Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodit granát, přeplout vodu. Děti prošly výcvikem válečných parašutistů

  12:31aktualizováno  12:31
Ve speciální výcvikovou školu se v sobotu dopoledne proměnilo centrum Dolních Vilémovic na Třebíčsku. Pro děti byl připravený den, kdy si mohli vyzkoušet parašutistický výcvik, který absolvovali vojáci za války ve Skotsku.

Žáci základních škol si při příležitosti vzpomínání na válečného hrdinu Jana Kubiše vyzkoušeli v Dolních Vilémovicích lanovou a výcvikovou dráhu, střelbu na cíl, hod granátem, šifrování depeší i překonávání vodních překážek. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

První ročník branného závodu se uskutečnil u příležitosti 101. výročí narození zdejšího rodáka Jana Kubiše, který v květnu 1942 spolu s Jozefem Gabčíkem provedl atentát na říšského protektora Reinharda Heyndricha.

Kromě jiného děti čekala střelba z airsoftových zbraní či plazení se pod „ostnatým“ drátem.

Na startu prvního ročníku branného závodu se sešlo deset šestičlenných školních družstev z obcí spojených s československými paravýsadky a protinacistickým odbojem. Tři družstva byla „domácí“ z Dolních Vilémovic, další tři z Myslibořic, dvě hlídky dorazily z Rudíkova a jedna z Rešic.

Původně se měly na start postavit i soutěžní hlídky dětí z Prahy 8, ale nakonec svou účast odřekly.

Šifrovaný vzkaz z historické vysílačky

Po krátkém nástupu se účastníci nejprve přesouvají k malé výstavce dobových zbraní. Informace, které uslyší, se jim mohou hodit při vyplňování speciálního vstupního testu.

„Jsou z našich sbírek, jedná se o zbraně, které používali vojáci i parašutisté za druhé světové války. Asi nejvzácnějším exponátem je pistole Colt 1903, to byla osobní zbraň všech parašutistů. Nemůže chybět zbraň, kterou měl v ruce při atentátu Jozef Gabčík, legendární samopal Sten Gun, který se používal v armádě a měl jej ve výbavě i výsadek Anthropoid. Tady máme jeho repliku v úpravě bez pažby. Nejdražší je asi kulomet BREN, oproti ostatním, co tady máme, je to náročnější a těžší zbraň,“ popisuje Miloš Borovička z Klubu vojenské historie NAZDAR z Bakova nad Jizerou, jeden z nadšenců, kteří při organizaci akce pomáhali.

Jan Kubiš

Narodil se 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích.

V roce 1939 odešel přes Polsko do Francie, kde se zapojil do bojů proti fašistickému Německu.

Skupinu Anthropoid měli původně tvořit Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Druhého jmenovaného, který se zranil, nahradil právě Jan Kubiš.

27. května 1942 provedl atentát na Reinharda Heydricha.

Zapojili se i členové jihlavské pěší roty aktivních záloh, která nese čestné jméno Jana Kubiše i další příznivci vojenské historie z celé republiky.

Poté se středem zájmu stává historická vysílačka a dobový přijímač. „Vysílačce chybí jedna elektronka, ale i kdyby tam byla, asi bychom ji nemohli použít. Je totiž naladěna na speciální frekvenci a vysílá ve spektru vyhrazeném pro vojenské účely a jejím použitím bychom se dopustili přestupku,“ dodává Miloš Borovička.

Na dokreslení toho, jak šifrované vysílání morseovkou vypadalo, pouští z reproduktoru přijímače malou ukázku. Nejeden z členů soutěžních družstev zpozorní, protože v dnešní době mobilů je zpráva morseovkou něčím neznámým.

„Zadek dolů, jinak se chytíš!“

Po krátké ukázce berou jednotlivé hlídky do rukou soutěžní formuláře a rozbíhají se k jednotlivým stanovištím. Lanová dráha není pro děti ničím neobvyklým, horší už je to při plížení se pod překážkou, napodobující ostnaté dráty, kdy orientaci ztěžují i dýmovnice. „Musíš se plazit po zemi, nezvedat zadek, jinak se chytíš,“ pobízí rozhodčí soutěžící.

Hned vedle je postavená malá střelnice, kde se střílí z airsoftových zbraní kuličkami do terčů. Nutné je taky překonat hladinu rybníka na raftu.

Fotogalerie

Při vyplňování testu na stanovišti věnovanému historii mohou svaly odpočívat, je však potřeba zapojit hlavu. Rozeznat podle fotografií atentátníky Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, správně určit, na které fotografii je prezident Edvard Beneš nebo protektor Reinhard Heydrich…

Další otázka zní: Jaké jsou kódové názvy československých paraskupin? A testovací formuláře se zaplňují názvy Out Distance, Barium, Silver A, Silver B i dalšími, méně známými oddíly.

„Kombinéza, přilba, brýle, osobní zbraň, tablety, potravinová dávka, civilní oděv, falešné doklady, návleky na boty,“ vyjmenovávají soutěžící jednotlivé části speciálního vybavení agenta.

Někteří trochu váhají při otázce, co znamená označení BREN u lehkého kulometu, používaného československými vojáky. Nakonec vyplňují správně: BR - Brno, místo vzniku prototypu zbraně, EN - Enfield, anglické město, kde se zbraně vyráběly.

Ještě vyluštit pomocí šifrovací tabulky zprávu, a pak už jen čekat na výsledky. Nejlíp si vedly děti ze ZŠ Myslibořice, kam putovaly diplomy za první tři místa.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz