Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodit granát, přeplout vodu. Děti prošly výcvikem válečných parašutistů

  12:31aktualizováno  12:31
Ve speciální výcvikovou školu se v sobotu dopoledne proměnilo centrum Dolních Vilémovic na Třebíčsku. Pro děti byl připravený den, kdy si mohli vyzkoušet parašutistický výcvik, který absolvovali vojáci za války ve Skotsku.

Žáci základních škol si při příležitosti vzpomínání na válečného hrdinu Jana Kubiše vyzkoušeli v Dolních Vilémovicích lanovou a výcvikovou dráhu, střelbu na cíl, hod granátem, šifrování depeší i překonávání vodních překážek. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

První ročník branného závodu se uskutečnil u příležitosti 101. výročí narození zdejšího rodáka Jana Kubiše, který v květnu 1942 spolu s Jozefem Gabčíkem provedl atentát na říšského protektora Reinharda Heyndricha.

Kromě jiného děti čekala střelba z airsoftových zbraní či plazení se pod „ostnatým“ drátem.

Na startu prvního ročníku branného závodu se sešlo deset šestičlenných školních družstev z obcí spojených s československými paravýsadky a protinacistickým odbojem. Tři družstva byla „domácí“ z Dolních Vilémovic, další tři z Myslibořic, dvě hlídky dorazily z Rudíkova a jedna z Rešic.

Původně se měly na start postavit i soutěžní hlídky dětí z Prahy 8, ale nakonec svou účast odřekly.

Šifrovaný vzkaz z historické vysílačky

Po krátkém nástupu se účastníci nejprve přesouvají k malé výstavce dobových zbraní. Informace, které uslyší, se jim mohou hodit při vyplňování speciálního vstupního testu.

„Jsou z našich sbírek, jedná se o zbraně, které používali vojáci i parašutisté za druhé světové války. Asi nejvzácnějším exponátem je pistole Colt 1903, to byla osobní zbraň všech parašutistů. Nemůže chybět zbraň, kterou měl v ruce při atentátu Jozef Gabčík, legendární samopal Sten Gun, který se používal v armádě a měl jej ve výbavě i výsadek Anthropoid. Tady máme jeho repliku v úpravě bez pažby. Nejdražší je asi kulomet BREN, oproti ostatním, co tady máme, je to náročnější a těžší zbraň,“ popisuje Miloš Borovička z Klubu vojenské historie NAZDAR z Bakova nad Jizerou, jeden z nadšenců, kteří při organizaci akce pomáhali.

Jan Kubiš

Narodil se 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích.

V roce 1939 odešel přes Polsko do Francie, kde se zapojil do bojů proti fašistickému Německu.

Skupinu Anthropoid měli původně tvořit Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Druhého jmenovaného, který se zranil, nahradil právě Jan Kubiš.

27. května 1942 provedl atentát na Reinharda Heydricha.

Zapojili se i členové jihlavské pěší roty aktivních záloh, která nese čestné jméno Jana Kubiše i další příznivci vojenské historie z celé republiky.

Poté se středem zájmu stává historická vysílačka a dobový přijímač. „Vysílačce chybí jedna elektronka, ale i kdyby tam byla, asi bychom ji nemohli použít. Je totiž naladěna na speciální frekvenci a vysílá ve spektru vyhrazeném pro vojenské účely a jejím použitím bychom se dopustili přestupku,“ dodává Miloš Borovička.

Na dokreslení toho, jak šifrované vysílání morseovkou vypadalo, pouští z reproduktoru přijímače malou ukázku. Nejeden z členů soutěžních družstev zpozorní, protože v dnešní době mobilů je zpráva morseovkou něčím neznámým.

„Zadek dolů, jinak se chytíš!“

Po krátké ukázce berou jednotlivé hlídky do rukou soutěžní formuláře a rozbíhají se k jednotlivým stanovištím. Lanová dráha není pro děti ničím neobvyklým, horší už je to při plížení se pod překážkou, napodobující ostnaté dráty, kdy orientaci ztěžují i dýmovnice. „Musíš se plazit po zemi, nezvedat zadek, jinak se chytíš,“ pobízí rozhodčí soutěžící.

Hned vedle je postavená malá střelnice, kde se střílí z airsoftových zbraní kuličkami do terčů. Nutné je taky překonat hladinu rybníka na raftu.

Fotogalerie

Při vyplňování testu na stanovišti věnovanému historii mohou svaly odpočívat, je však potřeba zapojit hlavu. Rozeznat podle fotografií atentátníky Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, správně určit, na které fotografii je prezident Edvard Beneš nebo protektor Reinhard Heydrich…

Další otázka zní: Jaké jsou kódové názvy československých paraskupin? A testovací formuláře se zaplňují názvy Out Distance, Barium, Silver A, Silver B i dalšími, méně známými oddíly.

„Kombinéza, přilba, brýle, osobní zbraň, tablety, potravinová dávka, civilní oděv, falešné doklady, návleky na boty,“ vyjmenovávají soutěžící jednotlivé části speciálního vybavení agenta.

Někteří trochu váhají při otázce, co znamená označení BREN u lehkého kulometu, používaného československými vojáky. Nakonec vyplňují správně: BR - Brno, místo vzniku prototypu zbraně, EN - Enfield, anglické město, kde se zbraně vyráběly.

Ještě vyluštit pomocí šifrovací tabulky zprávu, a pak už jen čekat na výsledky. Nejlíp si vedly děti ze ZŠ Myslibořice, kam putovaly diplomy za první tři místa.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz