. Zde jsem získal pevné názory. Ten hlavní je, že venkov je mravním zdravím národa, že zde jsou jeho kořeny a že je třeba ho podporovat a jeho lidu si vážit,“ přiblížil Jan Veleba.

2 Rozvážecí vozík Libora Joukla

Náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl (ČSSD) se věnoval ve své diplomové práci návrhu rozvážecího vozíku pro formy ve slévárně. „Tato práce byla zadána společností Žďas, šlo o řešení konkrétního problému,“ zavzpomínal Libor Joukl.

V posudku práce měl uvedeno, že jeho práce byla dostatečným podkladem pro zpracování výrobní dokumentace. „Část svého profesního života jsem se po škole živil jako projektant investiční výstavby. To bylo další využití mojí diplomové práce,“ sdělil náměstek Joukl.

3 Dřevěné stavby Jany Fischerové

Poslankyně ODS Jana Fischerová je absolventkou Stavební fakulty ČVUT v Praze. Během studia si oblíbila stavby ze dřeva.

„Jako téma své diplomové práce jsem si vybrala Dřevěné lepené konstrukce. Její součástí byl i výzkum, který probíhal v jedné firmě v Uhříněvsi. Tato problematika mě zaujala natolik, že jsem pokračovala v doktorandském studiu, také zaměřeném na dřevěné lepené konstrukce a nové spojovací prvky,“ zavzpomínala Jana Fischerová.

Po studiích se vrátila do rodného Havlíčkova Brodu. Jenže v okolí města tehdy nebyla stavební firma nebo projekční kancelář, která byla zaměřena na dřevěné konstrukce. Proto nastoupila jako učitelka odborných předmětů na střední průmyslové škole stavební.

„Mezi předměty, které jsem vyučovala, byly i dřevěné konstrukce. Využila jsem svých kontaktů z doby studia a se studenty jsem jezdila na odborné exkurze. Dodnes mě dřevostavby zajímají a jsem jejich fanynkou, třebaže nyní pracuji mimo vystudovaný obor,“ dodala poslankyně a někdejší brodská starostka.

4 Starosta Telče Roman Fabeš zhodnotil Brno

Nezávislý starosta Telče Roman Fabeš studoval učitelství pro základní a střední školy v oborech matematika a zeměpis.

„Téma mé diplomové práce se týkalo sídelního vývoje Brna. Zhodnotil jsem rozvoj města v jednotlivých historických obdobích z pohledu počtu obyvatel, rozšiřování zastavěného území a vývoje správního členění,“ popsal Fabeš.

A jak svoje „brněnské“ snažení využil později v Telči? „Pro svou učitelskou praxi i pro práci starosty se zde nabízí určitá paralela s rozvojem Telče, samozřejmě spíše v obecnějších ukazatelích,“ míní Roman Fabeš, který vede starobylé město již od roku 2002.

5 Bavlnářské příze Jany Fialové

Krajská radní pro oblast školství Jana Fialová (ČSSD) studovala na Technické univerzitě v Liberci. Vypracovala diplomovou práci nazvanou Příčné rozměry a seskání bavlnářských skaných přízí.

„Její praktické využití jsem si ověřila a využila v mém prvním zaměstnání. Bylo to v textilní firmě Trepon Třebíč, kde jsem pracovala nejdříve jako laborantka na příjmu materiálu a později jako výrobní manažerka,“ popsala Fialová.

V Treponu se vyrábí pletené ponožky a punčochy, jejichž vlastnosti jsou přímo závislé na použité přízi. Tou se zabývala v diplomové práci.

V doplňkovém pedagogickém studiu na Univerzitě Karlově se téma její závěrečné práce týkalo prospěchových problémů při přechodu žáků ze základních na střední školy.

„Se zjištěnými informacemi a závěry jsem měla možnost setkat se přímo v pedagogické praxi, když jsem vyučovala na střední škole. Zjištění mohu využívat i při výkonu funkce krajské radní,“ dodala Fialová.

