Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na labyrint chodeb pod Jihlavou si posvítili deratizéři

  17:51aktualizováno  17:51
Chodby pod Jihlavou v těchto dnech obsadili deratizéři, kteří v podzemním labyrintu pod městem opět po roce pokládají nástrahy proti hlodavcům, zejména potkanům. Ti se letos kvůli mírné zimě přemnožili a odborníci odhadují, že jejich počty narostly až o polovinu.

Jedna návnada stačí na otrávení asi dvou dospělých potkanů. Ti uhynou za tři až pět dní. Proto jim nepomohou ani takzvaní ochutnávači – jedinci, o kterých se říká, že mají za úkol podezřelou ale lákavou krmi nejprve ochutnat. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Kolem osmé hodiny ranní se do útrob jihlavského podzemí otvorem před Horáckým divadlem noří na dno asi pět metrů hluboké šachty dvojice deratizérů vybavená helmami se svítilnami a dostatkem nástrah.

Během necelé hodiny v labyrintu chodeb položí kolem pěti desítek smrticích dávek proti hlodavcům. Vrací se sem v tuto dobu pravidelně jednou ročně už od počátku devadesátých let.

Osm dvoučlenných pracovních skupin rozmístí ve třech vlnách v průběhu šesti dnů po krajském městě celkem přes tři tisíce nástrah.

"Po roce je už návnada neatraktivní, neláká. Ve vlhkém prostředí může být také už zplesnivělá. Navíc, jak sami vidíte, tak všechny návnady jsou zkonzumované," vysvětluje roční periodu zkušený deratizér František Skřivánek ze zlínské firmy Deratex při kladení černých krabiček s modrými granulemi obsahujícími látky na ředění krve, po nichž hlodavec vnitřně vykrvácí.

Ochutnávači proti jedu nepomohou, působí pomalu

Jedna návnada podle něj stačí na otrávení asi dvou dospělých potkanů. Ti uhynou za tři až pět dní. Proto jim nepomohou ani takzvaní ochutnávači - jedinci, o kterých se říká, že mají za úkol podezřelou ale lákavou krmi nejprve ochutnat.

Fotogalerie

"Hlodavci jsou v tomto prostředí zvyklí na určitý druh stravy jako jsou splašky se zbytky jídel. Nástraha je pro potkana novinka a má se na pozoru, obzvlášť když má dostatek potravy. Za nějaký čas pošle ochutnávače. Látka - antikoagulant - přípravek na ředění krve, ale začne působit až za několik dní, takže na to jdou i ostatní hlodavci. Po pěti dnech, když někde hynou, tak už netuší, kde se mohli otrávit," říká Skřivánek.

Několikadenní prodleva účinku jedu vysvětluje, proč v podzemí uhynulé potkany nikde nevidíme. "Jako většina zvířat se stahuje před uhynutím do ústraní. Končí pak třeba v kanalizační síti, na česlech čističek, nebo v zákoutích a úkrytech," doplňuje deratizér.

Nekrmte své potkany, radí hubiči

I přes každoroční snahu deratizérů ale prý stále zůstává v platnosti, že každý člověk má svého potkana. Aby se hlodavci masivně nemnožili, mohou lidé ovlivnit sami.

"Je třeba nesplachovat zbytky potravin do záchodu, protože právě to pak slouží hlodavcům jako potrava," radí Skřivánek. Právě letos se díky mírné zimě potkanům daří, což potvrzují samotní deratizéři.

"Stále častěji vylézají na povrch. Pozná se to například podle toho, že je větší počet děr a štol na trávnících, v okolí vstupů do kanalizačních sítí, ale i na sídlištích. Troufám si odhadnout, že je jich víc až o padesát procent," uzavírá deratizér.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz