Policejní vyšetřovatel Michal Laška ukazuje lebku jedné z údajných obětí poválečného násilí, kterou spolu s dalšími ostatky vykopali na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku.

Policejní vyšetřovatel Michal Laška ukazuje lebku jedné z údajných obětí poválečného násilí, kterou spolu s dalšími ostatky vykopali na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Devět obětí z Budínky má jméno, další čtyři čekají na výsledky analýzy

  • 1
Kriminalisté odeslali do Německa v pořadí již osmou a devátou zprávu, které potvrzují identitu obětí údajného poválečného násilí u Dobronína na Jihlavsku. Na louce Budínka byli prý ubiti někteří muži německé národnosti z Dobronína a okolí, převážně sedláci, ale třeba i policista nebo učitel.

"K dosud známým jménům přibyli Anton Beer a Josef Michelfeit," sdělil Johann Niebler, který zastupuje potomky obětí z Budínky.

"Ve fázi zpracování jsou ještě analýzy genů u pánů Czepla, Hondla, Polzera a Suchého," vyjmenoval Niebler. Předpokládá, že v polovině dubna by mohla začít výroba pomníku ke společnému hrobu obětí z Budínky.

Spisovatelka Herma Kennelová.

O událostech z války v minulých dnech v Jihlavě a Dobroníně četla německá spisovatelka Herma Kennelová. "To, že se případ vyšetřuje a že se podařilo identifikovat oběti, je výborná zpráva. Pro rodiny obětí je to zadostiučinění," uvedla spisovatelka v Jihlavě.

V těchto dnech projela republiku se svou knihou Bergersdorf, ve které popisuje nejen události z louky Budínka, ale třeba i okamžiky, kdy do Jihlavy přijela v roce 1939 německá armáda, nebo jiný moment, kdy město čekalo na návštěvu Hitlera.

"Vše tam bylo nazdobeno jako nikdy dřív v historii. Hitler však do Jihlavy nepřijel," uvedla Kennelová. Souviset to mohlo s tím, že v Jihlavě někteří Češi uvažovali o tom, že na vůdce válečného Německa spáchají atentát.

Kennelová: Rozumím pocitům Čechů i Němců

Besedy s Hermou Kennelovou v Česku ukázaly, že vnímání poválečných událostí je citlivý problém především u starší generace. "Proč se Němci cítí ukřivdění? Oni vyhnali Čechy ze Sudet a pak zavírali lidi do koncentračních táborů. To je neřešitelný problém," pronesla v diskusi při čtení v jihlavském muzeu jedna starší žena.

"Pokud se člověk nedokáže vnitřně vyrovnat s pocity viny, pak je to složité. Rozumím pocitům Čechů, kterým Němci ublížili. A rozumím i pocitům Němců, kterým ublížili Češi," reagovala Herma Kennelová.

Na co se jí jinak lidé často ptali? Například na to, jak se o případu vraždy na Budínce ze druhé poloviny května 1945 dověděla a jak se o něm dověděly manželky obětí.

Během besedy Hermy Kennelové se studenty jihlavského gymnázia se zase přítomný historik a překladatel Ondřej Matějka ze sdružení Antikomplex ptal, zda by měl být na Budínce i nadále pietní kříž. Pouze jediný student řekl, že nesouhlasí.

V pondělí bude Herma Kennelová číst ze své knihy v Brně v Sále Břetislava Bakaly od 18 hodin.

,