6 Sklolaminát Jaroslava Vymazala

Náměstek primátora Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) si už název své diplomky nepamatuje. „Ale její účel ano. Šlo o porovnání elektrické pevnosti sklolaminátu. Zda se metoda uplatnila v praxi, nevím,“ sdělil politik, který má dnes na starosti oblast dopravy a správy městských bytů v Jihlavě.

7 Kabely Františka Bradáče

Lidovecký senátor z Velkého Meziříčí František Bradáč vystudoval vysokou školu v Brně při zaměstnání. Na Elektrotechnické fakultě Vysokého učení technického dělal diplomovou práci v osmdesátých letech. Tehdy se živil jako zkušební technik v podniku Kablo Velké Meziříčí. Jeho práce se týkala izolování vysokonapěťových kabelů.

„Jako studenti „dálkaři“ jsme měli možnost zvolit si témata z naší konkrétní praxe,“ uvedl Bradáč. Izolování kabelů se přestal věnovat na podzim roku 1994, kdy se naplno pustil do komunální politiky.

8 Mikropočítač Pavla Janaty

Stejnou fakultu navštěvoval lidovecký starosta Třebíče Pavel Janata. Téma jeho diplomové práce znělo Periferní obvody mikropočítače Video Genie. „Praktická část spočívala v návrhu a konstrukci rozhraní mezi zmíněným mikropočítačem a tiskárnou,“ popsal starosta.

Znalosti a zkušenosti po studiu využíval. V osmdesátých letech pracoval jako technik u sálových počítačů v brněnské organizaci Kancelářské stroje. „Od prosince roku 1990 se pohybuji ve veřejné správě, ať už jako úředník, či jako politik. V mnou vystudovaném oboru je dnes všechno úplně jiné,“ poznamenal Janata.

9 Finance, zemědělství a Novotný

Krajský „ministr financí“, tedy náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD), vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Téma jeho diplomové práce mělo název Možnosti vnitropodnikového uspořádání finančního systému zemědělského podniku. Po studiích pracoval jako agronom a ekonom v zemědělském družstvu ve Světnově.

„Od té doby se určitě změnilo mnoho věcí v ekonomickém hodnocení, včetně finančních systémů uvnitř firem. Stále ale platí, že hledáme, jak zvyšovat hospodárnost, efektivnost a jak porovnávat výkonnost uvnitř našich podniků. Hledáme také, jak zaměstnance zainteresovat na výsledcích firem,“ popsal Vladimír Novotný.

10 Tři diplomky primátora Jihlavy

Jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD vypracovával postupně tři diplomové práce. Tu první v polovině sedmdesátých let na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích. Další pak na konci osmdesátých let na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v oboru matematiky a chemie. „Téma mé diplomové a disertační práce znělo Didaktické zpracování pojmu funkce,“ přiblížil Chloupek.

Na Univerzitu Karlovu se vrátil, když studoval školský management. „Diplomové práce z Pardubic jsem přímo v praxi nevyužil, v zaměstnání jsem se věnoval jiným tématům chemické analýzy,“ prozradil Chloupek. Později, když pracoval ve školství, již obě další diplomové práce využil.

11 Hejtmanova práce k atestaci: léčba dětské mozkové obrny

Diplomové práce se netýkaly hejtmana Jiřího Běhounka a senátora Františka Bublana, kteří reprezentují barvy ČSSD. Hejtman vystudoval medicínu, kde studium končí státními závěrečnými zkouškami v základních oborech.

„Já jsem zpracovával jedinou práci ke druhé atestaci z ortopedie na téma Operační léčba dětské mozkové obrny,“ popsal hejtman. Znalosti pak využíval v každodenní lékařské praxi.

12 Biblistika Františka Bublana

Bublan je absolventem bohoslovecké fakulty, která v době jeho studií nepodléhala ministerstvu školství, ale spadala pod resort kultury. „Museli jsme vykonat závěrečné zkoušky z hlavních předmětů, jako byla například biblistika, dogmatika, církevní dějiny či právo,“ uvedl senátor.

Znalosti z psychologie, filozofie, religionistiky prý využívá ve své práci dodnes. „Jenom tu latinu pomalu zapomínám,“ dodal Bublan.