Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřiště si přivlastnili nepřizpůsobiví. Sousedé pořizují do oken mříže

  16:26aktualizováno  16:26
Desítky lidí z jihlavského sídliště ve Srázné ulici už mají plné zuby tamního prašného hřiště. Nechtějí, aby se na plácku s fotbalovými brankami a basketbalovými koši scházely děti z hůře přizpůsobivých rodin z centra města. Stěžují si na hluk i výtržnosti. Žena v přízemí si už byt osadila mřížemi.

Hřiště na sídlišti ve Srázné ulici je momentálně uzavřené. Stížností na chování hůře přizpůsobivých dětí bylo tolik, že jeho správce rezignoval a o plácek se nyní nemá kdo starat. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejen fotbálek v podání dětí z centra města, ale třeba i zakázané lezení po komíně vedlejší kotelny, věšení se na sítě obklopující hřiště, sedání si na vrch branek a výtržnosti.

Uzavřené hřiště Srázná

  • Sídliště Srázná se nachází kousek od historického centra Jihlavy. V posledních měsících tam dochází ke konfliktům mezi obyvateli panelových domů a dětmi ze středu města, které si na hřiště chodí hrát. Nejde jen o hluk a prašnost, ale i výtržnosti.
  • V Jihlavě bývalo v minulosti víc možností, kde hrát fotbal pro zábavu. Například hřiště na Skalce, Hrádku, pod hasičárnou nebo u DDM. Ta však zanikla nebo na nich není dobrý povrch či mobiliář.

To vše se nelíbí desítkám obyvatel z jihlavského sídliště ve Srázné ulici. Na radnici poslali už několik stížností. Protože rezignoval správce, je hřiště nyní mimo provoz. Lidé ze Srázné se ale bojí, že brzy bude na sportovišti opět rušno.

„Mysleli jsme si, že třeba nepřijdou, když bude pršet, ale podívejte se,“ ukázal reportérovi MF DNES jeden z protestujících obyvatel sídliště fotografii ze hry několika chlapců na loužemi pokrytém sportovišti. „Jsou tu i na Štědrý den, o všech svátcích,“ doplňuje.

Lidé si stěžují také na to, jaký slovník děti používají. „Nejhorší slova, která si dovedete představit, tady zní od rána do večera. A bojíme se, co se tady bude dít o letních prázdninách,“ pravila žena, která je v kontaktu s radnicí. Ani ona si nepřeje s ohledem na napjatou situaci uvádět své jméno. Redakce její totožnost zná.

Stížností bylo tolik, až to správce nevydržel a rezignoval

„Na hřišti byl nepořádek. Řešili jsme to. Město ustanovilo správce, těch stížností bylo ale hodně - na hluk ve večerních i odpoledních hodinách nebo prašnost,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Jaroslav Dřevo. Nakonec to podle něj došlo tak daleko, že správce odstoupil, a v současné době je tak hřiště z provozních důvodů zavřené.

Fotogalerie

„Byl tam i požadavek na mobilní toaletu, to by ale byl nesmysl. Někdo by ji převrátil. Navíc tam není možná obslužnost vozidlem, které se o tyto záchody stará. Nemohlo by tam zajet,“ dodal Dřevo.

Podle něj hřiště zůstane zavřené do doby, než jihlavské zastupitelstvo rozhodne, co dál. Zastupitelé se sejdou příští týden v úterý, pak až 22. září.

„Požadujeme zrušení hřiště. Ať město to místo třeba zatravní,“ přejí si protestující obyvatelé.

Radnice uvažuje o omezení otevírací doby a zamykání hřiště

O rušení hřiště město zatím neuvažuje. „Radnice hledá způsoby a opatření, jak provoz hřiště zachovat, ale zároveň omezit aktivity, které obyvatele okolních domů obtěžují,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

„Jedním z opatření je zkrácení otvírací doby hřiště do 20. hodiny, kdy správce hřiště uzamkne. Aktuálně ale osoba, která zde správu vykonávala, vypověděla smlouvu a odbor realit tedy hledá někoho, kdo by byl za odměnu ochoten hřiště ráno otevřít a večer zamknout, provést základní úklid, případně drobnou údržbu a větší závady hlásit odboru,“ doplnil Tulis.

Jedná se i o umístění mobilní kamery městské policie a častějším dohledu na dění na hřišti. „V době přítomnosti městské policie se na hřišti pouze sportuje, po odchodu se bohužel chování některých osob změní,“ připustil radniční mluvčí. 

Hygienik by plácek radikálně proměnil. Na posilovnu se stěnou

Podle náměstka ředitele Krajské hygienické stanice v Jihlavě Jiřího Kose by bylo na místě kompromisní řešení. „Ve vnitrobloku by asi neměl být prašný povrch a měl by tam být jiný typ sportoviště pro aktivní vyžití obyvatel. Třeba hřiště na posilování a lezecká stěna,“ pravil Kos.

Není podle něj také možné umisťovat u každého plácku na hraní toalety. „Tady je to otázka jiná - veřejného pořádku a dohlížení na něj ze strany města a policie. Něco jiného by bylo, kdyby to hřiště byla komerční plocha, odehrávaly by se tam zápasy nebo turnaje,“ zmínil Jiří Kos.

S řešením problému mají v Jihlavě pomoci také odborníci z terénních programů pro lidi žijící ve vysoké míře sociálního vyloučení.

„Dostali jsme za úkol svolat pracovní skupinu, abychom si navzájem sdělili informace. Zatím je máme jenom kusé. Chtěli bychom svolat zástupce několika institucí, abychom zkoordinovali kroky, zjistili, co na tom hřišti probíhá, kde je skutečný problém,“ uvedl Daniel Škarka z jihlavské charity.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Najdete na iDNES.cz