Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřiště si přivlastnili nepřizpůsobiví. Sousedé pořizují do oken mříže

  16:26aktualizováno  16:26
Desítky lidí z jihlavského sídliště ve Srázné ulici už mají plné zuby tamního prašného hřiště. Nechtějí, aby se na plácku s fotbalovými brankami a basketbalovými koši scházely děti z hůře přizpůsobivých rodin z centra města. Stěžují si na hluk i výtržnosti. Žena v přízemí si už byt osadila mřížemi.

Hřiště na sídlišti ve Srázné ulici je momentálně uzavřené. Stížností na chování hůře přizpůsobivých dětí bylo tolik, že jeho správce rezignoval a o plácek se nyní nemá kdo starat. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejen fotbálek v podání dětí z centra města, ale třeba i zakázané lezení po komíně vedlejší kotelny, věšení se na sítě obklopující hřiště, sedání si na vrch branek a výtržnosti.

Uzavřené hřiště Srázná

  • Sídliště Srázná se nachází kousek od historického centra Jihlavy. V posledních měsících tam dochází ke konfliktům mezi obyvateli panelových domů a dětmi ze středu města, které si na hřiště chodí hrát. Nejde jen o hluk a prašnost, ale i výtržnosti.
  • V Jihlavě bývalo v minulosti víc možností, kde hrát fotbal pro zábavu. Například hřiště na Skalce, Hrádku, pod hasičárnou nebo u DDM. Ta však zanikla nebo na nich není dobrý povrch či mobiliář.

To vše se nelíbí desítkám obyvatel z jihlavského sídliště ve Srázné ulici. Na radnici poslali už několik stížností. Protože rezignoval správce, je hřiště nyní mimo provoz. Lidé ze Srázné se ale bojí, že brzy bude na sportovišti opět rušno.

„Mysleli jsme si, že třeba nepřijdou, když bude pršet, ale podívejte se,“ ukázal reportérovi MF DNES jeden z protestujících obyvatel sídliště fotografii ze hry několika chlapců na loužemi pokrytém sportovišti. „Jsou tu i na Štědrý den, o všech svátcích,“ doplňuje.

Lidé si stěžují také na to, jaký slovník děti používají. „Nejhorší slova, která si dovedete představit, tady zní od rána do večera. A bojíme se, co se tady bude dít o letních prázdninách,“ pravila žena, která je v kontaktu s radnicí. Ani ona si nepřeje s ohledem na napjatou situaci uvádět své jméno. Redakce její totožnost zná.

Stížností bylo tolik, až to správce nevydržel a rezignoval

„Na hřišti byl nepořádek. Řešili jsme to. Město ustanovilo správce, těch stížností bylo ale hodně - na hluk ve večerních i odpoledních hodinách nebo prašnost,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Jaroslav Dřevo. Nakonec to podle něj došlo tak daleko, že správce odstoupil, a v současné době je tak hřiště z provozních důvodů zavřené.

Fotogalerie

„Byl tam i požadavek na mobilní toaletu, to by ale byl nesmysl. Někdo by ji převrátil. Navíc tam není možná obslužnost vozidlem, které se o tyto záchody stará. Nemohlo by tam zajet,“ dodal Dřevo.

Podle něj hřiště zůstane zavřené do doby, než jihlavské zastupitelstvo rozhodne, co dál. Zastupitelé se sejdou příští týden v úterý, pak až 22. září.

„Požadujeme zrušení hřiště. Ať město to místo třeba zatravní,“ přejí si protestující obyvatelé.

Radnice uvažuje o omezení otevírací doby a zamykání hřiště

O rušení hřiště město zatím neuvažuje. „Radnice hledá způsoby a opatření, jak provoz hřiště zachovat, ale zároveň omezit aktivity, které obyvatele okolních domů obtěžují,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

„Jedním z opatření je zkrácení otvírací doby hřiště do 20. hodiny, kdy správce hřiště uzamkne. Aktuálně ale osoba, která zde správu vykonávala, vypověděla smlouvu a odbor realit tedy hledá někoho, kdo by byl za odměnu ochoten hřiště ráno otevřít a večer zamknout, provést základní úklid, případně drobnou údržbu a větší závady hlásit odboru,“ doplnil Tulis.

Jedná se i o umístění mobilní kamery městské policie a častějším dohledu na dění na hřišti. „V době přítomnosti městské policie se na hřišti pouze sportuje, po odchodu se bohužel chování některých osob změní,“ připustil radniční mluvčí. 

Hygienik by plácek radikálně proměnil. Na posilovnu se stěnou

Podle náměstka ředitele Krajské hygienické stanice v Jihlavě Jiřího Kose by bylo na místě kompromisní řešení. „Ve vnitrobloku by asi neměl být prašný povrch a měl by tam být jiný typ sportoviště pro aktivní vyžití obyvatel. Třeba hřiště na posilování a lezecká stěna,“ pravil Kos.

Není podle něj také možné umisťovat u každého plácku na hraní toalety. „Tady je to otázka jiná - veřejného pořádku a dohlížení na něj ze strany města a policie. Něco jiného by bylo, kdyby to hřiště byla komerční plocha, odehrávaly by se tam zápasy nebo turnaje,“ zmínil Jiří Kos.

S řešením problému mají v Jihlavě pomoci také odborníci z terénních programů pro lidi žijící ve vysoké míře sociálního vyloučení.

„Dostali jsme za úkol svolat pracovní skupinu, abychom si navzájem sdělili informace. Zatím je máme jenom kusé. Chtěli bychom svolat zástupce několika institucí, abychom zkoordinovali kroky, zjistili, co na tom hřišti probíhá, kde je skutečný problém,“ uvedl Daniel Škarka z jihlavské charity.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz